A vándorkiállítás fotói először a 111 éves születésnapi hetét tartó Erzsébetvárosi Kéttannyelvű Általános Iskola, Szakgimnázium és Szakközépiskola épületében tekinthetők meg.

Tillinger Péter, az intézmény igazgatója szerdán, a megnyitón újságíróknak elmondta, a kiállítást egyszerre illesztették be az évfordulós ünnepségekbe és a tanmenetbe, hiszen énekórán korabeli zenei betétekkel színezve nézik meg a régió televíziós, rádiós eszközöket a diákok. Vattamány Zsolt (Fidesz-KDNP), a kerület polgármestere az MTI-nek kiemelte: az 1906-ban átadott szecessziós épület – 5-600 millió forintba kerülő – felújításának három üteme közül kettőt már elvégeztek; a munkálatok eredményeként jöttek létre olyan terek, amelyekben ehhez hasonló kiállításoknak adhat otthont az iskola.

Ráday Mihály, a Budapesti Városvédő Egyesület elnöke (j) és Vattamány Zsolt, Erzsébetváros polgármestere a közszolgálati rádió és televízió történetét, ikonikus pillanatait, épületeit bemutató vándorkiállításának első állomásán, a Kéttannyelvű Általános Iskola, Szakgimnázium és Szakközépiskola könyvtárában 2017. november 15-én (MTI Fotó: Bruzák Noémi)

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) korábbi tájékoztatása szerint a Hogy volt?! – Pillanatképek a magyar közmédia történetéből című kiállítás az egykori Magyar Televízió, a Duna Televízió, a Magyar Rádió és a Magyar Távirati Iroda múltjából mutat be számos emblematikus mozzanatot és médiatörténeti kuriózumot. A kiállítással a szervezők azt szeretnénk elérni, hogy a tizenévesek tisztában legyenek a ma már mindennapos tevékenységnek számító televíziózás, rádióhallgatás kezdeteivel és ezek korai eszközeivel, valamint a műsorok “születésének” helyszíneivel.

Rendhagyó tanóra a közszolgálati rádió és televízió történetét, ikonikus pillanatait, épületeit bemutató vándorkiállításának első állomásán, az Erzsébetvárosi Kéttannyelvű Általános Iskola, Szakgimnázium és Szakközépiskola könyvtárában 2017. november 15-én (MTI Fotó: Bruzák Noémi)

A médiatörténeti képek között megtalálhatók azok az 1958-ban készült fotók, amelyek a Magyar Televízió rendszeres próbaadásainál használt egyik közvetítő kocsit és a kamerákat ábrázolják. Bemutatják a Kossuth Rádió 1968-as új műszerszobáját és egy 1953-as felvételen a Magyar Távirati Iroda akkor felavatott székházának egyik munkaszobáját is. A kiállításon a diákok megtekinthetnek korabeli készülékeket ábrázoló felvételeket, például egy 1957-es fotót az Orion gyár akkori újdonságával. Látható lesz a Magyar Televízió 1958-as első monoszkópjáról készült fotográfia is.

(MTI Fotó: Bruzák Noémi)

Az egykori legendás sportriporter, Szepesi György több fotón is látható: egy 1952-es felvételen a Magyar Rádió mikrofonja mögött közvetít egy mérkőzést, míg egy 1980-ban készült képen a labdarúgó világsztárt, Pelét kíséri a Népstadionban. Az anyagban szerepel egy 1959-ben készült fénykép, amelyen a kor gyereksztárja, Kovács Eszti, a rádióból közismert A pancsoló kislány című dal énekese látható felvétel közben az egykori Hanglemezgyártó Vállalat stúdiójában.

A kiállításon mindezek mellett a korszak hírességeit ábrázoló képek is megtekinthetők, például Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán színművészek, Czigány György zongoraművész, Kodály Zoltán zenetudós vagy Karinthy Ferenc író. A képeket januártól több budapesti oktatási intézményben állítják majd ki. A kiállítást befogadó iskolák lehetőséget kapnak arra, hogy az MTVA kiállítóközpontjába, valamint a rádió- és televízió-történeti múzeumba kedvezményesen ellátogathassanak a diákjai.

Forrás: hirado.hu

ElőzőSzegeden mondott csődöt a teherautóm kormányműve
KövetkezőDübörög a német gazdaság
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza