Az év végéig hagyományos receptet vagy felírási igazolást kell adniuk az orvosoknak – hangsúlyozta az InfoRádiónak a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. A Népszava írt arról, hogy sokan nem kaptak az e-recepthez papír alapú igazolást, enélkül viszont a hozzátartozó nem válthatja ki a gyógyszert.

Sírás, átkozódás a patikákban: az orvosokat nem érte utol a receptfelírásról szóló jogszabály januári módosításának híre – volt olvasható a Népszava hétfői számában. A lap cikke szerint bár ennek értelmében 2019 végéig még kötelező felírási igazolást vagy receptet is a beteg kezébe adni, sok orvos előbbi nélkül engedi el e-receptes páciensét. Ez aztán a kiváltásnál okoz gondot, hiszen az elektronikusan felírt szereket a gyógyszerész kizárólag magának a betegnek adhatja ki.

Január eleje óta számos esetben okozott drámai helyzetet, hogy a családtagok emiatt nem tudták kiváltani a súlyosan beteg hozzátartozójuk orvosságait.

„Az orvos kétféleképpen rendelhet gyógyszert a betegének” – kezdett az új szabály ismertetésébe az InfoRádiónak Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. „Egyrészt egy papír vényre felírja a gyógyszert a betegnek; ezt a gyógyszert csak ennek a papírvénynek a birtokában lehet kiváltani, függetlenül attól, hogy a beteg megy a gyógyszertárba a gyógyszerért vagy egy hozzátartozója. A másik esetben, amikor úgynevezett e-receptet ír az orvos, akkor ezt eleve már az új, eeszt-rendszerben rögzíti, de ahhoz, hogy a betegnek legyen a kezében valamilyen igazolás arról, hogy milyen gyógyszert írt föl neki, egy úgynevezett felírási igazolást is ad neki.”

Maga a beteg a felírási igazolással, de akár anélkül is kiválthatja a gyógyszerét, ha tudja igazolni a személyazonosságát e-személyivel, vagy hagyományos személyi igazolvánnyal és a tb-kártyával. A hozzátartozó azonban csak a felírási igazolás birtokában válthatja ki a gyógyszert.

„Erre az eljárásra egyrészt azért van szükség, hogy

garantálni lehessen, hogy a felírt gyógyszer valóban eljut a beteghez, másrészt ezek a gyógyszerek többségében tb-támogatott gyógyszerek, de ezzel a támogatással a gyógyszertárnak a tb-vel a későbbiekben el kell tudnia számolni”

– ecsetelte Hankó. A patikában tehát vagy papírvényt vagy felírási igazolást fognak kérni, illetve a személyazonosság igazolását.

Tavaly december 18-án jelent meg az a jogszabály, amely egy évvel meghosszabbította a papírvények kötelező használatát. A 2019 januárjával életbe lépett módosítást a Magyar Gyógyszerészi Kamara kezdeményezte.

Nyitókép: Rosta Tibor
Forrás: infostart.hu

ElőzőJó hír! Újabb árcsökkenés a héten az egyik üzemanyagnál! Oszd meg!
KövetkezőElőválasztást tartanak a baloldali pártok
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza