2024. március. 28. csütörtök
HomeSportForma1Verstappen leiskolázta Perezt, megnyerte a Miami Nagydíjat, Alonso a 3.

Verstappen leiskolázta Perezt, megnyerte a Miami Nagydíjat, Alonso a 3.

Némi meglepetésre várhatta az élről a piros lámpák kialvását, minek után a Miami Nagydíj időmérő edzésén Max Verstappen és Charles Leclerc is hibázott.

A mexikói azonban így sem volt egyszerű helyzetben, hiszen az a Fernando Alonso indult mellőle, aki idén elképesztő formában versenyzik idén.

A rajtot a mexikói és a spanyol is remekül kapta el, de a 3. helyről induló Sainz is nagyon közel volt hozzájuk, azonban Gasly volt az igazi nyertes, aki rögtön átugrotta Russellt. Szintén remekül indult Bottas is, aki a kemény gumin induló Ocont és Verstappent is megelőzte.

A legfrissebb hírek itt!

Jól mutatja, hogy a gumiknak milyen fontos jelentőségük volt a rajt pillanatában, hogy Piastri a mezőny végén az első kör végén már 5 helyet javított. A hidegebb aszfalton aztán viszonylag hamar elkezdtek működni a kemény abroncsok Verstappen autóján, aki a harmadik körre megelőzte Ocont és Bottast is.

Az első bokszkiállás Sargeant nevéhez fűződik, akinek az autóján orrkúpcserét hajtotta végre. Az első komoly izgalmakra a 4. körig kellett várni: először Magnussen ment el Leclerc mellet, majd a monacói visszatámadott, ezt használta ki Verstappen, aki egyszerre előzte meg mindkét riválisát.

A McLaren Baku után ismét a pechesebb formáját mutatta, hiszen Norrist rögtön a rajt után meglökte de Vries, majd a britet ki is hozták a bokszba egy stratégiai kiállásra. Eközben az élen Verstappen dobálta a leggyorsabb köröket, míg Perez nem igazán tudott ellógni Alonsótól, Sainztól és Gaslytól.

Verstappen Russellt és Gaslyt üldözte, és habár a brit a DRS-nek köszönhetően néhány körig képes volt maga mögött tartani a hollandot, végül a kétszeres bajnok meglehetősen könnyen lépte át a Mercedest. Russell rögtön ezután arra panaszkodott, hogy vibrál az autó eleje, amire Hamilton is utalást tett korábban, aki eközben a 13. helyen haladt.

Vibráció ide vagy oda, Russell kihasználta azt, hogy Verstappen átugrotta Gaslyt, aki emiatt rosszabb ívre került. A brit jobb kigyorsítással beugrott az egyenes végén a francia mellé, ezzel pedig újra az 5. helyen találta magát.

Az élen az erőviszonyok változatlanok voltak a 11. körben, Perez vezetett, Alonso közel kettő másodperces hátrányból követte, míg Sainz DRS-távolságon belül volt a spanyolhoz képest. A 12. körben egyre többen jelezték, hogy a gumik elfogynak, ami Verstappennek kedvezett, aki továbbra is sorra futotta a legjobb köröket, és ekkor már közvetlenül Sainz mögött haladt.

A 14. körben Verstappen Sainz mellett is elment, majd Alonsót is könnyedén átugrotta. Ezt követően egyre többen jöttek ki a bokszba, Magnussen, Ocon és Bottas is tiszteletét tette a szerelőknél. Az élmezőnyből Russell borította a sort, a kiállás után a 12. helyre tért vissza, miközben Sainz már tolta le Alonsót.

Ám Sainz végül húzott egy merészet, kijött a bokszba, ami nem sikerült túlságosan jól, mivel óriásit kellett fékeznie a spanyolnak. Ekkor kérdéses volt, hogy le tudott-e kellőképpen lassítani a fehér csík előtt. Később jött is az üzenet, hogy vizsgálják a spanyol manőverét, aki a 80 km/h-s órát léphette túl a nagy sietségben.

Látványosan küszködött a Mercedes, hiszen Hamilton hiába volt gyorsabb Hülkenbergnél, egyszerűen képtelen volt megelőzni a németet. Russell hasonló gondokkal küszködött, a bokszkiállása után hiába volt gumielőnye, beragadt a középmezőnyben.

A 24. körben jött az üzenet, hogy Sainz büntetést kapott, mivel túl nagy tempóban hajtott be a bokszutcába. Egy újabb hiba tehát a spanyoltól, aki nehéz helyzetbe került az Alonsóval folytatott küzdelemben a dobogóért.

Alonso a 25. körben állt ki a bokszban. Egy átlagos kiállásnál 17 másodpercet időznek a pilóták a bokszban, így Sainz nem sokkal ugyan, de átugrotta a kétszeres bajnokot. A gumielőny azonban ekkor már Alonsónál volt, az Aston érzése szerint a Ferrari túl korán ejtette meg a kiállását, és a végén bajba kerülhet.

Alonso rögtön támadásba lendült, keményen támadta a Ferrarit, volt egy pillanat, amikor 1 tized volt közöttük a különbség, aztán egy körrel később már nem volt kérdés, az Aston helyet cserélt a Ferrarival. A kétszeres bajnok idén jól áll Sainz ellen, akit Bahreinben és Bakuban is erőből nyomott le.

Az élen Perez kerékcseréje után megmerevedtek a különbségek, a mexikói 16 másodperces lemaradásban követte a hollandot. Ez azonban Pereznek nem lehetett megnyugtató, hiszen ekkor tudni lehetett, hogy Verstappennek a végén gumielőnye lesz.

A verseny ezen szakaszában egyértelműen Verstappennek állt a zászló, hiszen volt tartalékja a 32 körös keményeken a hollandnak, ráadásul egy virtuális biztonsági autós fázis, vagy akár egy biztonsági autó is az ő kezére játszotta volna a győzelmet.

A középmezőnyben Russell és Hamilton a 6. és 7. helyen állt, mögöttük Gasly, Stroll és Hülkenberg küzdött a pontszerző helyekért. Leclerc eközben teljesen beleszürkült a mezőnybe, alig láttuk képernyőn, a 12. helyen haladt a 34. körben, és elméletileg technikai gondja sem volt az autójával.

Ekkor egészen elképesztő volt látni, hogy Verstappen a 36 körös használt gumikon jobb tempóra volt képes – még ha csak kicsit is –, mint a viszonylag frissen haladó Perez. A Ferrari pedig fokozatosan veszített a tempón, Sainz lemaradt Alonsóról, és Russell is elment mellette, míg hátrébb Leclerc a 10. helyért küzdött Magnussen ellen.

Hamilton a 38. körben ejtette meg az első kiállását, és a 13. helyre tért vissza a pályára. Ezt követően a friss közepeseken azonnal akcióba lendült, és szinte egyből megelőzte Bottast, ráadásul Ocont is átugrotta, aki a bokszkiállás után a brit mögé sorolt be.

A 42. körben Verstappen még mindig kint volt kiállás nélkül, ráadásul nem is akárhogy, sorra futotta az extrém gyors köröket, a különbség pedig közte és Perez között ekkor már 18 másodpercre nyúlt.

Érdekesség, hogy a mezőny végén a 44. körben a három újonc állt, meglehetősen nagy lemaradásban. Ez is bizonyítja, hogy milyen nehéz helyzetben vannak a kevés gyakorlóidő miatt a fiatal pilóták, akik fellépnek a Forma-1-be.

Verstappent a 45. körben hívták ki a bokszba, ami gond nélkül lezajlott. A holland végül épphogy csak, de Perez mögé ért vissza a pályára, ám ekkor egy forintot nem rakott volna senki arra, hogy a mexikói képes lesz maga mögött tartani a csapattársát. A különbség köztük 1,5 másodperc volt ekkor.

Perez nem adta könnyen magát, keményen ott tartotta az autóját, de a gumielőny akkora volt a két pilóta között, hogy Verstappen végül könnyen elhúzott a mexikói elől. Alonso a senki földjén a 3. helyen haladt ekkor, és egy érdekes rádióbeszélgetést is lefolytatott a csapattal, mikor a kivetítőn látta, hogy a csapattársa a 13. helyen szépet előzött. Azt közölte a mérnökével, hogy remek megmozdulás volt a kanadaitól az 1. kanyarban.

3 körrel a vége előtt előbb Leclerc ment el az elfogyó gumikon küzdő Gasly mellett, majd Hamilton is leelőzte a franciát, aki aztán a monacóit is levadászta. Szép munka volt a hétszeres bajnoktól, míg a Ferrari továbbra is szenved versenykörülmények között.

A 270.000 néző előtt megtartott Miami Nagydíjat végül a 9. helyről rajtoló Verstappen nyerte, csapattársa, Perez lett a 2., míg az eddig minden versenyhétvégén 15 pontot gyűjtő Alonso egy újabb dobogós helyezéssel gazdagodott.

Nyitókép: nemzetisport.hu