Home Sport 2024. évi nyári olimpiai játékok Vas Kata Blanka 10. hegyikerékpárban

Vas Kata Blanka 10. hegyikerékpárban

Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Vas Blanka a 10. helyet szerezte meg a hegyikerékpárosok női versenyében a párizsi olimpián, az aranyérmet a francia Pauline Ferrand-Prévot nyerte meg.

Az Elancourt-i Dombon kialakított 4,35 kilométeres, rövid, meredek emelkedőket, csúszós részeket és ugratót is tartalmazó murvás pályán hét kört tekert a 36 induló. Az SD Worx-Protime 22 esztendős magyar bringása három évvel ezelőtt, Tokióban szenzációs teljesítményt nyújtva negyedik lett, azóta viszont országúton jeleskedik – abban a szakágban ő a regnáló U23-as világbajnok és Párizsban is jó eredményre lehet számítani tőle -, a hegyikerékpárra lényegesen kevesebb energiát fordít.

A versenyt hátsó rajtpozícióból, a 35. helyről kezdte meg Vas, ám a rá jellemző jó startnak köszönhetően előre tört, majd az első rövid, de meredek emelkedőn is sokakat megelőzött. A női mezőnyben kiemelkedőnek számító robbanékonysága, kerékpárkezelése segítségével gyorsan megelőzte a fél mezőnyt és már az első kör derekán a 17. helyre jött előre, hátránya 21 másodperc volt az élen haladókhoz képest. Az első csoport a hazai közönség előtt szereplő, világbajnok Pauline Ferrand-Prévot megindulása szedte szét, őt honfitársa, a vb-ezüstérmes és Európa-bajnok Loana Lecomte és az ugyancsak kontinensbajnok holland Puck Pieterse üldözte, Vas ekkor egyperces lemaradással a 16. helyen haladt.

A második kör végén Vas másfél perc hátránnyal tekert a 13. pozícióban. A technikás pálya nagy összpontosítást kívánt, volt, aki elesett, a dél-afrikai versenyző alatt pedig széttört a kerékpárja hátsó kereke.

A 30,8 kilométeres táv derekánál a háromszoros magyar bajnok a 13. volt, 2 perc 37 másodperces lemaradással Ferrand-Prévot mögött, a harmadik helyen álló Lecomte pedig hatalmas bukás után fekve maradt és fel is adta a viadalt. Pieterse defekt miatt vesztett sok időt, kereket is kellett cserélni a kerékpárján.

Az aranyérem a nagy fölénnyel diadalmaskodó, az utolsó métereken könnyeivel küzdő Ferrand-Prévot nyakába került, aki a szépszámú közönség nagy örömére begyűjtötte a pályafutásából hiányzó ötkarikás elsőséget. A 32 esztendős klasszis négy szakágban nyert világbajnoki címet, hegyikerékpár mellett országúton, terepkerékpárban (cyclocross) és a murvás utakon rendezett gravelben is állt már vb-dobogó tetején.

A második helyért az amerikai Haley Batten és a 2016-os riói olimpia bajnoka, a svéd Jenny Rissveds harcolt nagyjából háromperces lemaradással, végül az ezüstöt az egyik emelkedőn meginduló Batten szerezte meg, míg a bronzot Rissveds érdemelte ki. Pieterse a technikai hiba után negyedik lett. Vas a táv második felében a 11-12. helyen haladt, végül 5 perc 40 másodperces hátránnyal tizedik lett.

Forrás

ElőzőSzilágyi Áron kiesése – Szabó Bence megszólalt
KövetkezőÓnodi Henrietta szívrohamot kapott, súlyos állapotban kórházban van a legendás tornász – videó
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza