Az idén ötvenéves Pinceszínház és a Ferencvárosi Úrhölgyek Polgári Egyesülete által szervezett műsorban magyar protestáns költők – köztük Balassi Bálint, Berzsenyi Dániel, Arany János, Ady Endre – verseiből hallhattak összeállítást Tallián Mariann és Lázár Balázs színművészek tolmácsolásában október 30-án.
A program elején Bácskai János, a IX. Kerület polgármestere idézte fel a reformáció magyarországi történetét, annak hatását a magyar kultúrára, szellemi életre, oktatásra.
A Pinceszínház és a Ferencvárosi Úrhölgyek Polgári Egyesülete szervezésében megrendezett eseményen az előadók időrendi sorrendben válogattak a magyar protestáns szerzők költeményeiből, a16. századtól egészen a 20. századig.
A Lázár–Tallián színészházaspár színházi munkáik mellett külön küldetésének tekinti, hogy közönségüket istenes versekkel, jeles magyar költők életművéből szerkesztett műsoraikkal is megajándékozzák. Őrizve a hagyományt, de állandóan új kifejezési formákat is keresve, a társművészetek bevonásával szólítják meg a szélesebb közönséget is.
A 16. századtól a 20. századig terjedő versválogatáshoz az Excanto Régizene Együttes adott elő részleteket korabeli művekből Kállay Gábor vezetésével.
A négyfős zenekar egyedi zenei hátteret kölcsönzött a téma és a versek hangulatához: Tinódi Lantos Sebestyén, eredeti rokokó magyar tánczenék, Bartók, valamint olyan protestáns mesterek szerzeményei csendültek föl, mint Martinus Agricola vagy Johann Sebastian Bach.
A versbetétek Szenczi Molnár Albert, Balassi Bálint, Berzsenyi Dániel, Dukai Takách Judit, Arany János, Ady Endre, Karinthy Frigyes, Tóth Árpád, Reményik Sándor, Csanádi Imre, Szabó Lőrinc, Áprily Lajos és Weöres Sándor, illetve Gyökössy Endre művei voltak.
Forrás: orientpress