Hirmagazin
Image default
Csillagászat, űrkutatás

Váratlanul sokat fiatalodott a Hold

Egy új kutatás szerint az eddigi feltételezésekhez képest 85 millió évvel „ifjabb”.

A Hold minden bizonnyal úgy jött létre, hogy egy Mars méretű objektum a Földnek csapódott, az így kilökődött anyagból pedig lassan összeállt égi kísérőnk.

Az eddigi közmegegyezés szerint a Naprendszer születése után 140 millió évvel, ami a mából visszatekintve felfoghatatlan, 4,51 milliárd évet jelent

– írja az IFLScience

A Német Légi- és Űrközlekedési Központ (DLR) friss tanulmánya azonban matematikai modellszámításokra alapozva azt mondja, a Hold ennél fiatalabb, még „csak” 4,425 milliárd éves, azaz 85 millió évvel később keletkezett, igaz, a tévedés kockázata plusz/mínusz 25 millió év.

A kutatók a Holdról származó kőzetek korát vizsgálták, mert a frissen született égitestet – a Földhöz hasonlóan – hatalmas, ezer kilométer mély magmaóceán borította.

Korábban úgy gondolták, 35 millió évre volt szükség, hogy ez megszilárduljon és létrejöjjenek a kőzetek. Az új kutatás a valódi holdkőzetek alapján ekkora különbséget mutat.

Nyitókép: Pixabay

Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek

Csillagászat: A Hold déli pólusán található két hatalmas kanyon, a Vallis Schrödinger és a Vallis Planck, aszteroidák becsapódásának következményeként alakultak ki..

Géza

A Marsról gyűjtött minták új fejezetet nyithatnak a bolygó kutatásában, és segíthetnek válaszokat adni olyan kérdésekre, mint a bolygó geológiai története, éghajlata, illetve az, hogy valaha is létezett-e élet a vörös bolygón.

Géza

Orosz tudósok egy új plazma-elektromos rakétahajtóművet fejlesztettek ki, amely jelentősen lerövidítheti a Mars-utazás időtartamát.

Géza
Megszakítás