Home Főhírek Külföld Végzetes túlórázás: 31 éves nőt dolgoztattak halálra főnökei

Végzetes túlórázás: 31 éves nőt dolgoztattak halálra főnökei

Illusztráció (Fotó: Shutterstock)

Sorra szedi áldozatait az elfajult, teljesíthetetlen munkahelyi elvárások Japánban, ahol rengetegen havi 100 órát dolgoznak munkaidejükön kívül, hogy megfeleljenek főnökeiknek. A munkahelyi stressz és a túlhajszoltság miatt olyan gyakoriak a halálos szívrohamok és az öngyilkosságok, hogy már külön elnevezést is kaptak. A „karosi” a nyolcvanas években terjedt el az országban, és még mindig tömegével szedi áldozatait.

Szívrohamban meghalt egy 31 éves japán újságírónő, aki egy hónap alatt 159 órát túlórázott. Története újból felhívja a figyelmet az ország munkaügyi kultúrájának elkeserítő helyzetére, ami a halálra dolgoztatott alkalmazottak növekvő száma miatt országos  diskurzussá vált. Bár a japán kormány megpróbálja ráerőlteti a dolgozókra a szórakozást, a sokszor megfélemlített emberek szabad estéik helyett inkább a kifizetetlen túlórákat választják, ahonnan egyenes út vezethet a korai elhalálozáshoz.

Miwa Sado az NHK japán közszolgálati műsorszolgáltatónál dolgozott. Egy hónap alatt elérte a 159 túlórát, és mindössze két napot vett ki szabadságnak 2013 júliusi halála előtt. Munkáltatója állítólag a családra való tekintettel titkolta idáig a nő halálának valódi körülményeit a publikum elől, bár az effajta bejelentéseket általában vezetőségi lemondások követik.

Sado politikai riportokat szerkesztett, a tokiói választásokról és a felsőházbeli választásokról készített anyagokat. A riporter a felhőházbeli választások utáni harmadik napon hunyt el. Halála az NHK hírszervezeti vezetőjének meglátása szerint is “problémát jelent rájuk nézve nézve, megkérdőjelezi a munkaügyi rendszer hatékonyságát és a választások lefedettségének túlhajszolását” – írta a The Guardian.

Így történt ez 2015-ben is, mikor az akkor 24 éves Matsuri Takahashi áprilisban öngyilkosságot követett el. A nő a Dentsu reklámügynökségnél dolgozott, halála után országos szintű vita alakult. Egyre többen kérdőjelezték meg a magánélet és munka közti egyensúly fennálló állapotát, és a borzasztó mennyiségű túlórák csökkentését követelték. Matsuri Takahashi halála előtt több mint 100 túlórával toldotta meg munkaidejét.

Illusztráció (Fotó: Shutterstock)

Halála nemcsak a japán munkaügyi törvények megváltoztatásáról váltott ki diskurzust: arra kényszerítette Abe Sinzó japán miniszterelnököt, hogy fordítson egy kis időt a munkahelyi kultúra reformjára is, hiszen az alkalmazottak úgy érzik, hogy cégük arra kényszeríti őket, hogy eltökéltségüket még akkor is túlórákkal bizonyítsák, ha ezzel szinte semmit sem javítanak eredményeiken. A japán dolgozók évente 8.8 nap szabadságot vesznek ki, ami az igénybe vehető napok felét sem teszi ki.

Karosi, a munkahely okozta halál

Japánban külön kifejezés is létezik a túlórázás miatti halálesetekre: a karosi a nyolcvanas években terjedt el az országban, első “hivatalos áldozatát” 1969-ben szedte egy 29 éves férfi személyében. A karosi a 90-es évek eleje óta lett nagy probléma, amikor összeomlott a második világháború utáni japán gazdaság.Az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezete is felfigyelt a jelenségre, és 2013-ban esettanulmányt adott ki a legtipikusabb karosi-esetetekről:

– egy élelmiszer-felsolgozó cégnél dolgozó férfi heti 110 órát dolgozott, majd 34 évesen szívroham vitte el

– egy nyomdában dolgozó férfi egy évben 4320 órát dolgozott éjjel-nappal, 58 évesen vitte el az agyvérzés

– egy buszsofőr 15 évig szabadnap nélkül dolgozott, havi 3000 órával, 37 évesen agyvérzés okozta a halálát

– egy nővér 34 órás műszakokat dolgozott plusz műszakban havonta ötször, 22 korában viszont felmondta a szíve a szolgálatot és meghalt.

A szívrohamos eseteken kívül a kimerültség és a stressz gyakran öngyilkosságra ösztökéli a munkásokat, így a japánok erre a jelenségre is kitaláltak egy külön kifejezést: a karosiszacut, ami munkahelyi terhelés miatti öngyilkosságot jelenti.

A jelenség annyira elhíresült, hogy már karosi számítógépes játékokat is gyártottak, ahol a cél az, hogy a versenyzők minél gyorsabban lenullázzák életeik számát.

100 óra túlóra után pénzbírság

A japán kormány arra készül, hogy havonta maximum 100 órát engedélyezzen a dolgozóknak, és a cégeket, akik nem tartják be a limitet dolgozóikkal, súlyos pénzbüntetésekkel sújtanák.

Tavaly adták ki az első, karosiról szóló jelentését, melyben azt részletezték, hogy minden ötödik munkavállaló élete veszélybe került a túlterheltség miatt. Több mint kétezer japán dolgozó vetett véget életének a munkahelyi stressz következtében 2016 márciusáig, több tucatnyi munkavállalót pedig szívroham és agyvérzés vitt el. A jelentésben az is szerepel, hogy a japán cégek közötti két hónapos felmérés alatt a munkavállalók közül sokan átlépték a havi 80 túlórát. A túlterheltség lelki és fizikai jelei ekkor válhatnak életveszélyessé.

Forrás és képek: hirado.hu, The Guardian, The Japan Times

ElőzőNéhány praktika a kert téliesítéséhez
KövetkezőA hónap végéig mindenki megkapja a nemzeti konzultációs kérdőíveket
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás