Elkerülhetetlen lesz az egészségügy átalakítása a mesterséges intelligencia segítségével – mondta Békási Tamás, az EIT Health közép-kelet-dél-európai akcelerátor menedzsere.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az emberiség élethossz növekedése miatt 2030-ra akár 40 millió új egészségügyi munkahelyre is szükség lehet, miközben addigra közel 10 millió orvos, ápoló, szülésznő fog hiányozni a szakmából.

Békási Tamás, az EIT Health közép-kelet-dél-európai akcelerátor menedzsere az InfoRádiónak arról beszélt, hogy a mesterséges intelligencia forradalmasíthatja az egészségügyi ellátást.

Két nagy területen jelentkeznek az előnyök. „Az egyik az, hogy

a jelenlegi és a jövőbeli erőforráshiányokat ezekkel a megoldásokkal lehet a legjobban kezelni.

A másik pedig a megoldáshalmaz bővítése” – mondta Békási Tamás. Jelenleg ugyanis az egészségügy mindenütt a világon egy bizonyos megoldáshalmazzal dolgozik, viszont a kihívások sora – mint akár a jelenlegi járvány – folyamatosan bővül, ezért újabb és újabb megoldásokat kell találni az egészségügy számára.

A szakértő szerint Európában nagy szükség van a digitális tudás fejlesztésére és alkalmazására az egészségügyi szektorban is.

„A tanulmányunk szerint ma már a munkahelyek 85 százaléka digitális készségeket kíván, holott 2019-ben a felnőtt lakosság körében ez 56 százalék volt Európában”

– mondta Békási Tamás. Szerinte társadalmi szinten a mesterséges intelligencia megértése és integrálása nagyon fontos és kiemelt terület lesz.

Békási Tamás szerint nagy potenciál van a magyar fejlesztésekben, „Csak mi, az EIT Health keretében több magyar mesterséges intelligencia által vezérelt megoldást támogattunk” – tette hozzá. Példaként említette az InSimut, ami

az orvostanhallgatók képzését reformálta meg,

vagy a Sineco Globált, ami a radiológusok egyik nagyon fontos és sok időt elvevő területére fókuszál, a riportolásra.

A radiológiai leletezés egy radiológiai jelentés elkészítésével jár együtt, ami jelenleg szabad szavas. A fejlesztők ehhez képest egy strukturált, egy-egy kulcsszó által lehívható, tulajdonképpen előredefiniált blokkokkal dolgozó megoldást hoztak létre.

Szintén a támogatott projektként említette a Yoganotch-t, amely fejlesztői egy olyan testre szerelhető érzékelőt hoztak létre, amely jógázás közben a helyes testtartásra tud valós időben tanácsokat, tippeket adni a felhasználó számára.

Békási Tamás optimista is meg nem is, mert az integráció gyorsasága némi aggodalomra ad okot. Ezt mindenképp fejlesztendő területnek tartja.

Nyitókép: MTI Fotó: Mohai Balázs
infostart, Hirmagazin.eu