A földvár Verpelét templomától 3 km-re ÉNy-ra található, egy – erődítésre nem túl alkalmas – széles, lapos hegyháton. Tszf. feletti magassága mindössze 214 m, mivel a hegység szélén helyezkedik el. Ennek ellenére nagy területre nyújt kitűnő rálátást. A tarnaszentmáriai Várhegytől alig 1 km választja el.
Típusát tekintve földhalomvár /motte/. Mint ilyen, egyetlen a Mátrában. A nagyjából kör alakban húzódó, ma már erősen elszántott kb. 20 m széles árokkal körülvett, az árok külső peremén mérve 160-180 m, a belső szélen mérve 120-125 m átmérőjű terület közepén emelkedik egy 7 m magas mesterségesen emelt földhalom. A tetején meszes, habarcsos kövek jelzik, hogy valamilyen kőépület – valószínűleg torony – állt 30 m átmérőjű felső vízszintes felületén.
A várral kapcsolatos okleveles említést nem ismerünk. Feltűnő közelsége az eltérő típusú, de azonos birtokon elhelyezkedő Tarnaszentmária-Várhegyhez, valószínűvé teszi, hogy a két várat nem egyidőben használták, hanem a későbbi vár átvette az elavulttá vált korábbi szerepét. Erősen valószínűsíthető, hogy a verpeléti motte képviselte a korábbi, korszerűtlenebb típust.
Dénes József valószínűnek tartja, hogy a vár az Aba nemzetség Verpeléti ágához köthető.
A motte típusú várak közepén álló, mesterségesen összehordott domb aljában van többnyire az árok. A verpeléti motte azonban abba a ritkán előforduló típusba tartozik, amelyeknél a központi halmot, mintegy”várudvarként”, még egy vízszintes terület veszi körbe és ennek szélén, a halomtól távolabb keríti az árok. Magyarországon még két helyről ismerünk ilyen típust, Miskolc-Leányvárat és Kisgyőr-Halomvárat, de mindkettő nagyobb a verpelétinél.

Cím: Verpelétkülterület
Tel: +36 (36) 517 715
E-mail: [email protected]
Web: http://mars.elte.hu/varak/terkep+lista2.php