Mint ismeretes 2021. július 1-jétől változnak a csecsemőgondozási díj számítási szabályainak egyes részletei, amelynek következtében több forint marad a kismamák pénztárcájában, magasabb összegre lesznek jogosultak, mint a még június 30-áig érvényben lévő csedszabályok esetében.

Cikkünkben most azzal foglalkozunk példákon keresztül, hogy milyen esetben lesz magasabb a csed, milyen esetben pedig nem.

Nézzük először is azt, mit jelent a csak 100 százalékos csednek nevezett fogalom! A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 42. § (1) bekezdés szerint
„a) a (2) és (3) bekezdés szerinti esetben a naptári napi alap 100%-a,
b) a (4) bekezdés szerinti esetben a naptári napi jövedelem 100%-a.”

Facebook

A naptári napi alap meghatározásában nincs változás, tehát befolyásoló tényező továbbra is, hogy mennyi időt dolgozott adott munkahelyen, illetve biztosítási jogviszonyban, van-e annyi társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelme, amely elegendő ahhoz, hogy egy bizonyos időszak átlagbéréből számolják az ellátás alapját. Ugyanúgy keressük az irányadó, illetve számítási időszakot, és ha megállapításra került a naptári napi alap (és a naptári napi jövedelem), akkor július 1-jétől nem vesszük ennek a 70 százalékát, hanem marad a 100 százalék, tehát ez lesz a bruttó csed összege.

Mindenki ezt olvassa most!

Ez pozitív változást eredményez a legtöbb esetben, azonban érdemes megvizsgálni, hogy mi a helyzet első gyermeknél, illetve akkor, ha aránylag rövid időn belül érkezik a testvér, és dolgozik az anya a két gyermek között. Ennek mentén vizsgáljuk meg a csed várható naptári napi alapját és összegét.

Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Hirmagazin.eu