A foglalkoztatás és munkanélküliség augusztusi helyzetéről, valamint a keresetek júliusi alakulásáról közöl adatokat a statisztikai hivatal a jövő héten, a Pénzügyminisztérium pedig közzéteszi az államháztartás augusztus végi részletes adatait.

Csütörtökön közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az augusztusi foglalkoztatási és munkanélküliségi adatokat. Júliusban a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 714 ezer volt. Május–júliusban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 699 ezret tett ki, 52 ezerrel többet, mint az előző év azonos időszakában. Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 57 ezerrel, a külföldön dolgozóké 6 ezerrel nőtt, a közfoglalkoztatottaké 11 ezerrel csökkent. A 15–64 éves korcsoportra jellemző foglalkoztatási ráta 74,4 százalék volt, 1,1 százalékponttal magasabb az egy évvel korábbinál.

próbatétel,minősítés
Fotó: Anadolu Agency via AFP

A munkanélküliek száma júliusban 173 ezer, a munkanélküliségi ráta 3,5 százalék volt. A május–júliusi három hónapos időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 160 ezer, a munkanélküliségi ráta 3,3 százalékos volt. A 15–74 éves munkanélküliek száma 37 ezerrel, a munkanélküliségi ráta 0,8 százalékponttal csökkent a tavaly május–júliusi három hónap átlagához képest. A 15–24 éves munkanélküliek száma 30 ezerre, munkanélküliségi rátájuk 4,8 százalékponttal, 9,9 százalékra mérséklődött, ennek ellenére az összes munkanélküli 18,5 százaléka közülük került ki. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) július végi adatai szerint a nyilvántartott álláskeresők létszáma 11,8 százalékkal, 231 ezerre csökkent.

Pénteken a keresetek júliusi adatai jelennek meg. A bruttó átlagkereset 503 500 forint, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 514 300 forint volt júniusban a KSH adatai szerint.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, ha tetszik, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 15,4 százalékkal, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 16,1 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 347 200 forint volt, kedvezmények nélkül 334 800 forintot ért el. A reálkereset 3,3 százalékkal emelkedett, a fogyasztói árak előző évhez mért, 11,7 százalékos növekedésével számolva. A bruttó kereset mediánértéke 403 ezer forintot ért el, 15,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 280 800 forint volt, 17,0 százalékkal felülmúlta a tavaly júniusit.

Ugyancsak pénteken ismerteti a Pénzügyminisztérium az államháztartás augusztus végi részletes adatait. A szeptember 8-án közölt gyorstájékoztató szerint augusztus végéig az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt, úgynevezett központi alrendszere 2872,7 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 2964,6 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 144,2 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 236,1 milliárd forintos többletet értek el. Augusztusban 236,2 milliárd forinttal nőtt a központi alrendszer hiánya az előző havi többlettel szemben, és az éves hiánycél 83,6 százalékáról 91,1 százalékra emelkedett.

Péntekre tűzte ki a Moody’s Investors Service a magyar szuverén adósosztályzat második idei felülvizsgálatát. A nemzetközi hitelminősítő az idei első, március 25-re tervezett felülvizsgálatkor nem vizsgálta Magyarország államadós-besorolását, így maradt a Baa2 adósbesorolás stabil kilátással.

Az S&P Global Ratings legutóbb, augusztus közepén negatívra módosította az addigi stabilról Magyarország osztályzatának kilátását, ugyanakkor megerősítette az államadósság-besorolás BBB/A-2 szintű, befektetési kategóriás minősítését. A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő közül az S&P Global Ratings egyedüliként tartja számon negatív kilátással a magyar államadósság-besorolást, a Moody’s mellett a Fitch Ratings is stabil kilátást tart érvényben a magyar szuverén osztályzatokra.

vg

Hirmagazin.eu