hirmagazin 2015 06 15 110303

Egy friss kutatás megállapította, hogy a szeretet, illetve a szerelem hasonló módon hat a szervezetünkre, mint az alkohol. Minderről pedig az oxitocin nevezetű hormon tehet, ami ugyanúgy elkezd termelődni a friss szerelmesekben, mint az újdonsült anyukákban, vagy épp a szerető gazdikban.

Az oxitocin nevezetű hormont a szerelem hormonjaként is ismerjük. Igencsak képes megtréfálni az agyunkat, ha ugyanis elárasztja a szervezetünket, akkor nem csak mérhetetlen bizalom és nagyvonalúság ébredhet bennünk, hanem esetenként agresszívvá is válhatunk tőle.

Még a brit tudósokat is meglepte a felfedezés, hogy milyen szoros párhuzamot lehet felfedezni a ’szerelem hormon’ és az alkohol hatásai között. Az édesanyákban akkor kezd el termelődni az oxitocin, amikor vajúdni kezdenek, ez segít nekik később érzelmileg jobban kötődni az újszülöttjükhöz. A szeretkezés során is oxitocint termel a szervezetünk, innen ered a hormon beceneve is, de ha a kiskutyánkat, vagy a macskánkat simogatjuk, akkor is oxitocinban pácolódik a testünk.

A hormonnak, hatásait tekintve, azonban van egy sötét oldala is, néhány pszichopatának például tízszer annyi oxitocin található a szervezetében, mint más, normális embernek. Az oxitocin hatásaként sokkal nagyvonalúbbak leszünk, nagyobb bizalommal fordulunk mások felé és az empatikus készségünk is erősödik. Ezek mellett azonban agresszívabbá, arogánsabbá és irigyebbé is válhatunk.

Ezért ugyanolyan óvatosan kellene viselkednünk a szerelemhormon túlcsordulása során, mint egy kiadósabb italozásnál, soha nem tudhatjuk ugyanis, hogy nem a hormon/alkohol beszél-e belőlünk…

(forrás: Marmalade, Kép: youtube.com)