Jobb helyzetbe kerültek a bankok az MNB kamatdöntésének köszönhetően, és ennek a lakáshitel felvétel előtt állók is örülhetnek – bizonyos szegmensekben még csökkenhet is a lakáshitelek kamatszintje..

Utat nyitott a lakáshitel kamatcsökkentésnek az MNB

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának keddi döntése, az alapkamat 6,75 százalékra csökkentését követően helyreállt a világ rendje: a bankok által kínált lakáshitelek átlagos teljes hiteldíj mutatója (THM) két év után, 2022 júniusát követően újra magasabb, mint a jegybanki alapkamat mértéke – hívta fel a figyelmet a szakember.

A pénzügyi szakértő szerint ez a hír csak első ránézésre kellemetlen a hitelfelvétel előtt állóknak, valójában azt biztosítja, hogy a következő hónapokban nem kell számottevő kamatemelkedéstől tartani a lakáshitel piacon.

Korábban több olyan vélemény is megjelent, amely szerint a lakáshitel THM-plafon júliusi eltörlése után a bankok számottevően emelik majd lakáshiteleik kamatát. Ezt a nézetet erősítette az is, hogy augusztustól 50 százalékkal emelkedik a tranzakciós illeték mértéke, amelynek áthárítását újabb jogszabállyal igyekezett megtiltani a kormányzat. Sokan úgy vélekedtek – emlékeztet a szakember és elmondta, hogy a kieső bevételeit a bankszektor mást területeken, például a lakáshiteleknél próbálja majd érvényesíteni.

Visszatért a kamatfelár

A szakértő szerint ugyanakkor a piaci folyamatok kedvezően alakulnak: azt követően, hogy a jegybank a múlt héten már előre jelezte, hogy látja az alapkamat további csökkentésének lehetőségét, a pénzpiaci kamatszintek komoly mértékben csökkentek. A lakáshitelek szempontjából talán a legfontosabb referenciakamatnak számító 10 éves BIRS értéke 10 nap alatt 35 bázispontot csökkent, kedden már 6,05 százalékon állt, miközben április közepén még 7,15 százalékon állt ez a mutató..

A pénzpiaci kamatcsökkentésnek köszönhetően a referenciakamathoz viszonyítva, ma a bankok által jelenleg kínált valamennyi lakáshitel kamata a referenciakamat felett van. Ez pedig a BiztosDöntés.huszakértője szerint azt jelenti, hogy több hónap után a bankok újra pozitív kamatfelár mellett tudják értékesíteni a lakáshiteleieket. A pozitív kamatfelár azért fontos – magyarázta a pénzügyi szakértő -, mert senkitől nem várható el hogy hosszútávon alacsonyabb kamaton nyújtson hitelt, mint amilyen kamat mellett ugyanazt az összeget a hitelezéshez képest minimális kockázatot jelentő módon tudja elhelyezni. 

Tovább versenyeznek a bankok

A pozitív kamatfelár épp ezért azt biztosítja, hogy a bankok továbbra is tudnak majd versenyezni és az új ügyfelek megszerzése érdekében továbbra is kedvező – bizonyos szegmensekben akár még a korábbiaknál alacsonyabb – kamatszinteket tudnak majd kínálni, azaz nem kell komolyabb kamatemelkedéstől tartani a következő hónapokban. 

A piackutató a lakáshitel kalkulátora alapján ma a piacon három pénzintézet is kínál a 6,75 százalékos alapkamat alatti THM-szinteken elérhető lakáshitelt.

Húsz éves törlesztés mellett 30 millió forintot 
– a Gránit Banknál 6,18 százalékos kamat és 6,47 százalékos THM mellett vehetünk fel
– az MBH Bank 6,29 százalékos kamat és 6,52 százalékos THM mellett kínálja lakáshitelét, míg 
– a MagNet Banknál 6,3 százalékos jelenleg a hitel ajánlat, ami 6,74 százalékos THM-et jelent.

A fenti kamatszintek eléréséhez egy családnak 500 000 forintos nettó jövedelmet kell tudnia igazolni, ami a KSH által kimutatott  437 800 forintos egy főre eső nettó átlagbér alapján nem megugorhatatlan feladat – emlékeztet a szakártő.