Velencei Karnevál, kosztümök és maszkok

Akár 3.000.000 látogató is elltogathat a Velencei karneválra, Olaszországba évente.

A világ minden tájáról érkeznek, hogy lássák Velence tündöklését és élvezzék az évszázados karneváli hagyományokat.

A velencei karnevál lehetőséget nyújt, hogy megtekintsék a legjobb művészeti múzeumokat, európai építészet, ételeket és a barokk karneváli kosztümöket és maszkokat. Mindösszesen a látogatóknak két hét áll a rendelkezésükre a karnevál idején.

Az ünnep története „Serenissima Repubblica” tiszteletére vezethető vissza. 1162-ben, a köztársaság megnyerte végső csatáját az Aquileiai Királyság ellen. Amikor Velence lakossága meghallotta a győzelem hírét, táncra perdültek és ünnepeltek a Szent Márk téren. Hivatalosan a Reneszánszig nem váltak általánossá az ünnepségek.

1797-ben a Velencei köztársoság Ausztria királyának fennhatósága alá került, aki betiltotta a Karnevált, egészen 1979-ig.

Bár Velence a csatornáiról híres, a karnevál időszakában a tökéletesen kidolgozott maszkok és jelmezek a slágerek. Ennek eredményeképpen egészen különleges a karnevál arculata. Velence barokk maszkok és jelmezek tökéletes összhangban vannak a város különleges épületeivel.

A maszkok tervezésének gyökerei mind az egyetemes mind a színház történelmében megtalálhatóak. Hovatovább az éves verseny is arra ösztökéli a résztvevőket, hogy még látványosabb showt csináljanak. Ezért ilyen látványosak a jelmezek és maszkok kavalkádja.

mask
Illusztráció: tudomanyplaza.hu

Az egyszeri látogatóknak a velencei karnevál tökéletes belépő. Azonban a tündöklő múzeumok, a művészet és az építészet is hozzátesznek a Karnevál varázsához.

Az igazi velencei karnevál

A velencei karnevál a legismertebb és egyik legrégebbi fesztivál a világon. Talán nincs olyan ember, akinek ne a gyönyörű maszkok és lélegzetelállító kosztümok jutnának először az eszébe a szó hallatán. Évente több ezer turista látogat el a kéthetes karnevál idején Velencébe.

Sok idő eltelt, amíg a karnevál elnyerte mai formáját.

Eredete “Serenissima Repubblica”-hoz vezethető vissza, amikor a győzelmet ünnepelvén a helyiek a Szent Mark térre vonultak és ünnepelni kezdtek, azonban csak a reneszánsz idején vált hagyománnyá. Az osztrák kormányzás alatt betiltották és csak 1979-ben engedélyezték újra.

Karneváli forgatag a Szent Márk téren

Ezek a maszkok olyan erővel bírtak akkoriban, amelyre talán sokan ma is vágynak. Eltűnni, elrejtőzni úgy, hogy mindenki lát, elfedni igazi kilétünket, megszabadulni a társadalmi különbséget szorításától és csak élvezni a pillanatot. Sokáig ez volt az egyetlen lehetőség, hogy a nemesség vegyülhetett az alsóbb rétegekkel. Nem titok, hogy sokan a maszkokat használták minden álszent vagy az erkölcsöt csak hírből sem ismerő tevékenység űzésekor.

Volto maszk, mely a teljes arcot takarja. Fehér porcelánból készül és akár díszitett is lehet.

5873807734099
Illusztráció: velenceikarneval.hu


Eredetileg két különböző maszktípust különböztetünk meg, ma már azonban számtalan műveszt és tervezőt megihletett és a századok során újabb és újabb fajta vonult be a köztudatba. Ma már a maszkokat versenyeken is megmérettetik, ahol több kategóriában hirdetik ki a győzteseket.

Bauta maszk jellegzetes kiemeléssel az áll vonalán, szintén a teljes arcot takarja


Ha valaki csak a karneválra érkezik, akkor is érdemes meglátogatni egy-egy múzeumot és gyönyörködni a város bájában; gondolázni a kanálisok között és kipróbálni pár tradicionális olasz fogást, hiszen ezek min-mind emelik a karneváli hangulat és nekünk is segít jobban belemerülni a forgatagba.

Idén a karnevált február 12. és március 1. között rendezik meg.

Hirmagazin.eu