Harminc évvel ezelőtt – 1978-ban – néhány lelkes, nyugdíjas sportember megalakította a Ceglédi Sporttörténeti Bizottságot. A máig nem jogi formát öltő civil szervezet Kürti Béla tanár, helytörténeti kutató vezetésével célul tűzte ki a város, akkor közel százéves sportmúltjának felkutatását.
A kezdeményezést jó ideig csupán az akkori városi sportfelügyelő segítette. A gyűjtőmunka elkezdődött és az évtizedek során sok ezer dokumentum, sporttal kapcsolatos emlék, relikvia és különböző tárgyak kerültek nyilvántartásba, amit a társadalmi kör tagjai rendszereztek és várták, hogy mielőbb kiállítás keretében is bemutathassák.
Erre jóval később kerülhetett sor, amikor a Város Önkormányzata önálló helyiséget biztosított a Sporttörténeti Gyűjtemény részére. Az ország első vidéki sportmúzeumát Cegléden, a Gubody u 9.szám alatt Gallov Rezső, a sportot felügyelő államtitkár avatta fel, 1992. május 12-én. A megváltozott körülmények ambicionálták a tagokat és azok hatalmas lelkesedéssel láttak munkához, hogy bemutathassák másfél évtizedes gyűjtőmunka eredményeit.
Jelenleg a három kiállító teremben, mintegy 120 négyzetméteren láthatóak az értékes trófeák, az egykori sportsikerek emlékei, jelesül versenydíjak, kupák, relikviák és sok minden, ami a sporttal társítható. Ezen felül a 2100 kötetes könyvtár, korszerű tároló és előkészítő helyiség biztosítja a kutatók, a szak- és diploma dolgozatok készítőinek munkáját.
A ceglédi illetőségű olimpikon tablóján szereplők megtestesítik – keretbe foglalják – a helyi sportélet majd teljes korának sikereit, dicsőségét.
1924-től egészen 2004-ig. Természetesen a vitrinekben és tárolókban nemcsak a 20 olimpikon változatos és sok színes tárgyát bemutató emlékek emelhetőek ki. A világ- és Európa-bajnokságok résztvevői és sikereik szintén kiemelkedő értékűek a sportban.
Szondy István olimpiai- és világbajnok öttusázó, a birkózó világbajnok Gál József – mellesleg Cegléd város díszpolgárai – díjain felül láthatóak a többi olimpikon emlékei, azután az Európa-bajnokaink ( Ecser Károly, Csordás György, Máthé Sára, Bódi Jenő, Ungvári Miklós és Lőrincz Tamás ) díjai, a kontinens válogatottak, Zsengellér Gyula (labdarugó) és Pásztor István (kézilabdázó) emléktárgyai is. De büszkék lehetünk a világbajnoki bronzérmes Reznák János (birkózás), Gyikóné Simon Gizella(kézilabda) , valamint az Európa-bajnoki bronzérmesünk Harczi Zsolt ( asztalitenisz ) nálunk látható medáljaira is.
Az élsport képviselői mellett bő keretben foglalkoznak a város sportja kialakulásával, fejlődésével, benne az iskolai- és szabadidő sporttal is.
A felbecsülhetetlen eszmei értékű tárgyakban több ezer látogató gyönyörködhetett az elmúlt 15 évben, köztük a helyi lakosokon kívül számtalan hazai- és külföldi, akik Ceglédre látogattak.
Az állandó bemutató mellett több alkalommal időszaki kiállításokon mutatja be a múzeum egy-egy aktuális témakör összegyűjtött anyagát. Ilyenek voltak az elmúlt években:
– A ceglédi sport első évszázada
– Ceglédi olimpikonok
– A sport és irodalom
– A ceglédi labdajátékok története
– Az olimpiai játékok története
– Olimpiai zászló, jelvény és könyv kiállítás
– A teke sport története Cegléden
A városközpontban található a sportmúzeum. Utcai falán látható márvány emléktábla őrzi Cegléd város sportja, két életre hívójának emlékét, Gubody Ferenc egykori polgármester és Paulovits Károly kortárs tanító személyében.
A sporttörténeti kutatómunka segítésére 1991-ben közalapítványt hoztak létre az alapítók, hogy ezzel is lehetőséget biztosítsanak a magasabb szintű munka elvégzéséhez.
A ceglédi sportmúzeum a Magyar Olimpia Akadémia támogatásával úttörő szerepet vállal a sporttörténeti hagyományok ápolásában. Több alkalommal volt a város házigazdája országos szintű szakmai fórumoknak, tanácskozásoknak.
Cím: CeglédGubody u. 9.
Tel: +36 (53) 316-930
E-mail: [email protected]
Web: www.cegled.hu