hirmagazin_2015-08-19_065439

Túltermelés és kínálati piac alakult ki, mert áprilistól megszűnt az uniós tejkvóta, továbbá az uniós döntéshozók nem számoltak azzal, hogy bevezetik az orosz embargót. Itthon az áfacsalás ellen is küzdeni kell.

Rendkívüli ülést tartanak az EU-országok mezőgazdasági miniszterei a tej nagyon nyomott árszintjéhez vezető tejpiaci válság miatt – közölte kedden Brüsszelben az Európai Bizottság.

Az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény illetékesei nem hivatalos jellegű konzultációkat folytatnak egyes uniós tagállamokkal – mondta el Enrico Brivio szóvivő a keddi bizottsági sajtótájékoztatón. Leszögezte, hogy az Európai Bizottság szükségesnek tartja a „tisztességes árak” biztosítását a tejtermelőknek, részletekbe azonban nem bocsátkozott azt illetően, hogy milyen árszintet tekintene Brüsszel tisztességesnek. Azt mindenesetre elismerte, hogy a termelők pozíciója javításra szorul.

Az Európai Bizottság szerint a tejpiaci válság egyik oka a csökkenő kereslet a nagyon jelentősnek számító kínai exportpiacon. Tovább rontott a helyzeten az EU-országok mezőgazdasági termékeivel szemben érvényesített orosz embargó. A brüsszeli testület ugyanakkor úgy véli, hogy a tejpiac kilátásai hosszú távon jók.
A magyar helyzet
Az önköltségi ár alatt, literenként 75 forintért adják el a tejet a feldolgozóknak a magyar termelők. A tej előállítási ára 90-100 forint literenként, ami egy hatékony gazdaságban 85 forint is lehet, de egy kevésbé modernben több mint 100 forint.

A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a Magyar Állattenyésztők Szövetsége, a Holstein-fríz Tenyésztők Egyesülete, a Magyartarka Tenyésztők Egyesülete és a Koncentrált Tejű Fajtákat Tenyésztők Egyesülete közösen azonnali kormányzati és uniós döntéseket sürgetett a kedvezőtlen tejpiaci helyzet kezelésére.

A fogyasztói folyadéktej kerüljön az 5 százalékos áfa-körbe 2016-tól – ezt is javasolták a szakmai szervezetek. A szaktárca szerint erre jelenleg a költségvetési egyensúly fontossága miatt nincs lehetőség.

Áfacsalás: egy szlovákiai tejfeldolgozó terméke, mire Magyarországra kerül, közel 50 forinttal olcsóbb lesz, mint a saját hazai piacán, mert itt nem fizetik meg utána az áfát – mondta Harcz Zoltán, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója.
Tiltakozást szerveznek
Az európai tejtermelők ernyőszervezete szeptember 7-én, a rendkívüli agrárminiszteri tanácskozás napján demonstrációt szervez Brüsszelben, követelve olyan uniós válságmechanizmusok életbe léptetését, amelyek legalább a termelői költségeket fedező tejárakat eredményeznek.

Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu