Egy ukrán katona életét vesztette, egy társa megsebesült szombaton a Donyec-medencei fegyveres konfliktus övezetében kiújult harcokban
– közölte vasárnap az ukrán Egyesített Erők Parancsnoksága.
A közlemény szerint a katona harci feladatok teljesítése közben esett el, egy másik pedig ellenséges tüzérségi támadásban sebesült meg. Az ukrán fél közlése szerint az „orosz fegyveres alakulatok és zsoldosaik” 13-szor sértették meg szombaton a tűzszünetet, 82 milliméteres aknavetőket, gránátvetőket, nagy kaliberű golyószórókat is bevetve. A támadások a frontvonal keleti és északi szakaszaira terjedtek ki.
Megsértették a tűzszünetet
A donyecki szakadárok DAN hírügynöksége vasárnapi jelentésében egy szakadár katonai tisztségviselőre hivatkozva arról számolt be, hogy az elmúlt napban az ukrán fegyveres erők kilenc alkalommal sértették meg a tűzszünetet. Forrásuk állítása szerint az ukrán hadsereg lakott területeket lőtt, ugyanakkor károkról és áldozatokról nem tett említést a jelentés.
Kedden négy ukrán katona halt meg, miután állásukra kézi gránátvetővel tüzet nyitottak az – ukrán megfogalmazás szerint – “szakadár megszállók” Donyeck megye déli részén. Az ukrán védelmi minisztérium közlése szerint a katonákat nem harci tevékenység közben érte a támadás, mivel úgynevezett aratási tűzszünet volt érvényben július 21-től, hanem javítási munkálatok végzése közben.
A normandiai országok találkozóját sürgették
Az incidens után Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a tűzszüneti megállapodás felrúgásával és a békefolyamat aláaknázásával vádolta meg a másik felet. Az incidens miatt telefonon felhívta Vlagyimir Putyin orosz, majd Emmanuel Macron francia elnököt. Sürgette, hogy mihamarabb üljenek tárgyalóasztalhoz az úgynevezett normandiai országok, azaz Ukrajna, Oroszország, Franciaország és Németország vezetői.
A Donyec-medence Ukrajnába történő visszaintegrálásáról szóló, tavaly februárban életbe léptetett törvény Oroszországot agresszor államnak, a szakadár ellenőrzés alatti településeket pedig ideiglenesen Oroszország által megszállt területeknek minősítette. Moszkva hivatalosan továbbra is tagadja, hogy lennének fegyverzetei, illetve katonái a Donyec-medencében, a kelet-ukrajnai konfliktust pedig “polgárháborúnak” nevezi.