Kiderült, hogy Tajvan és az Egyesült Államok egy előre nem tervezett közös hadgyakorlatot tartott a vitatott hovatartozású sziget mellett, Kína szárazföldi partjaihoz közel – írja a Naval News.
A Dél-kínai-tenger északi részén található Tajvan jelenleg a világ egyik legfeszültebb térségét jelenti, mivel Kína magáénak követeli a sziget feletti ellenőrzést, a tajpeji kormányt pedig szeparatistának nevezi. Az új államfőt, Laj Csing-töt éppen májusban iktatták be a sziget fővárosában, amire Peking dühös válaszreakciót adott: először szavakban kritizálták a politikust, majd tüntetőleg erőfitogtatásba kezdtek és felvonultatták a hadsereget Tajvan körül. A húzás jelezte, hogy Kína hajlandó lehet akár a fegyveres erőit is bevetni a saját akarata érvényesítése érdekében.
MIVEL A SZIGET KORMÁNYÁNAK LEGFONTOSABB SZÖVETSÉGESÉNEK AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK SZÁMÍT, ÍGY TAJPEJ SEM HAGYHATTA VÁLASZ NÉLKÜL PEKING AKCIÓJÁT: ALIG NÉHÁNY NAPPAL KÍNA MANŐVEREI UTÁN KÖZÖS HADGYAKORLATRÓL JÖTTEK HÍREK AZ AMERIKAI HADITENGERÉSZETTEL.
Az nem derült ki a jelentésből, hogy pontosan mennyi és milyen hadieszközök vettek részt a manőverekben. Az érintettek azt állítják, hogy a találkozás egyáltalán nem volt tervezett, csupán a véletlen műve. A Távol-Kelet a közeljövőben több nagyszabású bejelentett hadgyakorlat várható, amelyeken megjelenik az Egyesült Államok egyik legnagyobb repülőgép-hordozója is, ez az USS Theodore Roosevelt.
Források szerint az ilyen „előre nem tervezett hadgyakorlatok” elengedhetetlenek ahhoz, hogy vészhelyzet esetén az Washington hatékonyan össze tudja hangolni a lépéseit Tajpejjel. A katonai összehangolást jelzi az is, hogy Mej Csia-su, a tajvani vezérkari főnök Hawaiin bukkant fel, az Egyesült Államok Indo-csendes-óceáni Parancsnokságának (USINDOPACOM) 2024. május 3-i parancsnokváltási ünnepségén, hivatalos bejelentés vagy elismerés nélkül.