Ősbemutatókkal, budapesti és kínai vendégszereplésekkel és könyvvel ünnepli fennállásának 55. évfordulóját a Pécsi Balett. Vincze Balázs, a tánctársulat igazgatója elmondta, hogy a jubileumra a társulat számos nagyszabású rendezvénnyel készül, többek között január 29-én tartják A kis herceg című mesebalett ősbemutatóját.
Ünnepel a Pécsi Balett

Vincze Balázs január 27-én, sajtótájékoztatón elmondta: A kis herceg ugyan komoly témát dolgoz fel, a pécsi balettelőadást mégis pozitív kicsengésű családi darabnak szánják, „amely meg szeretné mutatni, hogy milyen ma a világ, és milyen irányba kellene menni”. A mű zeneszerzői Beck Zoltán és Sárközy Zoltán „Papa”, a 30Y együttes tagjai, koreográfusa pedig Vincze Balázs, míg dramaturgja Uhrik Dóra Kossuth-díjas művész.

Beck Zoltán az alkotói folyamatról szólva megjegyezte, jó értelemben vett zeneszerzői alázatra volt szükség ahhoz, hogy a koreográfus és a dramaturg által elképzelt világot támassza alá zenéjük. Hozzátette: A kis herceg zenéje teljes mértékben beilleszthető a 30Y zenekar diszkográfiájába, az előadás zenei anyaga a pécsi premier napján jelenik meg CD formátumban.

Kínába viszik Bartók művét

A jubileumi év kiemelt programjai között szerepel, hogy novemberben a sanghaji Magyar Kultúra Hetén a magyarországi táncművészetet a Pécsi Balett fogja képviselni Bartók Béla A csodálatos mandarin című művének előadásával – ismertette Vincze Balázs. Hangsúlyozta, a kínai előadáson a Kocsis Zoltán vezette Nemzeti Filharmonikus Zenekar fogja kísérni a pécsi tánctársulatot. A Bartók-mű pécsi premierjét szeptember 30-án tartják a Pécsi Nemzetközi Tánctalálkozó keretében, majd az előadással október 7-én vendégszerepelnek a fővárosi MüPában is – tette hozzá.

A balettigazgató kiemelte, hogy április 21-én a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében a Zuglói Filharmónia közreműködésével tűzik műsorra Dubrovay László zeneszerző Faust, az elkárhozott című művét a MüPában. „Ilyen nagyszabású balett az elmúlt húsz-harminc évben nem született” – fogalmazott Vincze Balázs az ősbemutatóról.

Carmen a szabadtéri színpadon

Az igazgató szólt arról is, hogy a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon tervezi színre vinni társulatuk Georges Bizet Carmenjét, az előadás végleges időpontjáról még zajlanak az egyeztetések.

Uhrik Dóra, a Pécsi Balett alapító tagja a jubileumi könyvkiadvány kapcsán emlékeztetett, az eltelt 55 év alatt legalább három generáció művészei járultak hozzá a tánctársulat munkájához. Rázga Miklós, a Pécsi Nemzeti Színház (PNSZ) igazgatója intézményük egyik oszlopának nevezte a Pécsi Balettet, amely 54 évnyi működés után, tavaly bekerült a PNSZ alapító okiratába is. „A Pécsi Balett márkanév” – összegzett a teátrum igazgatója, megjegyezve, hogy a tánctársulat vezetését a következő öt évben is Vincze Balázzsal képzelik el.

Páva Zsolt (Fidesz-KDNP), Pécs polgármestere emlékeztetett arra, hogy a Pécsi Balett 1961-ben valósággal berobbant a magyar művészeti életbe, munkásságuk úttörőnek számított. A városvezető úgy vélekedett, a tánctársulat bizonyította, hogy egy rátermett, a pécsi kultúrába jól integrálódott intézmény, amely Vincze Balázs vezetésével újra az élvonalba került.

Fotó: pecsibalett.hu/Körtvélyesi László

Forrás: kultura