Forrás: M1 Az Este | 2015. 02. 27. 22:21:00
A nemzetgazdasági miniszter szerint a magyar gazdaság egy olyan pályára kezd állni, ahol eladósodás nélkül kezdi elérni a gazdasági növekedés egy magasabb szintjét. Varga Mihály Az Estében azt mondta: hosszú távon arra kell felkészülni, hogy a magyar gazdaság kevesebb uniós támogatás mellett, vagy anélkül is növekedési pályán tudjon maradni.
Varga Mihály az M1 esti műsorában emlékeztetett rá, hogy 3,5 százalékos növekedéssel Európa élvonalához tartozunk. Ez a növekedés pedig úgy történik, hogy nincs külső eladósodás, az adósságállomány növekedése megállt, majd szép lassan elkezdett csökkenni, továbbá az éves költségvetési hiányt is 3 százalék alatt tudjuk tartani. Ennek következménye volt a túlzottdeficit-eljárás megszüntetése – tette hozzá.
A magyar gazdaság növekedését jórészt az állami beruházások, és a beruházások növekedése, valamint a rezsicsökkentésnek és a reálbérek növekedésének köszönhető fogyasztásnövekedés okozta. Jól teljesített tavaly az export is, miközben az európai piacok panganak – sorolta a miniszter, aki szerint ezek biztató elemei a növekedésnek, de emellett még mindig ott van az uniós források évi 2000 milliárd forintja.
Varga Mihály szerint arra kellene felkészülnie a magyar gazdaságnak, és az lenne az ideálisabb állapot, ha ezt az uniós támogatást „kivonnánk” a rendszerből, és úgy is azt tapasztalnánk, hogy a magyar gazdaság igen erős növekedési pályán van. Ezt az állapotot kell elérni, a következő évek gazdasági struktúraváltásának ezt az állapotot kellene elérnie – hangsúlyozta.
A nemzetgazdasági miniszter úgy látja a magyar modellben egyelőre nincs meg ez a gazdasági potenciál, de azt már sikerült elérni, hogy európai összevetésben Magyarország nem a hátul kullogók, hanem az elől menetelők közé tartozik. Növekedésben tavaly két negyedévben is az első helyen voltunk az Európai Unióban – emlékeztetett rá.
A struktúraváltás már elindult. A cél az, hogy a termelő szektorok – a járműgyártás, a feldolgozóipar, a gyógyszeripar, a mezőgazdaság megerősítése és az élelmiszer-ipari kapacitások kiépítése – hazai vagy uniós támogatáshoz jusson. és ez a struktúra stabil legyen. A miniszter szerint hosszú távon arra kell felkészülni, hogy a magyar gazdaság kevesebb uniós támogatás mellet, vagy anélkül is növekedési pályán tudjon maradni.