Az Európai Tanács elnöke azt szeretné, ha nem csak Ukrajnáról szólna a G7-ek csúcstalálkozója, de azért a szankciós csomag ügye előtérben marad..
Charles Michel szerint egyre több fejlődő ország panaszkodik arról, hogy az ő ügyeik kiszorulnak a nemzetközi diplomáciai eseményekről az ukrán kérdés miatt.
Az Európai Unió leginkább az Oroszország elleni szankciók elkerülésének megakadályozására szeretné felhasználni a hirosimai G7-es csúcstalálkozót. Ez derült ki az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnökének közös brüsszeli sajtótájékoztatóján. Az EU készülő, 11. szankciós csomagja főleg azon ázsiai, közel-keleti és kaukázusi cégeket büntetné, amelyek segítenek a tiltólistán lévő európai termékek Oroszországba juttatásában.
„Azon harmadik országokat, amelyek az unióban megvásárolnak valamit és a szankcionált termékeket Oroszországba viszik, szeretnénk figyelmeztetni, hogy komolyan vesszük a szankciókat és ha bizonyított a szankciók kijátszása, akkor megtiltjuk ezen termékek kivitelét” – mondta Ursula von der Leyen bizottsági elnök.
Ezek az új uniós lépések kínai cégeket is érinthetnek, ez ellen már tiltakozott is a pekingi kormány. Az EU eközben szeretné újraértékelni a Pekinghez fűződő viszonyát úgy, hogy csökkenjenek a kockázatok. És fontosnak tartják azt is, hogy Kína a békekötés felé terelje Putyin Oroszországát. Azonban az Európai Tanács vezetője szerint nem szabad csak Ukrajnára koncentrálni a G7-es csúcson.
„A fejlődő országok aggódnak, hogy túlságosan is Ukrajnára figyelnek a G7-ek és az ő igényeiket és aggodalmaikat nem hallják. Olyan szilárd kapcsolatokat szeretnénk ezekkel az országokkal, amelyek mindenki számára hasznosak” – mondta Charles Michel, az Európai Tanács vezetője.
Mindkét vezető azt hangsúlyozta, hogy az EU-nak meg kell erősítenie a függetlenségét a nagyhatalmaktól gazdasági, ipari és biztonsági szinten is.