- Társadalombiztosítási és Bérügyintéző OKJ-s tanfolyam elvégzése után talált munkát Székesfehérvár Városgondnoksága Kft-nél Adél, aki a 40-es évei végén döntött úgy, hogy ismét tanulni fog.
Változtatni akart az életén, és ez sikerült is neki.
Hogy mit takar ez a két képzés, és milyen munkát végezhetsz vele, az alábbi interjúból kiderül!
- Mesélnél a tanfolyamokról, amiket elvégeztél?
- Én a Társadalombiztosítási és Bérügyintéző OKJ-s tanfolyamokat végeztem el Székesfehérváron. Egy volt kolléganőm javaslatára kezdtem bele, együtt jártunk mindkét tanfolyamra. Nyolc hónap alatt sikerült teljesítenem őket úgy, hogy szombatonként tartották reggeltől kora délutánig.
- Miért ezek mellett a képzések mellett döntöttél?
- Azért, mert egy ideje nem dolgoztam már. Azt reméltem, sikerül velük elhelyezkednem. Először egyébként a Pénzügyi-Számviteli ügyintéző tanfolyamot néztem ki magamnak, de a kolléganőm meggyőzött, hogy menjünk együtt a másikra.
- Bár külön-külön is lehet jelentkezni a Társadalombiztosítási OKJ-s tanfolyamra és a Bérügyintéző képzésre, általában együtt lehet látni a felnőttképzési kínálatban őket. Miért van ez így?
- A TB Ügyintézői volt az alap, erre épült a Bérügyintéző képzés. Olyannyira összefüggenek, hogy csupán egy-két ember nem folytatta a huszonhét főből. Anyagilag is jobban megérte így, mert a Bérügyintéző tanfolyam árából valamennyi kedvezményt kaptam.
- Úgy tudom, már van egy üzemgazdász (- az egyetemi közgazdásznak megfelelő főiskolai változat – a szerk.) diplomád. Miért szerettél volna mégis a felnőttképzésben tanulni?
- Mivel már 1993-ban, – tehát elég régen – szereztem a diplomám, fel akartam újítani a tudásom. Amit a tanfolyamokon elsajátítottam, azok új, aktuális ismeretek. Így versenyképesebb lehetek a munkaerőpiacon.
- Sikerült az előzetes reményeid szerint végül elhelyezkedned az új szakképesítéssel?
- Igen, már két éve dolgozom és szeretem a munkahelyem. Nagyon örülök neki, hogy belevágtam annak idején a tanulásba.
Vajon az önéletrajz készítéséhez mennyiben tud Adél tanácsot adni? Le ne maradj róla, olvass tovább!
- Mivel foglalkozol pontosan? Nagyon hangzatos, de mit takarnak a Társadalombiztosítási és Bérügyintézői fogalmak?
- Főként bérszámfejtés, de HR-es része is van a munkámnak. Tehát részt veszek annak kiválasztásában, milyen új embereket veszünk fel, illetve az új dolgozók belépésével járó adminisztrációban is van szerepem. Én előszűrést végzek, a HR szakemberek mellett asszisztensként dolgozom.
- Hogyan kell ezt elképzelni?
- Átnézem az önéletrajzokat, megállapítom, ki az, aki megfelelhet arra a pozícióra, amit éppen hirdettünk. Persze a kiválasztás nagyban függ attól is, hogy ki milyen munkakörre jelentkezik. Nem mindegy például, hogy parkfenntartóként vagy könyvelőként szeretne elhelyezkedni nálunk. Szűröm őket végzettség és szakmai tapasztalat alapján is. Fontos, hogy hol végezte az illető a tanulmányait és hogy hol dolgozott eddig.
- Volt már olyan, hogy egy magasabb pozícióra pályázott valaki úgy, hogy nem volt végzettsége?
- Persze, volt már ilyen is. Többen próba-szerencse módon adják be a jelentkezésüket. Például egy könyvelő állásra nagyon-nagyon sokan beküldik az önéletrajzukat. Ez nem baj, mert több lehetőség van válogatni. Ha több éves gyakorlat van valaki háta mögött, akkor elképzelhető, hogy felvételt nyer.
- Milyen hibákkal szoktál találkozni az önéletrajzokban?
- Ma pont egy olyannal találkoztam, ahol a szöveg két hasábra volt osztva és rengeteg információt tartalmazott. Az ember ilyenkor elveszik a részletekben. Nem jó, ha nem lehet kiigazodni rajta. Előfordul ezen kívül, hogy valakinek nagyon hosszú az önéletrajza. De olyan is van, hogy nagyon rövid. Meg kell találni az arany középutat.
- Az önéletrajz hosszán kívül milyen problémákkal találkozol még?
- Vannak néha pontatlanságok is. Például előfordult, hogy valaki leírta, hogy kereskedelmi iskolát végzett. De hogy hol és melyiket, arra nem derült fény. Ezen kívül olyannal is találkoztam, hogy egy teljesen más pályázatra készült az önéletrajz. Még a cég neve is benne volt, ahova eredetileg küldte az illető. Ezeket persze nem lehet komolyan venni.
Még mit tudhatunk a Társadalombiztosítási és Bérügyintéző OKJ képzésekről? Adél további érdekességeket oszt meg. Maradj velünk!
- Volt olyan dolog, ami esetleg kevésbé tetszett az elvégzett tanfolyamokkal kapcsolatban?
- Az volt az egyedüli problémám, hogy nem adtak sok gyakorlati tapasztalatot. Ezt jó volna orvosolni. Valamennyi volt ugyan az adóbevallások elkészítésével kapcsolatban, de ezek csupán számítógépen végzett feladatok voltak, amelyek konkrét példán keresztül mutatták be az elméletben megtanultakat.
- Te nehezen találtad meg a helyed gyakorlat nélkül pusztán elméleti ismeretekkel?
- Szerencsére azért sok segítséget kaptam a tapasztalt kollégáktól, illetve a munka törvénykönyve is mankó volt számomra, amit a tanfolyamon ismertettek meg velünk.
- Milyen arányban vannak azok a kollégáid, akik Bérügyintéző tanfolyamot végeztek, illetve azok, akik főiskolai kereteken belül szerezték meg ismereteiket?
- A 12 fős csoportból ketten végezték el a főiskolát. A többiek olyan képzésben vettek részt, amilyenben én is. Tehát a többség OKJ-s tanfolyamot végzett. Akkor fontos egyébként a felsőfokú végzettség, ha valaki csoportvezető, vagy HR szakember szeretne lenni.
- Milyen korosztály képviseli magát főként ezeken a képzéseken?
- Sok volt a fiatal, de középkorúak, idősebbek is jelentkeztek. Jó dolognak tartom a felnőttképzést, mert ha az ember bármikor úgy gondolja élete előre haladtával, hogy új szakmát szeretne, akkor viszonylag rövid időn belül erre lehetősége van.
- Te kiknek ajánlanád leginkább a Társadalombiztosítási ügyintéző tanfolyamot?
- Jó lehetőség azoknak, akik tudnának esetleg egy vállalaton belül is pozíciót váltani. De mint ahogy az én esetemben is volt, pénzügyi területen szerzett előzetes tudás felfrissítésére is kiválóak ezek a képzések.
Te már gondolkodsz azon, hogy egy másik szakma után nézz? Új kihívást keresel? Vagy csak egyszerűen te is aktuálissá tennéd a tudásod?
Ha szeretnél változást az életedben, itt a megfelelő alkalom! Adél példája is azt mutatja, hogy soha nem késő! Nézz körül kínálatunkban a még elérhető TB ügyintéző képzések között, és jelentkezz még ma!