Forrás: hirado

Újra vannak farkasok hazánkban, a különösen intelligens ragadozók több magyar erdőben is megjelentek, a szakember szerint újból meg kell tanulni együtt élni velük.

Zselyke, a nőstény farkas az utóbbi hetek négylábú sztárja volt az interneten, ezrek gyönyörködnek a róla készült felvételekben, megjelenése pedig újabb bizonyíték arra, hogy ismét élnek Magyarországon európai szürke farkasok. A szakértők szerint azonban ezután is nyugodt szívvel mászhatjuk meg az Északi-középhegység magaslatait, az elmúlt 200 évben Európában farkas nem támadt emberre.

hirmagazin_2015-10-01_121415

Stabil populáció

2014-ben 14 farkast azonosítottak egy 13 négyzetkilométeres területen az Aggteleki-, illetve a Szlovák-karszton, az Aggteleki Nemzeti Parkban pedig, amely szervesen kapcsolódik a Szlovák-karszt területéhez, már egy stabil farkaspopuláció él. Az első bizonyított farkasfialás az országhatáron belül 2003-ban volt, akkor találták meg a kotorékot, illetve dokumentálták biztosra vehetően, hogy itt születtek a kölykök.

Az M1 Kék bolygó című magazinja a nagyragadazók szerelmese, Szabó Ádám vezetésével járta körbe a vidéket, hogy a hazai szürke farkasok nyomára bukkanjon, előtte azonban stáb felkereste a Veresegyházi Medveotthont, hogy többet tudjon meg ezekről az állatokról.

hirmagazin_2015-10-01_121518

A fiatalok jönnek

Az utolsó farkast valamikor az 1870-es években irthatták ki az országban, farkasok száz évig nem is éltek itt, később pedig, amikor a ’60-as években ismét át-átjött egy, azt vagy sikeresen visszazavarták, vagy kilőtték – meséli Szilágyi István, a medveotthon állatkoordinátora.

Az elmúlt hat évben aztán ismét megindultak a Salgótarjántól északra fekvő összefüggő erdőségekből az élőhelyet kereső fiatal medvék, farkasok. Hozzánk általában a fiatal, új élőhelyet igénylő és kereső egyedek jönnek át, és mivel a déli országrészben nincsenek egybefüggő erdőségeink, nagy valószínűséggel Salgótarjántól északra maradnak majd, nem kell attól tartani, hogy Siófokra vagy Zalába leköltöznek a farkasok.