forrás: M1hirado
A pénzügyminiszter ezt az M1 aktuális csatornának nyilatkozta.
A parlament kedden elhalasztotta a zárószavazását annak a törvényjavaslatnak, amely a pénzügyi szolgáltatók felügyeletére vonatkozó szabályozást szigorítaná, miután az előterjesztés minősített többséget igénylő rendelkezései nem kapták meg a szükséges szavazatszámot.
A miniszter szerint át kell értékelni a helyzetet, és úgy gondolja, hogy meg lehet találni azokat a lehetőségeket, amelyekkel – akár egy egyeztetés után – a vitás pontok újra tárgyalhatók, és hatályba léptethetők.
Varga Mihály hangsúlyozta, szeretnék, ha a törvény hatályba léphetne valamikor, ehhez az ellenzék most nem adta meg a támogatását, így a jogszabályok nem védik meg kellőképpen a betétesek pénzét.
Varga Mihály kifejtette: a kormány a törvénymódosítást azért terjesztette be, mert az elmúlt hónapok brókerbotrányai világossá tették, hogy szigorúbb ellenőrzési rendszerre van szükség, olyanra, amely megvédi a betétesek és a befektetők pénzét.
A jogszabály tartalmazza, hogy nemcsak észlelés, hanem gyanú esetén is lehessen vizsgálatot kezdeményezni, ez kétharmados szabályt érintett volna, ezért kérték az ellenzéki párotokat, vegyenek részt a szavazáson, támogassák a módosítást – tette hozzá a miniszter.
A törvény szavazásának elhalasztása azt jelenti, hogy a következő hónapokban is a meglévő hatályos törvények alapján lehet csak felügyeleti vizsgálatokat végezni, nincs a jegybanknak olyan felhatalmazása, amely a korábbi időszakhoz képest szélesebb jogkörön alapulna – mondta a nemzetgazdasági miniszter.
A Nemzetgazdasági Minisztérium is közleményt adott ki
A kormány továbbra is mindent megtesz azért, hogy a jövőben egyetlen magyar családot se károsíthassanak meg a jogszabályellenesen tevékenykedő befektetők – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium az MTI-vel, azt követően, hogy a parlament kedden elhalasztotta a zárószavazást a törvényjavaslatról, amely a pénzügyi szolgáltatók felügyeletére vonatkozó szabályozást szigorítaná, mert a minősített többséget igénylő rendelkezések nem kapták meg a szükséges szavazatszámot.
„A törvényjavaslat egyszerű többséggel elfogadott részeinek minél hamarabbi hatályba lépésével van mód arra, hogy az ellenzéki pártok által okozott károkat csökkenteni tudjuk” – áll a közleményben.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az ellenzék magára hagyta a betéteseket. A tárca hangsúlyozza: az elmúlt hónapok brókerbotrányai után világossá vált, hogy szigorúbb ellenőrzési rendszerre van szükség a betétesek védelme érdekében. A kormány ezért törvénymódosítást javasolt, amellyel biztosítani kívánta azt, hogy soha többé ne történhessen a mostaniakhoz hasonló visszaélés. A minisztériumot megdöbbentette, hogy az ellenzéki képviselők nem támogatták a törvény módosítását, és felelőtlen döntésükkel továbbra is kiszolgáltatott helyzetben hagyták a betéteseket.
A közlemény szerint a módosítás egyik lényeges eleme, hogy a piacfelügyeleti eljárás nemcsak észlelés, hanem már gyanú esetén is megindítható lenne. „Azzal lehet ugyanis a piaci visszaéléseket a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban kiszűrni, ha a felügyelet időben közbe tud lépni, és a legkisebb gyanú esetén megindíthatja az eljárást. Ettől a lehetőségtől az ellenzék most megfosztotta a felügyeletet ellátó jegybankot, és így gyakorlatilag tettestársként hozzájárul a csalárd, jogszabályokra fittyet hányó brókerek tevékenységéhez” – áll a közleményben.