Eljött a nap, április 3-án országgyűlési választásokat és népszavazást is tartanak. Ez az első alkalom, hogy a parlamenti választással egy időben népszavazást is rendeznek. A Blikk az urnanyitástól kezdve percről percre követi a legfrissebb híreket. Ma eldöntik a magyarok, hogy Orbán Viktor ötödször is kormányt alakíthat-e, vagy az ellenzéki pártok közös jelöltje Márki-Zay Péter lesz az új miniszterelnök.
Időrendi sorrendben visszafelé, a friss hírek itt elől, ahogy görgeted lefelé, azt találod, ami időben előtte volt!
Kövesse velünk az eseményeket a részvételi adatoktól kezdve az urnazáráson keresztül a végső eredményhirdetésig. 19 óra után a főoldalunkon interaktív térképen követheti majd a részeredményeket. Minden egy helyen a Blikken!
16:51
Orbán Viktor telefonál
16:28
Elkezdődött: ez történik most a Fidesz eredményvárójánál
A Fidesz-KDNP budapesti eredményvárójánál, a pesti Duna-parton lévő Bálnánál elkezdődött a sajtómunkatársak beengedése – az újságírók hosszú sorban várják, hogy bebocsátást nyerjenek.
A külső, lekordonozott területen nagy a készülődés, nagy színpadot állítottak fel.
15:54
Megérkeztek a legfrissebb adatok – rekordhoz közelít a részvétel
15:47
Ezek a magyar focicsapatok fideszesek?
15:27
Márki-Zay díjat tűzött ki a választási csalók fejére
15:07
Megharapott választó, füstölő szavazóhelyiség
14:59
Kamu videó, vagy igazi?
Ongán készült állítólag a szavazatvásárlásról szóló videó..
14:36
Választási csalás Hajdú-Biharban!
14:25
Orbán ellen agitálnak ukrán civilek
Egyre gyűlnek a posztok a közösségi oldalakon, ahol ukrán civilek kérik a magyar választókat, hogy szavazzanak a kormány és Orbán Viktor rendszere ellen.
13:45
Részvételi adatok
A választásra jogosultak 40,01 százaléka, 3 078 029 szavazó járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 13 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
Megyénkénti lebontásban is meg tudja nézni a részvételi adatokat térképünkön!
13:15
Novák Katalint fiával ment szavazni
Novák Katalin megválasztott köztársasági elnök feltűzi az első választóknak járó kitűzőt fia, Veres Ádám zakójára a Farkasréti Általános Iskolában kialakított szavazókörben.
13:06
Így szavaznak Londonban
Olvasónk Londonból küldött fotókat a szavazóhelyiségről.
„Most kicsit szellősen vagyunk, de amikor megérkeztem, akkor elég sokan voltak. A hangulat egészen vidám. Én Hertfordshire-ből jöttem, ami nagyjából egy óra távolság. Minden teljesen gördülékenyen ment, 5 perc alatt leszavaztam. Most úgy látom ismét érkezik egy nagyobb csoport. Többségében fiatalok jöttek, de sok a gyerekes család is – mondta lapunknak Péter.
13:00
Karácsony Gergely főpolgármester egy zuglói óvodában adta le a szavazatát
12:46
Negyed óra alatt ki kell érnie a rendőröknek, ha baj van
A rendőrség közterületi szolgálatát a választás napján úgy kell megszervezni, hogy a szavazóhelyiséget érintő segítségkérés esetén az első járőr 15 percen belül megérkezzen.
A választással összefüggő rendőri feladatokról szóló ORFK-utasítás szerint a rendőrkapitányságok vezetőinek gondoskodniuk kell arról, hogy a szavazás napján, valamint az azt megelőző és követő napon biztosított legyen a szavazóhelyiségek környékén a rendszeres rendőri jelenlét.
A rendőrkapitányságok vezetői gondoskodnak arról, hogy az illetékességi területükön működő szavazatszámláló bizottsági elnökök megkapják a tájékoztatást arról, hogy a rendőröket hogyan lehet gyorsan igénybe venni. A közterületi szolgálatot úgy kell megszervezni, hogy a szavazóhelyiséget érintő segítségkérés esetén az első rendőr 15 percen belül megérkezzen.
A szavazóhelyiségben a rend fenntartása elsődlegesen a szavazatszámláló bizottság feladata, de ha szükség van rendőri intézkedésre, akkor azt haladéktalanul meg kell tennie a rendőrnek, de biztosítani kell a választás zavartalanságát.
A szavazás napján a rendőrség biztosítja a Nemzeti Választási Bizottságnak és a Nemzeti Választási Irodának otthont adó Nemzeti Választási Központot.
12:30
Mintegy 900 megfigyelőt vett nyilvántartásba az NVI
Mintegy 900 külföldi megfigyelőt vettek nyilvántartásba a vasárnapi országgyűlési választásra és a vele egy napon rendezett népszavazásra – derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) honlapján közzétett listából.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalától (EBESZ/ODIHR) 235-en regisztráltak megfigyelőként, az EBESZ parlamenti közgyűlése (OSCE PE) részéről pedig 102-en.
A European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO) nevű szervezettől 275 megfigyelőt regisztráltak, és a Silba (Support Initiative for Liberty and Democracy) dán szervezet 49 munkatársa is jelentkezett megfigyelőként.
Ezek mellett nagykövetségek, és más szervezetek regisztráltak megfigyelőket a vasárnapi voksolásra.
Négy évvel ezelőtt a parlamenti választásra valamivel több mint másfélszáz külföldi megfigyelő regisztrált.
Más állam vagy nemzetközi szervezet nyilvántartásba vett megfigyelője figyelemmel kísérheti a választási eljárás menetét, jelen lehet a választási szervek munkájánál, kérdést intézhet a választási szervek tagjaihoz, és felhívhatja azok figyelmét az általa tapasztalt rendellenességekre. A megfigyelő azonban a választási eljárást és a választási szervek tevékenységét nem zavarhatja és nem befolyásolhatja. A megfigyelő köteles pártatlanul végezni tevékenységét.
12:15
Gattyán György is szavazott
Ez a nap egy kicsit a demokrácia ünnepe, erről szól ez a vasárnap – mondta a Megoldás Mozgalom elnöke vasárnap Budapesten, miután a Bolyai utcai óvodában leadta voksát. Gattyán György arra biztatott mindenkit, hogy menjen el szavazni.
12:03
Szijjártó Péter családjával, mosolyogva dobta az urnába a szavazólapokat
11:45
Itt vannak a 11 órás részvételi adatok
Közel kétmillióan szavaztak már. Térképen mutatjuk megyei lebontásban.
11:24
Márki-Zay Péter fél órát áll a sorban és balhéról beszélt a választókerületében
11:11
Alekosz választási posztja kiverte a biztosítékot
10:59
Lázás János a „békére és a biztonságra szavazott”
10:52
Ennyien szavaznak először Magyarországon
Több mint 231 ezer választó élhet első alkalommal a választójogával vasárnap az országgyűlési választáson és a vele egy napon rendezett népszavazáson.
Ők azok, akik a 2019-es önkormányzati választás óta váltak nagykorúvá, azaz választópolgárrá. Az első választók nemzeti színű kitűzőt vehetnek át a szavazatszámláló bizottságoktól.
A kerek, ezüstös színű szegéllyel ellátott kitűzőn a „Szavaztam!” felirat szerepel. A kitűző valamivel nagyobb, mint egy 50 forintos érme.
10:38
Gyurcsány Ferenc, Dobrev Klára és fiuk, Marci
Gyurcsány Ferencet fotósok és tévéstábok hada várta az Áldás utcai általános iskola ötös számú szavazók körében. A DK elnöke feleségével, Dobrev Klárával és legkisebb fiával Marcival érkezett. Társaságában volt Gréczy Zsolt, a párt korábbi képviselője.
10:32
Áder János feleségével érkezett szavazni
10:23
Jakab Péter népszavazásos papírt nem kért
Jakab a népszavazási lapra nézve csak legyintett. Végig közvetítette a szavazását.
09:45
Részvételi adatok 9 óráig
Itt vannak a számok! Még mindig alacsonyabb a részvétel, mint 4 éve.
09:36
Fodor Gábor szavaz
Fodor Gábor, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet igazgatója, korábban környezetvédelmi és vízügyi miniszter így dobta bele az urnába a szavazatát.
09:21
Márki nem szavazással kezdett
Márki-Zay Péter és családja nem a szavazással kezdte a napot.
08:35
Megjöttek az eső részvételi adatok
08:25
Orbán Viktor leszavazott
Feleségével ment szavazni a miniszterelnök. Itt nézheti meg a fotókat!
A havazás sem volt akadály:
07:53
Márki-Zay Péter reggeli üzenete
„Béke Európában, béke magyar és magyar között. Egy szeretetország, ahol a legkülönbözőbb emberek és a legkülönbözőbb gondolatok megférnek egymás mellett. Ahol nem a megosztás, a szembeállítás, hanem egymás tisztelete és megbecsülése a természetes. Magyarország a hazánk, vigyázzunk rá, figyeljünk egymásra! Szavazzunk ma egy jobb világra, egy boldog Magyarországra!” – írta Facebook-posztjában.
07:20
A Google magyar nemzeti színekben buzdít szavazásra
Piros-fehér-zöldre váltott a Google logója, nemzeti színű urnával egészítette ki a logóját. Így néz ki:
07:17
Eközben Szerbiában is megkezdődött a szavazás
Megnyíltak a szavazóhelyiségek vasárnap hét órakor Szerbiában, ezzel megkezdődött az elnökválasztás és az előrehozott parlamenti választás a nyugat-balkáni országban.
A szavazójoggal rendelkező, valamivel több mint 6,5 millió szerb állampolgár 19 lista közül választhat a parlamenti választáson, és nyolc jelölt közül választhatja ki, hogy ki legyen Szerbia következő köztársasági elnöke.
A többpártrendszer szerbiai bevezetése óta ez a tizenharmadik parlamenti választás. 2912 képviselőjelölt indult a 250 tagú parlamentbe történő bejutásért, ami azt jelenti, hogy egy parlamenti helyért 11-en szálltak versenybe.
A közvélemény-kutatások eredményei alapján biztosra vehető a jobbközép Szerb Haladó Párt (SNS) fölényes győzelme, a felmérések szerint a párt támogatottsága meghaladja az 50 százalékot. Azt azonban nem lehet még tudni, hogy Ana Brnabic marad-e a kormányfő, Ivica Dacic korábbi házelnök korábban arról beszélt, hogy 2012 után ismét szeretne a miniszterelnöki székbe ülni.
A felmérések szerint az induló 19 lista közül legfeljebb hét szerb pártnak van esélye arra, hogy a 3 százalékos küszöb átlépésével bejusson a belgrádi törvényhozásba, emellett a magyar, a bosnyák, a horvát és az albán kisebbségnek lesz még a várakozások szerint parlamenti képviselete.
A választópolgárok 20 óráig adhatják le voksaikat, az első, nem hivatalos eredmények késő este várhatók, a végleges eredményeket pedig a legkésőbb a jövő csütörtökig közzéteszik, ha nem kell, sehol sem megismételni a voksolást.
Az alkotmány értelmében a választási eredmények kihirdetését követő 30 napon belül meg kell tartani az első parlamenti ülést, az új összetételű törvényhozásnak pedig 90 napja van a kormány kinevezésére, különben új választásokat kell kiírni.
07:03
Járványügyi szabályok a szavazóhelyiségekben
Nincs általános maszkviselési kötelezettség Magyarországon a koronavírus-járvány miatt, ezért a szavazatszámláló bizottság tagjainak és a választóknak sem kötelező maszkot viselniük a szavazókörben.
06:00
Megnyitottak a szavazókörök
Vasárnap reggel hat órakor megkezdődött a voksolás az ország 10 243 szavazókörében az országgyűlési képviselő-választáson és a gyermekvédelmi kérdésekről rendezett népszavazáson.
Valamennyi szavazókör rendben megnyílt, rendkívüli eseményről nem érkezett jelentés – közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szervezési főosztályának vezetője vasárnap reggel az MTI-vel.
Mucsi Tamás azt mondta: a 106 egyéni választókerület mind a 10 243 szavazóköre rendben megkezdte a munkáját, biztosítottak a szavazás feltételei, az első választópolgárok mindenhol leadhatták a szavazatukat.
Reggel óta a nemzetközi megfigyelők is figyelemmel követik a szavazást.
A szavazókörök zárásáig, este 7 óráig csaknem 7,7 millió választópolgárt várnak az urnákhoz – tette hozzá.
Este hét óráig mintegy 7,7 millió választópolgárt várnak az urnákhoz.
05: 54
Az első szavazó jelenlétében zárják le az urnát
A szavazás megkezdése előtt az összes szavazókörben valamennyi urnát az első választó jelenlétében zárja le a szavazatszámláló bizottság a vasárnapi országgyűlési választáson és a vele egy napon rendezett országos népszavazáson.
A szavazatszámláló bizottság előbb ellenőrzi a szavazásra megjelenő első választópolgár személyazonosságát és lakcímét vagy személyi azonosítóját, valamint azt, hogy szerepel-e a névjegyzékben.
Az első szavazó nem lehet a szavazatszámláló bizottság tagja vagy a jegyzőkönyvvezető.
A szavazatszámláló bizottság és az elsőként szavazó választópolgár együtt megvizsgálja, hogy a szavazóhelyiségben használt urnák – köztük a mozgóurna – üresek-e. Ezután a szavazatszámláló bizottság lezárja az urnákat: a műanyag urna fedelét az alsó részre illeszti és két oldalon plombával lezárja, a papírurnákon a nemzeti színű urnazáró szalagot feszesre húzza, szorosan megköti, az urnákra címkéket ragaszt, amelyeket lebélyegez.
A lezárásnak úgy kell megtörténnie, hogy az urnából – a szétszedése nélkül – ne lehessen szavazólapot kivenni vagy az urnába (az erre szolgáló nyíláson kívül máshol) szavazólapot betenni.
Tekintettel arra, hogy a szavazóhelyiségben használt urnákat a szavazás folyamán végig látja a bizottság, azokban nem kell ellenőrző lapot elhelyezni, csak a mozgóurnákban. Mozgóurnás szavazás során az urna lezárása után kitöltik az ellenőrző lapot, amelyet a bizottság valamennyi tagja, valamint az elsőként szavazó választópolgár is aláír, majd az ellenőrző lapot a mozgóurnába dobják.
A választáson és a népszavazáson 3177 település 10 243 szavazókörében voksolhat a választásra jogosult 7,7 millió választópolgár reggel 6 és este 7 óra között.
Még a szavazás megkezdése előtt a szavazatszámláló bizottság feladatai közé tartozik a választási iratok, nyomtatványok kihelyezése. Ebben az időszakban – a szavazás 6 órai megkezdéséig – a bizottság és a választási iroda tagjain kívül senki sem tartózkodhat a szavazóhelyiségben a sajtó és a nemzetközi megfigyelők kivételével.
05:50
Lejárt személyivel is lehet szavazni
Elfogadják a veszélyhelyzet idején lejárt okmányokat is; szavazni kizárólag a személyazonosság, valamint a lakcím vagy a személyi azonosító (személyi szám) igazolása után lehet az ország 10 243 szavazókörében reggel 6 és este 7 óra között.
Mi kell az érvényes szavazáshoz?
- A választáson kizárólag személyesen és – a korábban átjelentkezésüket kérők kivételével – csak a választópolgár lakóhelye szerint kijelölt szavazókörben lehet szavazni.
- A szavazóhelyiségben csak az szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, a szavazatszámláló bizottság vasárnap már senkit nem vehet fel a névjegyzékbe.
- A választópolgár bármilyen típusú érvényes személyi igazolvánnyal igazolhatja magát: a kártyaformátumúval és a régi típusú, könyvecske formájú személyi igazolvánnyal egyaránt (utóbbi lehet a régi, kemény borítójú, a népköztársasági címerrel vagy a puha borítójú, a köztársasági címerrel).
- A bizottság elfogadja a kártya formátumú, érvényes ideiglenes személyi igazolványt, a kártya formátumú, érvényes gépjármű-vezetői engedélyt és az 1998 végétől kiadott lézergravírozott, érvényes útleveleket is. Az egyes okmányok igénylése során, a kérelem benyújtásakor kapott átvételi elismervény (A4-es nyomtatott lap) azonban nem alkalmas a személyazonosság igazolására.
- Ha a személyazonosító igazolvány nem tartalmazza a lakcímet, akkor a lakcím (illetve személyi azonosító) igazolására is szükség van a szavazáshoz vagy lakcímkártyával, vagy a lakcímbejelentésről szóló átvételi elismervénnyel. A személyi azonosító a lakcímkártya hátoldalán van, valamint tartalmazza a hatósági bizonyítvány, valamint az igazolás a személyi azonosító jelről.
A bizottság nem engedi szavazni azt, aki nem tudja a személyazonosságát és lakcímét igazolni vagy lejárt valamelyik dokumentumának érvényessége, de a veszélyhelyzet idején lejárt okmányokat érvényesnek tekintik. Ennek értelmében érvényes a személyazonosító igazolvány, vezetői engedély, illetve az útlevél, ha az érvényességi ideje 2020. március 11-ei vagy azt követő időpont, és érvénytelen, ha 2020. március 11. előtti időpont.
A szavazatszámláló bizottság a szavazásra nem jogosult, visszautasított polgárokról jegyzéket vezetnek.
Ha a szavazásnak nincs akadálya, a szavazatszámláló bizottság átadja a választópolgárnak a szavazólapokat (az országos listásat és az egyéni választókerületit, valamint a kék szegélyű, népszavazási kérdéseket tartalmazó szavazólapot), amelyet a bizottság egy tagja a választópolgár jelenlétében hivatalos bélyegzőlenyomattal lát el. A választó borítékot is kap, ebbe teheti szavazatát, mielőtt az urnába dobja.
05:45
Havazással indult a választás napja
Éjszaka és hajnalban sokfelé várható havas eső, havazás, helyenként eső is – írja az Időkép előrejelzése. Napközben már kevesebb lesz a csapadék és délután már csak az Alföldön valószínű elszórtan kisebb eső, egy-egy zápor, illetve hózápor. Mint írják, a nap második felében északnyugat felől szakadozni kezd a felhőzet. Erős, a Dunántúlon néhol viharos lesz az északi-északnyugati szél. Egész nap hideg lesz, 4-9 fok, tehát mindenki öltözzön fel, amikor szavazni megy, aki korán reggel indul neki, azok az esernyőt se hagyják otthon.
05:30
Hol tudok szavazni?
A Magyarországon szavazók könnyen ellenőrizhetik, hogy melyik szavazókörben tudják leadni a szavazatukat. A Nemzeti Választási Iroda szavazóhelyiség-keresőjébe érdemes beírni az adatokat és máris tudni fogja, hova kell mennie.
blikk