Huszonkét év után ítéltek el egy gyilkost. A román férfi egészen Spanyolországig menekült, bűntársa már meghalt, sőt az ügy bizonyítékait is rég megsemmisítették.
Ennyi idő után nem lett volna elég csak azt igazolni, hogy ő a tettes. Azt is igazolni kellett, hogy pénzért, különös kegyetlenséggel ölt, különben a bűncselekmény elévült volna. A Kékfény riportja.
A vádlott versenyt futott az idővel és vesztett. A bíróság huszonkét év után tudott ítéletet hozni a rablógyilkosság ügyében. A román férfi a vád szerint 19 évesen ölt, nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel. A minősítésnek perdöntő jelentősége volt.
- szeptember 22-én a későbbi áldozat nem jelent meg munkahelyén, a kiskunfélegyházi vasútállomáson. Kollégája talált rá otthonában, ahol a letakart holttest nyakából egy konyhakés állt ki. A vasutas gyilkosság áldozata lett.
A házban a helyszínelők cigarettacsikkeket találtak, holott az áldozat nem dohányzott. Ezeket azonban a korabeli technológiával nem tudták úgy vizsgálni, mint manapság.
Áttörést hozott az ujjlenyomat
Két év után megszüntették a nyomozást, majd 2015-ben újra elővették az aktát. Az már korábban is kiderült, hogy az áldozat gyakran fizetett román férfiaknak. A rendőrök olyan eseteket néztek át, ahol román férfi prostituáltak az elkövetők. Vizsgáltak ujjlenyomatokat is, ez hozott áttörést a nyomozás során.
Egy ujjnyomtöredék alapján azonosították a rendőrök a későbbi elkövető társát, aki 2007-ben halt meg, viszont 1996-ban, 18 évesen Magyarországon dolgozott.
Fejlődött a technika
Mindeközben a szakértői intézetben újra elemezték a tetthelyen lefoglalt csikkeket, ennyi idő alatt ugyanis sokat fejlődött a bűnügyi technika. Ezúttal használható DNS-t nyerte ki a preparátumból. A rendszer egyezést mutatott egy román kamionoséval, akit Franciaországban, hamis pályamatricával fogtak el. Közben a nyomozók kiderítették, hogy a két férfi ismerte egymást.
A két vádlott a Nyugati pályaudvaron találkozott 1996-ban, első közös kuncsaftjuk a negyvenéves kiskunfélegyházi vasutas volt. Az ügyfél házához érve elvégezték munkájukat, majd megvárták, míg a férfi elalszik, ezután kirabolták. A vád szerint a két fiatal román kutakodni kezdett a házban, erre azonban felébredt a vasutas. A két román fejbe vágta a férfit két bontatlan alkoholos üveggel, de a vasutas ellenállt. A fiatalok végül agyonverték a férfit, térdét szilánkosra törték, majd egy konyhakéssel több mint harminc szúrást ejtettek rajta.
Többszörösen minősített emberölés
A vád ezért többszörösen minősített emberölés, vagyis jogilag nem úgynevezett alapesetes gyilkosság. Ezért az ügyész szerint el sem évült a bűncselekmény. A védelem vitatja ezt.
1996 és ’98 között a kiskunfélegyházi gyilkosság ügyében a rendőrség emberölés alapesete miatt nyomozott, vagyis semmilyen minősítés nem szerepelt a hivatalos gyanúban. A gyilkosság alapesete pedig a korabeli jogszabályok szerint 15 év után elévül. A legsúlyosabb bűncselekmények viszont soha sem évülnek el. Ilyen az emberiesség elleni bűntett, a terrorcselekmény, vagy a minősített gyilkosság.
A bíró már az első tárgyaláson közölte: az, hogy a nyomozáskor nem merültek fel minősítő körülmények, még nem jelenti azt, hogy nincsenek ilyenek. Le kell folytatni a bizonyítást, és majd az alapján ő eldönti, hogy tényleg elévült-e a bűncselekmény.
Az ítélet nem jogerős
A vádlott tagadta a gyilkosságot, azonban elismerte, hogy járt a vasutas házában. A bíró szerint viszont a vádlott bűnös. A bíró 13 év szabadságvesztés büntetésre valamint Magyarország területéről való kiutasításra ítélte a vádlottat.
A bűn tehát nem évült el, mert ez kétszeresen minősített emberölés – a bíró így kezdte indoklását.
Az áldozat 33 különböző szúrt-metszett, csonttöréses, zúzódásos sérülést szenvedett el. Ez pedig különös kegyetlenség, plusz nyereségvágyból követték el a gyilkosságot. A házból eltűntek ékszerek, a tettesek magukkal vittek egy akkor 30 ezer forintot érő videomagnót is, ezt később eldobták, és a helyiek megtalálták. Megdől a vádlott védekezése.
A DNS-azonosság egyértelmű, más tárgyi bizonyíték viszont nincs, ugyanis a rendőrség mindent megsemmisített, miután 18 év után sem találták a tetteseket. A bíróság így formabontó bizonyítást rendelt el.
A vádlott kitart ártatlansága mellett, felmentésért fellebbez, ezért az ítélet nem jogerős.
forrás: Duna Televízió