Az Európai Bizottság elnöke kiélezett helyzetben küzd posztja megtartásáért – írja cikkében az Euronews.com
A legutóbbi európai parlamenti választások után, 2019-ben Ursula von der Leyen borotvaélen táncolva, mindössze kilenc szavazattal biztosította be az Európai Bizottság elnöki posztját az Európai Parlamentben (EP).
Idén még nehezebbnek tűnik a dolga: az uniós választások után egy potenciálisan sokkal ellenségesebb EP jóváhagyására van szükség ahhoz, hogy megszerezze második mandátumát. A Politico számításai szerint nagy az esélye annak, hogy a német konzervatív politikus nem kap elegendő támogatást ehhez.
Kétfrontos küzdelem
Ahhoz, hogy a brüsszeli Bizottság élén maradhasson, Ursula von der Leyennek két nagy politikai akadályt kell leküzdenie.
Először is meg kell nyernie az Európai Tanácsban a 27 uniós állam-és kormányfő minősített többségének támogatását a választások utáni, június végi ülésen. Másodszor, az Európai Parlament 720 képviselőjének legalább 361 szavazatát kell megszereznie ahhoz, hogy a vezetők döntését egy későbbi, titkos parlamenti szavazáson megerősítsék.
A tanácsi fronton könnyebb a helyzet. Von der Leyen jobbközép Európai Néppártja (EPP) 12 uniós állam- és kormányfőt tudhat maga mögött, akik várhatóan mindannyian felsorakoznak mögötte. Ugyanakkor mindig fennáll a veszély, hogy a dolgok máshogyan alakulnak: Emmanuel Macron francia elnök egy másik jelölt mellett dönthet, Olaf Scholz német kancellár pedig a szocialista táborból érkezik.
Egyelőre azonban nem az országok vezetői okoznak neki fejfájást, hanem az Európai Parlament.
A felmérések szerint Von der Leyen Európai Néppártjának 170 mandátummal a legnagyobb frakciója lesz az EP-ben. A többség kialakításához azonban a választások utáni alkudozásban a másik nagy centrista frakcióknak – a szocialistáknak és a liberálisoknak – kell majd valamit kínálnia.
Az alkuk attól függnek majd, hogy mely országok kapnak vezető állásokat Brüsszelben – gondoljunk csak a kereskedelmi és gazdasági bizottságban betöltött szerepekre –, illetve mely pártok kapnak vezető szerepet a parlamenti bizottságokban.
Parlamenti matek
Ha a Bizottság elnökének sikerül megszereznie az Európai Néppárt, a liberális Renew Europe képviselőcsoport, valamint a szocialisták és demokraták (S&D) támogatását, az a Politico közvélemény-kutató intézet előrejelzései szerint mintegy 390 mandátumot jelentene.
Ezzel átlépné a 361-es küszöböt, de ez nem ilyen egyszerű. Szakértők és politikai bennfentesek arra figyelmeztetnek, hogy még ha a pártvezetők utasítják is őket Von der Leyen támogatására, valószínű, hogy az EP-képviselők valamivel több mint 10 százaléka mindegyik csoportban vagy ellenezni fogja őt, vagy tartózkodni fog a szavazáskor.
10 százalékos lemorzsolódás esetén Von der Leyenre 351-en szavaznának, ami 10 fővel kevesebb a kritikus számnál. És ez egy nagyvonalú becslés: a Politico által megszólaltatott politikai bennfentesek szerint a lázadási arány szinte biztosan meghaladja majd a 10 százalékot, még Von der Leyen saját néppártján belül is. A korábbi szavazásokon a pártvonallal szembemenő lázadók aránya 13 és 28 százalék között volt.
2019-ben nem csak az EPP, a Renew és az S&D támogatásának köszönhetően szerezte meg kilenc szavazattal a többségét. Számos szavazatot bezsebelt a Fidesztől és a lengyel konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párttól is. Kizárt, hogy ezt a támogatást most is megkapja. A PiS-t és a Fideszt keményen szembesítette a jogállamisággal kapcsolatos hiányosságaikkal, és a Bizottság a blokk fekete bárányainak tekintette őket.
Ami a szocialistákat és a liberálisokat illeti, egyre több képviselőjük szavazhat Von der Leyen ellen, mert attól tartanak, hogy hajlandó lenne szövetséget kötni Giorgia Meloni olasz szélsőjobboldali miniszterelnökkel. Azzal is vádolják, hogy felhígítja az EU zöld programját.
Ráadásul veszélyjelek mutatnak arra, hogy saját néppárti soraiban is magas lehet a lázadók száma. A francia Köztársaságiak (Les Républicains) – amelynek valószínűleg hat képviselője lesz – nem támogatja őt, és bennfentesek attól tartanak, hogy az olasz, a spanyol és a szlovén delegáció támogatása is ingatag. Baljóslatú, hogy az EPP márciusi kongresszusán a 499 szavazó 18 százaléka nemet mondott Von der Leyenre.
Egy magas rangú néppárti bennfentes névtelenséget kérve elmondta, hogy a „főnöknek fel kell gyűrnie az ingujját”, lobbiznia kell Donald Tusk lengyelországi polgári koalíciójánál és a spanyolországi Néppártnál, hogy esélye legyen az újrázásra.
A Meloni-kártya
Von der Leyen az utóbbi hetekben szorgalmasan udvarolt Georgia Meloni olasz miniszterelnöknek, akinek támogatására mind a Tanács asztalánál, mind a Parlamentben szüksége lesz, de ez a stratégia könnyen visszafelé sülhet el. Minél közelebb kerül Meloni Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártjához, annál több szavazatot veszít a szocialistáktól és a liberálisoktól.
Meloni támogatása döntő fontosságú lesz a Tanácsban, de kevésbé nyilvánvaló a Parlamentben, ahol az Olasz Testvérek pártja csak 23 mandátumot szerezhet. Ezt szinte biztosan ellensúlyozná a szocialisták szavazatainak elvesztése. Közülük sokan, különösen Scholz németországi szociáldemokrata pártjában, a Melonival való viszonya miatt Von der Leyen ellen fordulnának.
A Szocialisták és Demokraták (S&D), a Renew és a Zöldek kijelentették, hogy nem támogatják Von der Leyen újraválasztását, ha bármilyen alkut köt Meloni kemény jobboldali szövetségeseivel a Parlamentben. Ez lehet, hogy üres fenyegetés – egy ilyen alku feltételeit nem lehet nyilvánosságra hozni, a szavazás pedig titkos –, de így is aggodalomra ad okot a parlamenti támogatás szintjét illetően.
A Zöldek ászt húzhatnak
Ha Von der Leyen feladja az ECR támogatásának reményét, akkor nemcsak a Renew és az S&D, hanem a Zöldek támogatására is szüksége lenne, hogy pótolja a hiányt. A Zöldekkel együtt Von der Leyen várható támogatottsága 432 szavazatot tenne ki (saját pártcsaládján kívül), ami még a jelentős lemorzsolódást is figyelembe véve is bőven elég a küszöb átlépéséhez.
De semmi sem kevésbé kiszámítható, mint az, hogy milyen támogatásra számíthat a Zöldektől, akik 2019-ben nem támogatták Von der Leyent. A Politicónak nyilatkozva Daniel Freund, a német Zöldek törvényhozója rámutatott, hogy még felajánlhatják támogatásukat az újraválasztásához, bár ez a támogatás egy „követelési listáért” cserébe járna.
„Ha folytatjuk a Green Deal-t, a jogállamiságot, ha ez az ő programja, az én előrejelzésem az, hogy ezt a Zöldek nagyon is tudják támogatni” – tette hozzá.
Ugyanakkor éppen a Zöldek számára tett vállalások mérgezőnek bizonyulhatnak Von der Leyen támogatottsága szempontjából a konzervatívok körében. Ők fellázadtak a Green Deal kulcsfontosságú elemei ellen mandátumának utolsó évében, nevezetesen a belső égésű motorok fokozatos kivezetése és a természet helyreállításáról szóló törvény ellen.
A bizonytalanságot növeli, hogy Von der Leyennek valószínűleg az Európai Tanács június végi ülését követő tárgyalási hajrában kell megkötnie az ilyen megállapodásokat. Több képviselőcsoport is azt szorgalmazza, hogy a következő bizottsági elnök kinevezését júliusban, a nyári szünet előtti utolsó plenáris ülésen tartsák meg, ami rendkívül szűk időt hagy neki arra, hogy megkösse a Renew, az S&D, az EPP és a Zöldek közötti, rendkívül bonyolult koalíciós megállapodást.