Miért azzal segítesz, ha nem adsz?
Van olyan ismerőse, aki valami furcsa oknál fogva állandóan ismételten pénzzavarba kerül?
Van olyan rokona, akit valahogy pont úgy találnak meg a szerencsétlen események, amelyekről csöppet se tehet, hogy mindig Önnél köt ki?
Esetleg a gyereke az, aki sehogy sem tud saját lábára állni anyagilag?
Lehet, hogy azzal teszi a legjobbat, ha nem tesz semmit. A baráti jellegű kisebb-nagyobb anyagi kisegítések ugyanis aláássák a kapcsolatokat, a famílián belül pedig hosszú távú családi bonyodalmakat okozhatnak.
Kezdjük a legelején – ki a notórius segélykérő?
Ha valaki nem egyszer, hanem többedszerre kölcsönkér, akkor az egy dolognak a csalhatatlan jele, hogy nem tud bánni a pénzzel.
A legegyszerűbb típusa ennek az, aki többet költ, mint amennyije van. Az embereknek például van egy olyan csoportja, aki pánikszerűen szinte az összes fizetését elkölti, amint hozzájut, hónapról hónapra – nekik egész biztos érdemes megnézni a probléma gyökerét.
Ha pedig valaki nem tudja ésszerűen kezelni az anyagiakat, akkor nagyon nagy az esélye, hogy nem fog tudni félretenni, és nem fogja tudni megadni a kölcsönt.
Vagy visszaadja, de ehhez mástól kell kölcsönkérnie, esetleg nagyobb kamatra, majd újra kölcsönkérésre szorul, és ezzel öles léptekkel halad a pénzügyi csőd felé.
Ha pedig mi nem jutunk hozzá akár családtagtól, akár ismerőstől a pénzünhöz, a számunkra legfontosabb tényező, hogy ez anyagi kárt okoz nekünk.
Amellett, hogy a saját kiesésünket pótolni kell, megromlik a kölcsönkérővel a kapcsolatunk.
Kérdés ezután, érdemes-e segíteni rajta?
Ha ismételten előfordul, az egyik félnek sem tesz igazán jót. Az emberi viszonyokat szétzilálja; a zűrzavarban levő félnek inkább javára válna, ha megtanulna bánni az anyagiakkal.
Sokkal tisztább, és a kölcsönkérő félnek is egészségesebb, ha amint rászorul, bankkölcsönt kér, amivel arra kényszeríti önmagát, hogy némi önfegyelemmel egyenesbe jöjjön.
Ha pedig magától nem tudja ezt megtenni, léteznek olyan adósságrendező hitelek, amelyek segítenek a számára kijönni a kölcsönök csapdájából.
Anya, nincs egy húszezresed?
A legnyomasztóbb helyzet, ha közeli hozzátartozó, például a gyerekünk kér segítséget. Az amerikaiak a leggyakrabban az anyukájuktól kérnek, nem véletlenül, hiszen a szülők nehezen mondanak nemet.
De ha adunk, és nem kapjuk vissza, akár 50 ezer forint miatt is hosszú időre megmérgeződik a kapcsolatunk. Az is gyakori, hogy a másik gyerekünknek, vagy közeli rokonunknak – aki jobban kezeli a pénzt -, esik rosszul, hogy mindig a másik kap támogatást.
Nem árt tudni, a családi kölcsönöket egy felmérés szerint az esetek felében kapják csak vissza a jótékony felek.
Az egyik legjobb taktika, hogy mondjunk kereken nemet a kölcsönkérésre, magyarázkodás nélkül, és ajánljuk fel, hogy segítünk átnézni rokonunk, barátunk pénzügyeit, illetve találni neki megfelelő bankkölcsönt. Nagyon valószínű, hogy legközelebb nem hozzánk fog fordulni.
Forrás: frix.hu