Nincs, aki felszámolja a veszélyeshulladék-telepet, amelytől száz méterre van az első családi ház.
Legkevesebb 500 tonnányi veszélyes hulladék hever Kiskunhalas belterületén, körülbelül 100 méterre a legközelebbi lakott családi háztól. Hiába szólították föl a hatóságok még 2011-ben a veszélyeshulladék-telep tulajdonosát a felszámolásra, a vegyi anyagok változatlanul csordogálnak a talajba. Ráadásul egy közeli tanya udvarán is kiszúrtak hasonló veszélyes anyagokat.
A szemét marad
Az ügyben öt éve zajlanak a különböző jogi hercehurcák, miközben mindenféle savak, festékek, oldószerek, olajok, egészségügyi veszélyes hulladékok, laboratóriumi vegyszerek maradékai hányódnak a mintegy 3500 négyzetméteres telepen. A Greenpeace becslése szerint 500-1000 tonna közötti hulladék lehet szerteszét, bár nehéz megbecsülni.
Borulnak a tartályok
A kerítésen bekukucskálva látható, hogy az egymásra rakott hordók közül több felborult, szabad utat engedve a vegyi anyagok útjának a talajba. A kerítésen át a Greenpeace munkatársai a közelmúltban mintát vettek a telep talajából, és megállapították: egyértelműen szennyeződött a környezet.Ennek pontos mértékét azonban ilyen „külsős” méréssel sajnos nem lehet megállapítani – tudtuk meg Simon Gergelytől, a Greenpeace vegyianyag-szakértőjétől.
Sejtették, hogy a nyakukon marad
Az áldatlan állapotok kialakulása 2010-ben kezdődött, amikor a Bács-Reál Kft. a lakossági tiltakozás ellenére megkapta az engedélyt a veszélyes hulladék tárolására. Az Alsó-Tisza Vidéki Környezetvédelmi Felügyelőség már a következő évben 85 milliós bírsággal sújtotta a céget szabálytalan hulladéktárolás miatt. (Végül azonban ezt az összeget nem kellett befizetniük, figyelmeztetéssel megúszták.) Miután továbbra is gondatlanul járt el a cég a telepen, ugyanebben az évben betiltották tevékenységét.
Gazdátlanul hányódik
A telepet a gyakorlatban mégsem számolták fel, mert nincs, aki elszállítsa a szemetet: a Bács-Reál Kft-t tulajdonosa még 2011-ben eladta, saját vagyonával pedig nem tudott felelni a károkért. Ebben a helyzetben szinte lehetetlen „a szennyező fizet” elvének érvényesítése.
Szinte karnyújtásnyira zajlik az élet
A helyi Vasvarjú Természetvédelmi Alapítvány vezetője, Fehér Péter a Ripost-nak elmondta: hiába van a veszélyeshulladék-tároló ipari zónán belül, a legközelebbi lakott családi ház mégis mindössze 100 méterre van tőle. 4-500 méterrel arrébb pedig ott a vasútállomás.
Ragadós
Máshol is van a 30 ezres városban veszélyes hulladék: a helyiek illegális szemétlerakóra bukkantak. Fehér Péter úgy tudja: már 4 éve hányódhat a szemét egy tanyához tartozó területen, amelyben mára már nem lakik senki. A hatóságokat azonban csak egy hónapja értesítették.
A ház urát ugyanis időközben börtönbe zárták, a négy gyermeket pedig elköltöztették. Mivel ez magánterület, itt hatósági engedély nélkül pakoltak le veszélyes anyagokat ismeretlenek. A telek egyik sarka ráadásul egy Natura-2000 természetvédelmi területre nyúlik be.
Új helyet találtak?
A Greenpeace a helyszínen úgy tapasztalta, hogy az itt lévő hulladék hasonlóságot mutat az ipari zónában lévővel, így nem kizárt, hogy összefüggés van a két szennyezés között.Ami itt újdonság, hogy nagy zsákokban kórházi hulladékot is lepakoltak.
Kerestük az Alsó-Tisza Vidéki Környezetvédelmi Hatóságot – illetve az ügyben illetékes utódhatóságot -, szerettük volna megtudni a Bács-Reál Kft. volt telepén végzett méréseik eredményét, de egyelőre nem kaptunk választ kérdéseinkre.
Forrás: Ripost