13.8 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeSportSporthirekUkrajna a 121. percben nyerte meg a svédek elleni, csontzenével aláfestett drámát

A labdarúgó Európa-bajnokság utolsó nyolcaddöntőjében Ukrajna 2–1-re legyőzte Svédországot Glasgow-ban. A mindent eldöntő gól a hosszabbítás utolsó pillanataiban, a 121. percben született. Az ukránok Angliával találkoznak a negyeddöntőben.

Zincsenko (jobbra) gólja után gólpasszt is jegyezett (Fotó: AFP)

EURÓPA-BAJNOKSÁG
NYOLCADDÖNTŐ
SVÉDORSZÁG–UKRAJNA 1–2 (1–1, 1–1, 1–1) – hosszabbítás után
Glasgow, Hampden Park, 9221 néző. Vezette: Orsato (olasz)
SVÉDORSZÁG: Olsen – Lustig (Krafth, 83.), Lindelöf, Danielson, Augustinsson (Bengtsson, 83.) – S. Larsson (Claesson, 97.), K. Olsson (Helander, 101.), Ekdal, Forsberg – Kulusevski (Quaison, 97.), Isak (M. Berg, 97.). Szövetségi kapitány: Janne Anderson
UKRAJNA: Buscsan – O. Karavajev, Zabarnij, Krivcov, Matvijenko – Szidorcsuk (Bezusz, 118.), Sztepanenko (Makarenko, 94.), Zincsenko – Jarmolenko (Dovbik, 106.), Jaremcsuk (Beszedin, 91.; Cihankov, 101.), Saparenko (Malinovszkij, 61.). Szövetségi kapitány: Andrij Sevcsenko
Gólszerző: Forsberg (43.), ill. Zincsenko (27.), Dovbik (120+1.)
Kiállítva: Danielson (99.)

Még több sporthír!

Az E-csoportot megnyerő Svédország és a 4. legjobb csoportharmadikként éppen csak továbbjutó Ukrajna összecsapása némi svéd fölény mellett közepes tempóban kezdődött. Az első nagyobb helyzet is a skandinávok előtt adódott, de először a svéd kapusnak, Robin Olsennek kellett védenie: szép akció végén Roman Jaremcsuk lövését kellett hárítania a 12. percben. Az első negyedóra után is maradt a svéd fölény, de Heorhij Buscsan kapusnak nem igazán volt védenivalója.

A 27. percben aztán váratlanul vezetéshez jutott Ukrajna: Andrij Jarmolenko tört be a tizenhatoson belülre jobbról, bal külsővel nagyszerűen tekert az ötös bal sarkánál érkező Olekszandr Zincsenko elé, aki kapásból látványos mozdulattal lőtt a svéd kapuba; a labda a menteni igyekvő Olsent érintve vágódott a hálóba.

A gól még inkább felpaprikázta a svédeket, de hiába szállták meg az ukránok térfelét, egészen a 43. percig nem jártak sikerrel próbálkozásaik. Akkor is egy adag szerencsére volt szükségük, mert Emil Forsberg 23 méterről meglőtt labdája Illja Zabarnij lábán megpattanva vágódott a hiába vetődő Buscsan kapujába (1–1).

A második félidőt Ukrajna kezdte aktívabban, tíz perc játék után Szerhij Szidorcsuk 14 méterről leadott lövése a bal kapufa külső élét találta el. Egy percen belül érkezett a svéd válasz: gyors kontra végén Forsberg okos emelése a bal kapufa tövéről pattant oldalra. A folytatásban a hasonló nagy helyzetek ugyan elmaradtak, de nem lehetett panasz a mérkőzésre, szinte felváltva adódtak lehetőségek mindkét kapu előtt, csupán a gól hiányzott. A 70. percben ismét Forsberg járt hozzá közel, amikor a tizenhatos bal sarkánál négy védőt is kicselezett, majd célba vette a hosszú felső sarkot, a labda azonban most is a kapufán csattant.

A hajrára fordulva aztán jelentősen visszaesett a korábbi iram, s lecsökkent a helyzetek száma is, mindkét csapat már a ráadásra tartalékolt – a cseréket illetően is, mert ezen a tornán először fordult elő, hogy a rendes játékidőben mindössze hármat váltottak a csapatok (egyet az ukránok, kettőt a svédek).

A ráadás hasonló mederben csordogált, mint a meccs vége, mígnem a 97. percben, tripla cserét hajtott végre a svéd válogatott, behozott három támadó szellemű játékost. Egy perccel később viszont Marcus Danielson rossz ütemű belépője nagyon csúnyán eltalálta a ráadás elején csereként pályára lépő Artem Beszedin lábát, s gyors videózás után azonnal megkapta a teljesen jogos piros lapját. Beszedin meg a jeges tömlőt a térdére, számára szinte biztosan véget ért az Európa-bajnokság – 10 percet töltött a pályán ezen a meccsen a Dinamo Kijev csatára.

A ráadás első félidejének végén már szinte minden akció végén ápolni kellett valakit: Emil Krafthot fejbe rúgták labdával, Berg egy lövés után bicegni kezdett, Szerhij Krivcov és Jarmolenko egyaránt meghúzódott, így bő 20 percig tartott az első negyedóra. A „Kórház a város szélén” a második negyedórában is folytatódott – jellemző, hogy a 118. percben beálló Roman Bezusz szinte rögtön megsérült, és ápolni kellett. Aztán jött a 121. perc, és az egyik csereember, a harmadszor válogatott Artem Dovbik mintaszerű mozdulattal csúsztatott a hosszú alsóba a hullafáradt svéd védők között, Zincsenko beadásából, eldöntve az összecsapás kimenetelét. 1–2

Így tehát Ukrajnával vált teljessé a legjobb nyolc mezőnye, Andrij Sevcsenko csapata Anglia ellen lép pályára szombat este kilenckor Rómában.

KAPUSOK: 1 – Robin Olsen
 (Everton – Anglia), 12 – Karl-Johan Johnsson (Köbenhavn – Dánia), 23 – Kristoffer Nordfeldt (Genclerbirligi – Törökország)
VÉDŐK: 2 – Mikael Lustig (AIK), 3 – Victor Lindelöf (Manchester United – Anglia), 4 – Andreas Granqvist (Helsingborg), 5 – Pierre Bengtsson (Vejle – Dánia), 6 – Ludwig Augustinsson (Werder Bremen – Németország), 14 – Filip Helander (Rangers – Skócia), 16 – Emil Krafth (Newcastle United – Anglia), 18 – Pontus Jansson (Brentford – Anglia), 24 – Marcus Danielson (Talien Pro – Kína)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 7 – Sebastian Larsson (AIK), 8 – Albin Ekdal (Sampdoria – Olaszország), 10 – Emil Forsberg (RB Leipzig – Németország), 13 – Gustav Svensson (Kuangcsou City FC – Kína), 15 – Ken Sema (Watford – Anglia), 17 – Viktor Claesson (FK Krasznodar – Oroszország), 19 – Mattias Svanberg (Bologna – Olaszország), 20 – Kristoffer Olsson (FK Krasznodar – Oroszország), 21 – Dejan Kulusevski (Juventus – Olaszország), 26 – Jens Cajuste (Midtjylland – Dánia), 22 – Robin Quaison (Mainz – Németország)
TÁMADÓK: 9 – Marcus Berg (FK Krasznodar – Oroszország), 11 – Alexander Isak (Real Sociedad – Spanyolország), 25 – Jordan Larsson (Szpartak Moszkva – Oroszország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Janne Andersson

UKRAJNA – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK: 12 – Andrij Pjatov (Sahtar Doneck), – Heorhij Buscsan (Dinamo Kijev), 23 – Anatolij Trubin (Sahtar Doneck)
VÉDŐK: 22 – Mikola Matvijenko (Sahtar Doneck), 21 – Olekszandr Karavajev (Dinamo Kijev), – Szerhij Krivcov (Sahtar Doneck), – Eduard Szobol (FC Bruges – Belgium), 16 – Vitalij Mikolenko (Dinamo Kijev), 13 – Illja Zabarnij (Dinamo Kijev), 24 – Olekszandr Timcsik (Dinamo Kijev), 25 – Denisz Popov (Dinamo Kijev)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 7 – Andrij Jarmolenko (West Ham United – Anglia), – Tarasz Sztepanenko (Sahtar Doneck), 17 – Olekszandr Zincsenko (Manchester City – Anglia), – Ruszlan Malinovszkij (Atalanta – Olaszország), – Szerhij Szidorcsuk (Dinamo Kijev), 15 – Viktor Cihankov (Dinamo Kijev), 18 – Roman Bezusz (Gent – Belgium), 11 – Marlos (Sahtar Doneck), 14 – Jevhen Makarenko (Kortrijk – Belgium), 10 – Mikola Saparenko (Dinamo Kijev), 20 – Olekszandr Zubkov (FERENCVÁROSI TC), – Heorhij Szudakov (Sahtar Doneck)
TÁMADÓK: 9 – Roman Jaremcsuk (Gent – Belgium), 19 – Artem Beszedin (Dinamo Kijev), 26 – Artem Dovbik (Dnyipro-1)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Andrij Sevcsenko