A kapacitásokat ugyanakkor ideiglenesen áthelyezhetik a Szohranovka csatlakozási pontról az Ukrajna által ellenőrzött Szudzsa tranzitpontra, ami azt jelenti, hogy hazánk nem lenne érintett.
Ukrajna május 11-től, szerdától kénytelen leállítani a gáz tranzitját a Luhanszki régióban található állomásokon, amelyek az Oroszország által ideiglenesen megszállt területre kerültek
– jelentette be Ukrajna gázszállítási rendszerének üzemeltetője.
A gázszállítási rendszer üzemeltetője kijelentette, hogy a helyzet lehetetlenné teszi a gáz szállítását a Szohranovka gázmérőállomáson és a Novopszkov állomáson keresztül. A Novopszkov Ukrajna első kompresszorállomása a luhanszki régióban, amelyen keresztül a gáz csaknem egyharmada, vagyis akár napi 32,6 millió köbméter orosz gáz jut Európába Oroszországból.
Vis maior helyzet
Az Ukrajna elleni orosz háború következtében számos gázmérő állomás került az ideiglenesen megszállt területre, így az üzemeltető nem gyakorolhat működési és technológiai ellenőrzést ezeken létesítményeken. „A megszálló erők beavatkozása a technológiai folyamatokba, a mérőállomások működési módjának megváltoztatása – ideértve a jogosulatlan gázkivonást – veszélyeztette a teljes ukrán gázszállító rendszer stabilitását és biztonságát” – közölte az üzemeltető.
A jelenlegi tranzitszerződés szerint az ilyen cselekmények vis maior körülmények, amelyek kizárják a kötelezettségek teljesítését a Szohranovka és Novopszkov állomásnál.
– közölte az üzemeltető, majd hozzátette, hogy az európai partnerekkel szembeni tranzitkötelezettségek maradéktalan teljesítése érdekében és a megállapodás feltételei szerint lehetőség van arra, hogy a kapacitásokat ideiglenes áthelyezzék a Szohranovka csatlakozási pontról az Ukrajna által ellenőrzött Szudzsa tranzitpontra.
A cég közleménye szerint többször is figyelmeztette a Gazpromot az orosz megszálló erők akciói miatt. Állításuk szerint ezeket a felhívásokat figyelmen kívül hagyták.
Ez azonban a mi szempontunkból érdektelen, mert Zavartalanul jön az orosz gáz Magyarországra
A földgázmennyiségek átvétele már nem az Ukrajna felől érkező vezetéken történik, hanem a 2021. október 1-jén üzembe állt kiskundorozsmai és a mosonmagyaróvári határkeresztező pontokon.
A földgázpiac a piaci környezetnek megfelelően működik, a határkeresztező vezetékeken mind import, mind export irányban normál üzemnek megfelelően zajlik a gázforgalmazás – számolt be a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).
Az ukrajnai konfliktus ellenére mindkét irányban rendben működik az ukrán-magyar határkeresztező vezeték is. A határponton forgalmazott gázmennyiség elsősorban az ukrán piaci igényeknek megfelelően alakul, a határkeresztező pont a hazai ellátásban nem játszik jelentős szerepet.
Az orosz fél továbbra is a hosszú távú szerződéseknek megfelelően teljesíti a szállításokat.
Magyarország földgázellátása több irányból is biztosított. A magyar nagynyomású földgázrendszer üzemeltetését végző FGSZ Zrt. magas szintű szakmai tevékenységének köszönhetően minden határkeresztező vezeték teljes kapacitással folyamatosan rendelkezésre áll: így Szlovákia, Ausztria, Horvátország, Szerbia, Románia és Ukrajna irányából is tud az ország földgázt importálni, illetve oda szállítani.
A 2021. szeptember végén megkötött hosszú távú orosz-magyar gázszerződés értelmében a hazai lakosság ellátását biztosító földgázmennyiségek átvétele már nem az Ukrajna felől érkező vezetéken történik, hanem a 2021. október 1-jén üzembe állt kiskundorozsmai (Szerbia) és a mosonmagyaróvári (Ausztria) határkeresztező pontokon.
A valaha mért maximális országos földgázfogyasztás 2005. február 9-én 89,5 millió köbméter / nap volt.
Ehhez képest a 2021 folyamán mért legmagasabb földgázfogyasztás 2021. február 12-én 63,2 millió köbméter volt, míg a mostani téli időszakban a legnagyobb földgázfogyasztás 2021. december 22-én 52,1 millió köbméter volt.
A hazai földgázrendszer maximális forrásoldali technikai kapacitását bemutató adatokból látszik, hogy a hazai földgázrendszer 211,8 millió köbméter / nap betáplálási kapacitása jelenleg közel négyszerese a csúcsidőszakban mért legnagyobb fogyasztásnak, tehát az ellátásbiztonság műszaki háttere megfelelő.
Az import mellett rendben zajlik a hazai kitermelés, amely az éves gázigénynek mintegy 20 százalékát biztosítja.
A hazai felhasználók és különösen a lakosság biztonságos ellátását a tárlókban elhelyezett tartalékok is garantálják. Tárolóinkban jelenleg 1,59 milliárd ködméter földgáz van, ami 25 százalékos töltöttséget jelent. Ez a fűtési szezon végén – még hideg időjárási körülmények – között is jelentős tartalékot jelent.