Meglepő hatása van a magas vérnyomásra felírt rilmenidin gyógyszernek: férgeknél végzett vizsgálatok alapján egy kutatócsoport azt találta, hogy lassítja az öregedést, így a modellállatok tovább éltek és hosszabb ideig egészségesek maradtak.

Korábbi kutatások kimutatták, hogy állatmodellek esetében a rilmenidin sejtszinten utánozza a kalóriacsökkentés hatásait, és ezzel hosszabbíthatja meg az élettartamot. Hogy ez a hatás embereknél is megfigyelhető-e, vagy éppen ellenkezőleg, egészségügyi kockázatot jelent, még vita tárgyát képezi.

Amennyiben sikerülne megtalálni azt a módszert, amellyel negatív következmények nélkül érhetnénk el jelentősebb kalóriacsökkentést, azzal az időskori egészségi állapot javításának új dimenziói nyílhatnának meg.

Állatok esetében kimutatták a rilmenidin öregedésgátló hatását, és valószínűleg embereknél is működik

Az eredetileg januárban közzétett tanulmányban – amely az Aging Cell c. tudományos folyóiratban jelent meg – a kutatók fiatal és idős Caenorhabditis elegans férgekkel kísérleteztek. Ez a féregfaj egyszerű felépítése és genetikai feltérképezettsége miatt népszerű a tudósok körében, ráadásul a nagyon távoli rokonság ellenére genomja sokban hasonlít az emberéhez.

AZ ÁLLATOKAT RILMENIDINNEL KEZELTÉK, ÉS AZT TALÁLTÁK, HOGY A FÉRGEK TOVÁBB ÉLTEK ÉS HOSSZABB IDEIG EGÉSZSÉGESEBBEK MARADTAK, TÖBB, AZ ÁLLAPOTUKAT JELZŐ MUTATÓ ÉRTÉKE JAVULT.

„Először sikerült állatokon kimutatnunk, hogy a rilmenidin növelheti az élettartamot” – mondta João Pedro Magalhães molekuláris biogerontológus, a brit Birminghami Egyetem munkatársa.

További vizsgálatok azt is megállapították, hogy kalóriakorlátozással összefüggő génaktivitás tapasztalható rilmenidinnel kezelt egerek vese- és májszöveteiben.

MÁS SZÓVAL A KALÓRIAMEGVONÁSSAL JÁRÓ POZITÍV HATÁSOKAT EGY OLYAN VÉRNYOMÁSCSÖKKENTŐ GYÓGYSZERREL IS EL TUDTÁK ÉRNI, AMELYET AZ EMBEREK SZÉLES KÖRBEN HASZNÁLNAK.

Egy másik felfedezés az volt, hogy a nish-1 nevű biológiai jelátviteli receptor döntő szerepet játszik a rilmenidin hatékonyságában. Ezt a különleges kémiai szerkezetet lehet célba venni az élettartam növelésére és az öregedés lassítására irányuló jövőbeli kísérletek során. A nish-1 receptor megóvása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a rilmenidin növelni tudja az élettartamot, állapították meg a tanulmányban.

Állatok esetében kimutatták a rilmenidin öregedésgátló hatását, és valószínűleg embereknél is működikFORRÁS: SHUTTERSTOCK

Jobbnak tűnik, mint az alacsony kalóriatartalmú diéta

Az alacsony kalóriatartalmú diétákat nehéz betartani, és számos káros hatással járhatnak, ilyen például a hajhullás és a gyakori szédülés, de a csontok is törékenyebbé válhatnak tőlük. Egyelőre a korai eredmények azt mutatják, hogy a vérnyomáscsökkentő rilmenidin úgy képes a diéta előnyeit biztosítani, hogy nem idézi elő az előbb említett káros változásokat a szervezetben.

A RILMENIDINT AZ TESZI ÍGÉRETES ÖREGEDÉSGÁTLÓ GYÓGYSZERRÉ, HOGY SZÁJON ÁT SZEDHETŐ, MÁR ALAPOSAN VIZSGÁLTÁK, MELLÉKHATÁSAI RITKÁK ÉS VISZONYLAG ENYHÉK (NÉHÁNY ESETBEN SZÍVDOBOGÁS, ÁLMATLANSÁG ÉS ÁLMOSSÁG LÉPHET FEL)– írták a kutatók.

Természetesen még hosszú út áll előttünk annak kiderítéséig, hogy a rilmenidin valóban működne-e öregedésgátló szerként az embereknél, de a féreg- és egérkísérletek korai eredményei idáig ígéretesek.

Forrás

HIRMAGAZIN ONLINE MÉDIA