A Szent Vér kegyhely több mint 600 éves épülete szálláshellyel is bővül.
Európai uniós program forrásaiból kerül felújításra a bátai Szent Vér kegyhely, Tolna megyében. A közel 443 millió forintos beruházás kivitelezője a bátaszéki Alisca Bau Zrt. és a nevével azonos székhelyű Pécsváradi Architekt Kft. – derült ki a Közbeszerzési Hatóság tájékoztatójából.
A Tolna megyei település kegyhelye komplex turisztikai fejlesztésen esik át, ami a Bátai Szent Vér templomot és a plébániát is érinti. A templom teljes, 1600 négyzetméteres homlokzata megújul, kicserélik a nyílászárókat, és a belső felületek – beleértve a padlókat és falakat – is felújításra kerülnek.
A plébánia átépítésével szálláshelyet hoznak létre, és a projekt részeként a szabadtéri oltár rekonstrukcióját is elvégzik.
Mindezek mellett parkolót is kialakítanak, és zöldfelületi rendezést végeznek.
Kiemelten fontosak a Szent Vér kegyhelyek
A Szent Vér kegyhelyeket Európa-szerte nagy érdeklődés övezi, különösen a vallási turisztikai céllal érkezők között. A bátai kegyhelyhez 2015-ben szerveztek országos zarándoklatot, fennállásának 600. évfordulóján. A falu temploma a török időkig a szent vérrel kapcsolatos egyedüli kegyhely volt a történelmi Magyarországon. A helyet egy – valószínűleg a 14-15. század fordulója körül történt – csoda tette ismertté: a hívek szerint a szent ostyában Krisztus kiömlő vére jelent meg. Országos hírűvé akkor vált, amikor 1415-ben Garai János – Garai László nádor testvére – boszniai fogságából szabadulva elzarándokolt Bátára. A középkori templom 1539-ben egy török támadásban megsemmisült, csak 1938-ban építették újjá.
Más vallási épületek is megújulnak
A bátai Szent Vér templomtól a bátaszéki molyhos tölgyesig elnevezésű projekt részeként megújul még:
- a szekszárdi belvárosi katolikus templom a freskókkal együtt,
- a mohácsi fogadalmi emléktemplom,
- a bátaszéki Szent Orbán kápolna,
- és a szekszárdi Remete kápolna.
Forrás: magyarepitok.hu