December 11-éig igényelhető az ágazati bértámogatás, aminek maximális mértéke a minimálbér másfélszerese, személyenként bruttó 241 500 forint
– hívja fel a figyelmet Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Eddig több mint 10 ezer munkavállaló esetében, több mint 1 milliárd forint összegben igényeltek ágazati bértámogatást a munkáltatók. A programra még két hétig, 2020. december 11-ig lehet jelentkezni. A cél továbbra is az, hogy minél több munkahely megőrzését segítsük a veszélyhelyzet idején – emelte ki az államtitkár.
Hangsúlyozta, a munkáltatónak emellett járulékokat sem kell fizetnie a novemberi munkabérek után, így teljes bérköltségének több mint a felét is megkaphatja kompenzációként, ha nem bocsátja el a munkavállalóját, és munkabérét kifizeti.
A juttatást bruttó 483 ezer forintos fizetésig maradéktalanul, a felett pedig a minimálbér összegének másfélszereséig lehet érvényesíteni, akár a részmunkaidőben foglalkoztatottak után is. A támogatás így érdemben segíti a járványhelyzet miatt bevételkiesést elszenvedő vállalkozásokat munkavállalóik megtartásában – mutat rá az államtitkár.
Az ágazati bértámogatás programban eddig beérkezett és feldolgozott kérelmek alapján a munkáltatók átlagosan 106 ezer forint támogatást igényelnek munkavállalónként.
A kérelmek 28 százalékát Budapesten nyújtották be, a támogatásban érintett munkavállalók több mint fele a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ágazatban dolgozik
– fűzte hozzá.
Bodó Sándor emlékeztetett rá, hogy a foglalkoztatók egyszerűen, egy egyoldalas kérelem kitöltésével tudnak pályázni az ágazati bértámogatásra. A kérelmeket a telephelyük, székhelyük szerint illetékes kormányhivatalnál adhatják be.
A részletes dokumentáció a munka.hu honlapon található meg – áll a közleményben.
Az ágazati bértámogatási programról
Az ágazati bértámogatási program a korlátozások miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások, azaz a vendéglátás, szabadidős tevékenység szolgáltatást nyújtó munkaadók részére a munkaviszonyban foglalkoztatott személy bruttó munkabére 50 százalékának megfelelő összegű támogatás.
A támogatás abban az esetben nyújtható, ha
a) a támogatás időtartamának utolsó napján a munkavállaló jogviszonya fennáll, és
b) a munkaadó a munkavállaló részére munkabért megfizeti.
Az állami foglalkoztatási szervként eljáró megyei (fővárosi) kormányhivatalhoz benyújtott kérelem alapján vissza nem térítendő támogatást kaphatnak azon munkaadók, melyeknek tényleges főtevékenységei az alábbiak:
- Éttermi, mozgó vendéglátás (TEÁOR 5610) tevékenység,
- Rendezvényi étkeztetés (TEÁOR 5621) tevékenység,
- Italszolgáltatás (TEÁOR 5630) tevékenység,
- Filmvetítés (TEÁOR 5914) tevékenység,
- Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR 8230) tevékenység,
- Sport és szabadidős képzés (TEÁOR 8551) tevékenység,
- Előadó-művészet (TEÁOR 9001) tevékenység,
- Előadó-művészetet kiegészítő (TEÁOR 9002) tevékenység,
- Művészeti létesítmények működtetése (TEÁOR 9004) tevékenység,
- Múzeumi tevékenység (TEÁOR 9102) tevékenység,
- Növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR 9104) tevékenység,
- Sportlétesítmény működtetése (TEÁOR 9311) tevékenység,
- Sportegyesületi tevékenység (TEÁOR 9312),
- Testedzési szolgáltatás (TEÁOR 9313) tevékenység,
- Egyéb sporttevékenység (TEÁOR 9319) tevékenység,
- Vidámparki, szórakoztatóparki (TEÁOR 9321) tevékenység,
- Fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR 9604) tevékenység,
- 18. M.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység (TEÁOR 9329)
A 17. pont szerinti tevékenységet végzőre akkor vonatkozik a bértámogatás, ha a tevékenységet végző megfelel a közfürdők létesítésének és üzemeltetésének közegészségügyi feltételeiről szóló 37/1996. NM-rendelet szabályainak. Tényleges főtevékenységnek azt a tevékenységet kell érteni, amelyből a munkaadónak a veszélyhelyzet ideje alatt egyes gazdaságvédelmi intézkedésekről szóló 485/2020. kormányrendelet hatálybalépését megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30 százaléka származott.
A kérelem 2020. december 11-éig nyújtható be a munkaadó székhelye, illetve telephelye szerinti fővárosi és megyei kormányhivatalhoz.
Támogatás időtartama, mértéke
- A támogatást a 2020. november havi bruttó bér alapján állapítják meg.
- A támogatás mértéke munkavállalónként a november hónapra munkaviszony alapján, munkabér jogcímen kifizetett bruttó munkabére ötven százalékának megfelelő összeg.
- A támogatás, illetve az arányos támogatás a munkáltató részére a ténylegesen kifizetett bér és munkavállalót terhelő levont adó- és járulék alapján utólag kerül folyósításra.
- A támogatás mértéke munkavállalónként – a foglalkoztatást elősegítő támogatásokról, valamint a munkaerőpiaci alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatásról szóló 6/1996. MüM-rendeletben meghatározottak szerint – nem haladhatja meg a kötelező legkisebb munkabér 150 százalékát.
- A támogatás akkor folyósítható, amennyiben a munkaadónál 2020. november 30-án a munkavállaló jogviszonya fennáll és a munkaadó a munkavállaló részére a munkabért megfizeti.
Foglalkoztatási kötelezettség
A munkaadó tudomásul veszi, hogy a támogatás folyósítására csak akkor kerül sor, ha az érintett munkavállaló jogviszonya 2020. november 30. napján fennáll.