Biztossá vált, hogy nem lesz évközi nyugdíjemelés, így legkorábban – a törvényben is előírt, a valós inflációhoz igazított – a novemberi korrekcióval nőhet az idősek ellátása.
Noha az idősek képviselői, a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (NYESZT) kérte az Orbán-kormánytól az évközi nyugdíjemelést, Banai Péter Benő államháztartásért felelős államtitkár szerint a Központi Statisztikai Hivatal adatai nem indokolják ezt. Banai Péter Benő szerint a statisztikai adatok nem támasztják alá a nyugdíjasok azon kérését, hogy az ellátásokat júniusban vagy júliusban az év elejéig visszamenőleg emelje a kormány legalább 3 százalékkal – idézi a Népszava Juhász Lászlót, a NYESZT elnökét.
A legfrissebb hírek itt!
Pedig indokolt lenne további 1,2, és 0,3, vagyis – az idei 3 százalékkal számolva – összesen 4,5 százalékos emelés is – fogalmazott az érdekképviseleti vezető. A két plusz tétel a tavalyi és a 2020-as, az inflációtól elmaradó nyugdíjemelés pótlása lenne. Idén az infláció egyébként már elvitte a januári nyugdíjemelést, sőt, a 13. havi ellátást is.
Juhász László, az eredetileg a Miniszterelnökséget vezető miniszternek, Gulyás Gergelynek írt levélben azt is kérte, hogy főleg az élelmiszerárak drasztikus emelkedése miatt a 150 ezer forintnál kevesebb ellátásból élők kaphassanak egy egyszeri támogatást. Az ehhez szükséges forrást nem feltétlenül a nyugdíjrendszeren keresztül lehetne biztosítani, hanem akár a szociális ellátás keretein belül megoldani – idézett leveléből, ám „erre is elutasító válasz érkezett”.
Banai Péter Benő kifejtette, hogy a kormány fontosnak tartja a nyugdíjak reálértékének megőrzését, és rámutatott, hogy 2010-től 2023-ig 90 százalékkal nőtt a nyugdíjak értéke. Juhász László szerint ez szakmailag nem korrekt válasz, hiszen nem a nominális, hanem a vásárlóérték számít, ami pedig nemhogy nem nőtt, hanem csökkent.
A legfrissebb hírek itt!
Az államtitkár szavai egybecsengenek Varga Mihály pénzügyminiszternek a tegnapi Kormányinfón elhangzott tájékoztatásával, amelyet a 2024. évi költségvetés benyújtása kapcsán tartott. A miniszter a nyugdíjemelésre és a nyugdíjprémiumra vonatkozó kérdésre azt felelte:
Az emelés mértékéről akkor lehet beszélni, ha kijönnek a KSH legfrissebb adatai. A nyugdíjprémium kifizetésére idén kevés esélyt látok. Jövőre, ha a gazdasági növekedés meghaladja a 3,5 százalékot, lesz nyugdíjprémium is.