Zsarolás helyett pénzt, ezt kérte Magyarországnak Luxemburgban Varga Mihály
A magyar pénzügyminiszter arról beszélt Luxemburgban, hogy mi hazánk célja a magyar uniós elnöksége alatt. Varga kijelentette, hogy az álláspontunk világos, bírság helyett uniós hozzájárulás jár Magyarországnak, mert hazánk már 700 milliárd forintot fordított schengeni határok védelmére.
Az elmúlt években Európa versenyképessége leszakadt az Egyesült Államoktól és Ázsiától, célunk, hogy a magyar Európai Uniós elnökség alatt az EU felzárkózzon a versenytársakéhoz – jelentette ki Varga Mihály az uniós pénzügyminiszterek tanácskozása (ECOFIN) után Luxemburgban.
A tárcavezető kiemelte: magyar részről támogatjuk az uniós országok közötti adóügyi együttműködés erősítését, miközben elutasítjuk a blokkosodást szorgalmazó törekvéseket.
A találkozón szó esett az európai iparpolitikáról is, amely alapvető jelentőségű a kontinens versenyképessége szempontjából. A jelenlegi uniós vezetés a blokkosodás irányába halad, most például büntetővámokkal sújtaná a keleti elektromos autógyártókat – ismertette a tárcavezető. Kifejtette: a magyar álláspont szerint elzárkózás helyett az összekapcsolódás politikájára van szükség a világgazdaságban, ezért elutasítjuk a büntetővámokat.
Az európai versenyképesség javítását és tagállami költségvetési bevételek megszilárdítását egyaránt elősegítheti az az „Áfa a digitális korban” javaslatcsomag, amelynek lényege az EU-ban tevékenykedő cégek versenyképességének növelése az adminisztratív költségek csökkentése és a digitalizáció erősítése által. Ezt ma még egy tagállam aggályai miatt nem tudtuk elfogadni. Ezzel együtt bízunk abban, hogy a magyar uniós elnökség alatt sikerül egy minden tagállam számára elfogadható kompromisszumos megoldást kidolgoznunk – emelte ki a pénzügyminiszter.
Az ülésen a pénzügyminiszterek áttekintették a helyreállítási program végrehajtását is, amelynek kapcsán Varga Mihály leszögezte: a program – szemben eredeti céljával, a járvány okozta gazdasági károk gyors helyreállításával – évek óta húzódik.
Hazánk már 700 milliárd forintot fordított schengeni határok védelmére, miközben az uniós hozzájárulás mértéke alig haladja meg az 1 százalékot.
Az EU Tanácsának elnöksége fontos szerepet játszik Európa stabilitásában és működésében. Ezt az elnöki posztot ráadásul nem egy személy, hanem egy egész ország tölti be.
Az elnökség munkája közvetlenül kihat 440 millió ember életére.
#vargamihály, #eu, #felszólalás, #miavéleményed, #monddmegte, #tiktok, #hirmagazin,