A húsvét közeledtével sokakban felmerülhet a kérdés, hogy a koronavírus-járvány miatt rejt-e a szokásosnál nagyobb fertőzésveszélyt a sonka és a tojás fogyasztása.
.. Habár a vírus terjedése szempontjából ezek az élelmiszerek alapvetően nem jelentenek különösebb veszélyforrást, esetükben sem árt az elővigyázatosság – tájékoztatta az Agrárszektort a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Hozzátették, a tojások tisztításával kapcsolatban gyakran hallani ecetes, hipós fertőtlenítésről, ezek a módszerek azonban nagy odafigyelést igényelnek, és nem is feltétlenül szükségesek, ha a tojást később hőkezeljük.
Hamarosan itt a húsvét, ami a legtöbb ember számára egyet jelent a főtt tojással és füstölt sonkával teli asztallal. A koronavírus-járvány miatt azonban most sokakban felmerülhet a kérdés, hogy jelent-e a szokásosnál nagyobb fertőzésveszélyt a sonka, illetve a tojás fogyasztása, ezért megkérdeztük a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt, ők mit javasolnak.
– közölték lapunkkal.
Állatoktól, állati eredetű termékekkel terjedhet-e a koronavírus?
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy vannak-e bevált, illetve ajánlott fertőtlenítési tippek például a tojásra, vagy a sonkára vonatkozóan. A Nébih válaszából megtudtuk, hogy a hőkezelés önmagában elpusztítja a koronavírust, ezért fontos, hogy csak alaposan hőkezelt (sütött, főzött) ételeket készítsünk és fogyasszunk, ebben az esetben azonban élelmiszerek esetén nincs szükség kiegészítő fertőtlenítésre. A tojás biztonságos fogyasztásának legfontosabb előfeltétele, hogy minden esetben csak tiszta, friss, ép tojást vásároljunk, repedt, törött héjú tojásokat tilos tárolni és felhasználni – emelte ki a Nébih. Fontos, hogy a tojást megfelelő hőmérsékleten tároljuk, így ha az üzletben hűtve tartották, akkor hazaérve is a hűtőszekrénybe kerüljön, ugyanakkor, ha nem volt hűtve a boltban, otthon sem muszáj hűtőbe helyeznünk. A tojások héján bármikor megtelepedhetnek a szennyeződések, így ha szennyeződést észlelünk, azt a felhasználás előtt el kell távolítani. A tojásokat sokan megmossák, tárolás előtt azonban sose mossuk le a tojást, mert ezzel eltávolítjuk a rajta lévő természetes védőréteget, így könnyebben befertőződhet. A felhasználás előtt közvetlenül esetleg el lehet mosni a tojást, ebben az esetben a tisztítást lehetőleg folyóvízben, többszöri átöblítéssel végezzük. A hipós fertőtlenítés nagy odafigyelést igényel, így leginkább üzemi körülmények között (például a vendéglátásban, közétkeztetésben) javasolt, otthoni környezetben alapvetően elég, ha odafigyelünk az általános higiéniai szempontokra és alaposan hőkezeljük a tojásos ételeket.
Azt is megtudtuk, valóban szükséges-e ecetes vízben fertőtleníteni a tojásokat. A Nébih tájékoztatása szerint igaz, hogy sokan használják ezt a módszert, ennek azonban bizonyos antibakteriális hatása lehet, így a szakértők véleménye alapján erre nincs szükség, ha hőkezeljük a tojást később, ráadásul, ha nem elég tömény az ecet, akkor több kárt okozunk vele, mint hasznot.
– hangsúlyozta a Nébih. Hozzátették, érdemes a tojás frissességét vízbemerítéssel ellenőrizni. A friss tojás elmerül a vízben, az amelyik a vízben lebeg már nem friss, de még fogyasztható, a víz felszínén lebegő tojás ugyanakkor fogyasztásra alkalmatlan. A Nébih kiemelte, hogy azzal a tojással sem bánhatunk felelőtlenül, ami lesüllyedt, hiszen egyes kórokozók ennek ellenére jelen lehetnek benne. Ugyanakkor, ami a legfontosabb, hogy a tojásos ételeket mindig alaposan át kell főzni-sütni, hogy a belsejük is elég forró legyen (+75 fok felett)!
Nem mehetünk el szó nélkül a húsvét klasszikus étele, a főtt füstölt sonka mellett sem. A sonka tárolása attól függ, milyet vásároltunk – tájékoztatott a Nébih. A hagyományos nyers füstölt sonkát főzésig hűvös, szellős helyen kell tárolni, nem kell, és nem is javasolt hűtőszekrénybe tenni. A nyers sonkát alaposan, lassú tűzön kell főzni, általában annyi órán át, ahány kg-os. Az alapos főzés biztonságossá is teszi, elpusztítja az esetleges kórokozókat. A készre főzött sonkát viszont már hűtve kell tárolni – tették hozzá.
Címlapkép: pixabay