Az 1986-os nukleáris katasztrófa emberéleteket követelt és nagyon bízunk benne, hogy az ott történt felbecsülhetetlen természeti károsodás sem történik meg újra és a történelem nem ismétli meg önmagát. Bárhogy is, de aggodalomra ad okot, ami a reaktorban történik.
A Science információ szerint újra hasadási folyamatok kezdődtek a szarkofág borította reaktorcsarnokban. Úgy tűnik, hogy a nukleáris reakciók spontán módon indultak el a pajzs belsejében, valószínűleg az üzemanyag kiszáradása következtében, bár a pontos ok még mindig nem tisztázott.
„Olyan ez, mint a parázs egy grillben. Mivel a víz folyamatosan csökken, félni kell, hogy a hasadási reakció hatványozottan felgyorsul, ami az atomenergia ellenőrizetlen felszabadításához vezethet” – mondta Neil Hyatt, a Sheffieldi Egyetem nukleáris anyagokkal foglalkozó vegyésze.
Maxim Saveliev, egy ukrán atomerőmű-intézet munkatársa elmondta, hogy a neutronok száma lassan növekszik, a vezetőknek még van néhány évük, hogy kitalálják, hogyan állítsák meg a súlyos fenyegetést.
– mondta Saveliev.
Amikor 1986. április 26-án a négyes számú reaktor teljesen összeomlott, a pusztító radioaktív hatás Skandináviában, Svájcban, Görögországban, Olaszországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban is érezhető volt. Az atomkatasztrófa után több mint 100 ezer ember kénytelen volt elhagyni az otthonát, ahova soha nem térhettek vissza.
Forrás: (The Sun) / Hirmagazin.eu
Fotó: Hirmagazin archívum