Észak-Korea beleegyezett, hogy nemzetközi szakértők jelenlétében véglegesen leszereli jongbjoni atomlétesítményét és a Szohe rakétakísérleti telepet.

Kim Dzsongun észak-koreai vezető és Mun Dzse In dél-koreai elnök (Fotó: MTI/EPA/Korea-közi csúcs sajtószolgálata/pool)

A két vezető abban is megegyezett, hogy Kim Dzsong Un még az idén Szöulba látogat, amely újabb mérföldkőnek számítana a két ország kapcsolatában.

Mun Dzse In dél-koreai elnök Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel tartott közös sajtótájékoztatót Phenjanban. A két koreai vezető tárgyalásainak végeztével, egy nyilatkozat aláírásával is megerősítették kijelentéseiket,  Abban is megállapodtak, hogy a jövőben közösen tesznek erőfeszítéséket azért, hogy elnyerjék a 2032-es nyári olimpia megrendezésének jogát.

A két vezető megegyezett, hogy Kim Dzsong Un még az idén Szöulba látogat. Szakértők szerint, ha a látogatás valóban megtörténik, az újabb mérföldkőnek számítana a két ország kapcsolatában, hiszen 1945 óta az észak-koreai rezsim egyetlen vezetője sem tette be a lábát a déli szomszéd fővárosába.

Előrehaladás látszik a két ország kapcsolatában

Bár még vannak vitás kérdések a két ország kapcsolatának rendezésében, de már jelentős előrehaladás, hogy a két vezető tárgyal egymással és a diplomáciáé a vezető szerep – mondta el Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő a Kossuth Rádió Ütköző című műsorában.

A találkozón ugyanakkor világosan látszik, hogy Dél-Korea egyfajta szívességet próbál tenni az amerikai vezetésnek. Hiszen Észak-Korea nem váltotta be Donald Trump, amerikai elnöknek tett ígéreteit, miszerint menetrendet készítenek az atom és rakéta-leszerelésről. Dél-Korea ezt a „holtpontot” szerette volna kimozdítani – magyarázta Kis-Benedek József. Megjegyezte, Donald Trump Twitter-bejegyzésében üdvözölte is a Korea-közi csúcstalálkozó eredményeit, melyeket érdekfeszítőnek nevezett.

Fontos gazdasági lépések

A két vezető között lezajlott tárgyalást a szakértő pozitívnak értékelte. Kiemelte, hogy a megállapodás tartalmaz fontos gazdasági lépéseket is, például újranyitják a keszongi ipari parkot és „ütközőzónákat” hoznak létre, hogy elejét vegyék a véletlen katonai összetűzéseknek. Számos pont a biztonságot is érinti, hiszen először jön létre repülésmentes övezet a térségben – sorolta a szakértő.

A találkozó előtt 3 nappal egy olyan fontos megállapodás is született közöttük, hogy állandó képviseletet hoznak létre mindkét országban – hívta fel a figyelmet Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő. Hozzátette, ez nagyon fontos lépésnek számít Észak- és Dél-Korea történetében.

Nehéz folyamat egy leszerelés

A leszerelési megállapodásokkal kapcsolatban elmondta, ilyen fajta egyezményeket sosem volt könnyű kidolgozni, hiszen olyan technikai kérdésekben kell megegyezni, amelyeket nehéz kivitelezni, de alapvető szuverenitási kérdéseket is érintenek – magyarázta Gyarmati István. Mint mondta, ha elkezdik az észak-koreai atomlétesítmények leszerelését, az egyik legfontosabb kérdés, hogyan épül majd fel az a szakértői csoport, amely ellenőrizni fogja a munkafolyamatokat.

Kis-Benedek József azt is elmondta, a leszerelés egy elfogadott mandátum alapján történik, a munkáról minden nap részletes jelentés készül, az esetleges hibákat pedig azonnal elküldik az érintett feleknek. Hozzátette, megfelelő szakembereknek kell ellátni a feladatokat, akik valóban értenek a rakéta és atomtechnológiához, azt sem tartja kizártnak, hogy a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség szakembereihez fordulnának.

Gyarmati István említette a gazdasági kapcsolatokat is, amelyben a legfontosabb kérdés, hogy mivel fog fizetni Észak-Korea? Dél-Korea egyedül nem tudja majd finanszírozni az egész leszerelési folyamatot, ezért valószínű, hogy az Egyesült Államokhoz és az Európai Unióhoz fordulnak.

Szerző: hirado.hu
Forrás: Kossuth Rádió

ElőzőFidesz: Gyurcsány és Botka nyíltan bevándorláspárti politikus
KövetkezőHuszonkettő tűzoltóautó és hetvennégy fő tűzoltó vonult tegnap a budapesti raktártűzhöz
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza