forrás: Kossuth Rádió/Hajnal-táj
A fekete rigót rézorrú rigónak is hívják. Eleven, kedves madár, az erdőszélek bokrainak és tisztásoknak igazi ékessége, de a városok lakója is. A hím szép feketeségét csak harmadik évében kapja meg.
A befuttatott épületfalakon és az erkélyeken (esetleg az ablakban is) fészektálcákkal segíthetjük a fekete rigók költését. Előnye, hogy ebbe más fajok: házi és kerti rozsdafarkú, barázdabillegető, szürke légykapó és balkáni gerle is beköltözhetnek. A fekete rigót sokan összetévesztik a sárgarigóval. Talán azért, mert sárga a csőre – hangzott el a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában.
Zsoldos Árpád ornitológus kifejtette, ha az emberek felületesen néznek meg valamit, általában az élénkebb szín marad meg bennük. Ezért a fekete rigót élénk, sárga csőre miatt sokszor összekeverik a sárgarigóval, amelynek viszont tollazata sárga, ráadásul rendszertanilag nem is rigó. A fekete rigó viszont valódi rigó, azok közül pedig a legismertebb. Nevét a hím után kapta, aminek tolla koromfekete, csőre sárga, a tojó barna tollazatú, barna csőrű.
Főleg a korán kelők élvezhetik szép hangját, mivel a rigófélékre jellemző, hogy hajnalban és alkonyatkor a leghangosabbak. A költési időszak csúcsán, április közepe táján nappal is dalol, de eme éneke sokkal egyszerűbb a hajnalinál. Ennek oka, hogy költési időszakban, amikor a revírt őrzi énekével, a hosszú éjszakán kényszerűségből csendben van, de amint világosodik, visszajön a bátorsága, azonnal elkezdi fennhangon hirdetni, hogy az az ő területe. Mivel szomszédja is így tesz, igyekszik túlkiabálni. Egy bizonyos fényerősség indítja be az erőteljesebb éneklést – teszi hozzá Zsoldos Árpád.
A szakember szerint a városi parkokban sok gyep van, amit állandóan locsolnak, ezáltal kiváló a földigilisztának, amelyet pedig a fekete rigó kedvel. De fészkelőhelyet is nyújt a madárnak, hiszen a parkokba kiültetett sűrű, tövises bokrok remek helyszínek, télen pedig, amikor áttér a növényi táplálékra, szintén az ilyen területekre ültetett bogyótermő cserjék adják élelmét.
Március táján a városi fekete rigóknál már zajlik a költési időszak kezdete, a revírfoglalás, ilyenkor a hímek hímekkel, a tojók pedig a tojókkal harcolnak. A pár így összedolgozva jelöli ki magának a fészkelőterületet.