forrás: BZI/hirado.hu
Tavaly a svéd hatóságok egy rohammal leállították a The Pirate Bay szervereit. Most újabb csata készül.
A 2003-ban alapított „kalózok öble” (The Pirate Bay) a világ legismertebb torrentoldala, a világ száz leginkább látogatott oldalának egyike. Egy torrent site – a dolog lényegéből adódóan – nem tartalmaz jogsértő tartalmakat, sőt, gyakorlatilag semmilyen tartalmat, hanem csak azokra mutató metaadatokat. Persze kár lenne tagadni, hogy ezen metaadatok leginkább jogvédett filmeket, könyveket, zenéket, szoftvereket osztanak meg és tesznek elérhetővé.
Mint megjósolható volt, a hatósági „megoldás” csak rövid ideig ért valamit, a kalózoldalt különböző domainek – most éppen a .vg – alatt régen újra működik. Egyébként a német kalózkodás elleni szervezet, az Excipio még tavaly, kevéssel a hatósági intézkedés után közzétette a torrentforgalom adatait. A svéd rendőri fellépés előtt 99 millió torrentező IP címet logolt. Közvetlenül utána némi visszaesés következett 95,3-ra, majd két napon belül az eredetinél is többet, 100,2 milliót mért.
Friss hír az Übergizmoról, hogy pert indít többek között a Disney, a Warner Bros és a Sony, s már nem csak a Pirate Bayt támadják, hanem számos internet szolgáltatót is, melyek nem voltak hajlandók eleget tenni kérésüknek, hogy blokkolják az oldalt. Annak ellenére perbe fogják a szolgáltatókat, hogy a svéd eset után bírósági határozat mondta ki, nem volt jogi alapja helyszíni zárolásnak.
Talán az érintett lemezkiadók és filmstúdiók választhatnának az internet korának megfelelő kereskedelmi módszereket is a jogi-rendőrségi akciók helyett. Át térhetnének mondjuk a reális áron kínált streamingre, vagy „hivatalos” torrentre. Gyakorta előfordul ugyanis például a filmkedvelőkkel, hogy kedvenc filmjeiket, amikért akár szívesen fizetnének is, semmilyen módon nem lehet legális módon elérni – viszont az első torrentoldalon azonnal letölthetők.
Ismert Martin Koolhoven holland filmrendező esete, aki – miután kiderült, hogy a filmjét sehol, semmiképpen nem lehet megtekinteni – maga járt el, hogy alkotása torrentoldalakon elérhetővé váljon. Paulo Coelho, a világsikerű brazil író könyveit letölthetővé teszi a torrentezőknek, joggal bízva benne, hogy akinek megtetszik digitálisan a műve, majd megvásárolja nyomtatott formában is.
Bár a jog kétségkívül a régi kereskedelmi módszerek oldalán áll, sokakat emlékeztet a helyzet arra, mintha kódexmásolók utóharcát látnák Gutenberg találmánya ellen. Mert lehet ugyan online vásárolni filmet – nem magyar feliratozással – irreális, a videotékáknál magasabb árakon kínált, igen gyenge választékból. Hasonlóan torz állapotot mutat az e-könyvek képtelenül magas ára is. Eredményesebb eladási stratégia lehetne az okostelefonos szoftverekkel alkalmazott módszer: olyan szélesre tárni a kínálatot, s olyannyira alacsonyra vinni az árat, amelyen már egyszerűbb vásárolni, mint lopni.