Az interneten több helyen is olvastuk, hogy a kínai fokhagyma nem csak az egészségre ártalmas.. Azon túl, hogy a magyar fokhagymának nincs párja a világon, akármennyire is olcsó a kínai, semmiképpen ne vegyük meg!
Még több gazdasági hír itt!
A 2021-es év első öt hónapjában Kína 635 ezer tonna friss és szárított fokhagymát exportált, ami 20%-kal marad el az előző év volumenétől. A visszaesés oka a rendelkezésre álló konténerek hiánya, a tengeri szállítási díjak jelentős drágulása, illetve a koronavírus-járvány miatti kikötőlezárások, késedelmek.
Magyarország évi 1000 tonna körüli mennyiségben importál fokhagymát, melynek 40-50%-a holland közvetítéssel hazánkba érkező kínai áru – írja a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Kínában a fokhagyma ára a jelentős, belföldön maradt készletek miatt csökkent, míg a világpiaci ár májusban például 27%-kal emelkedett.
Július végén heves esőzések sújtották Henan tartományt, amelyek a történelem eddigi legsúlyosabb áradásait okozták. Hivatalos adatok szerint több mint 14 millió embert érintettek a felhőszakadások, és több mint egymillió hektárnyi termésben keletkezett kár. Bár a fokhagymatermesztők óvintézkedéseket tettek, például sürgősségi betakarítást alkalmaztak és az árut megpróbálták magasan fekvő hűtőházakban tárolni a veszteségek minimalizálása érdekében, a kereskedelem és a szállítás teljes felfüggesztése mégis súlyos hatással volt a fokhagymaiparra. Miután a fokhagymakereskedelem a napokig tartó teljes leállás után visszatért a normális kerékvágásba, rövid időn belül nagy mennyiségű fokhagyma özönlött a piacra, ami az árak csökkenését idézte elő.
Még több gazdasági hír itt!
Az árvizeket követően Henan tartomány székhelyén, a tízmilliós Csengcsou városában kitört a koronavírus delta variánsa okozta újabb hullám. A kormány azonnali intézkedéseket hozott, szigorította a fertőtlenítési és karanténintézkedéseket. A pánikba esett fokhagymatermesztők úgy döntöttek, hogy nyomott áron is értékesítik terményeiket, ami az árakat még tovább, 2,37-2,43 kínai jüan (220-225 Ft/kg) szintre csökkentette – ez július végén Csingtaóból Rotterdamba szállítva (10 kg-os zsákokba csomagolva) 980-1100 USD/t árat jelentett (300-330 Ft/kg).
Ha kínai fokhagymát veszel, nagy az esély, hogy növekedésserkentőkkel és rovarirtó szerekkel kezelték!
A kínai fokhagyma a mű- és szerves trágyának, a növényvédő szereknek és egyéb kémiai anyagoknak köszönheti az egészségesebb külsejét. Olyan hajmeresztő hírek is felröppenek már, hogy a fokhagymát kezeletlen szennyvízzel öntözik bizonyos vidékeken.
Hormonokkal és egyéb kémiai anyagokkal akadályozzák meg a csírázást, ezért lesz gyengébb főzés során, ellentétben a magyar társával. A több ezer km-es távolságot a gamma sugárzásnak köszönhetően éli túl, így hónapok után a konyhánkban állva is egészségesnek látszik, amíg a magyar fokhagyma már pár hét alatt megbarnul.
Vásárolj inkább helyi termelőtől a piacon! Fontos különbség, hogy az itthon termő fokhagymának jóval erősebb az íze, nehezebb is egy-egy fej, és rajta van a gyökérzete is.
Az igazi magyar fokhagyma antioxidáns, vérhígító, köhögéscsillapító, afrodiziákum, antibakteriális, gombaellenes, rákmegelőző, gyomor- és bélvédő, vérnyomás-szabályozó, náthától védő és béltisztító is.
Még több gazdasági hír itt!
Címlapkép: Getty Images
agrarszektor nyomán