Sikerült kidolgozni egy olyan célzott terápiát a melanoma kezelésére, amely jelentős hatékonyságot mutat – mondta az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója – írja a forráslap.
Az igazgató ugyanakkor figyelmeztetett: akár tíz évet is igénybe vehet az új gyógyszer kifejlesztése, és jelenleg még nagyon hamar elveszíti a hatékonyságát az eljárás.
A daganatos betegségek kutatásában elért legújabb eredményeket is bemutatták Budapesten, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontban az Országos Onkológiai Intézet és a Természettudományi Kutatóközpont találkozóján. A melanoma kezelésére kidolgoztak egy célzott terápiát, amely a betegek ötven százalékánál alkalmazható, és jelentős hatékonyságot mutat. A melanoma a bőrdaganatok egyik típusa, világszerte a gyakori halálokok közé tartozik. Kialakulásáért elsősorban környezeti tényezők, így például az ultraibolya-sugárzás lehet a felelős, és kezdeti időszakában gyakran igen nehéz megkülönböztetni az ártalmatlan anyajegyektől. Ha időben megtörténik a diagnosztizálása, illetve a műtéti eltávolítása, a felgyógyulási esély jelentősen növelhető. Korai felismerésében nagy a szerepe az önvizsgálatnak, ezért nem árt tisztában lenni a hajlamosító tényezőkkel, a beazonosításával, valamint a rendszeres szűrővizsgálaton való részvétel fontosságával.
Az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója az InfoRádióban elmondta: az intézetük tudásbázisát felhasználó Nemzeti Tumorbiológiai Laboratórium korábban már aláírt egy együttműködési megállapodást a HUN-REN TTK által működtetett Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratóriummal onkológiai gyógyszerfejlesztés céljával, az újabb konferencia pedig arra szolgált, hogy az onkológiai intézet tudományos programjának bemutatásával magasabb szintre emeljék ezt az együttműködést.
A cél új, innovatív onkológiai gyógyszerek kifejlesztése magyar know-how-ból, melyeket később a tervek szerint a betegágynál lehet majd hasznosítani.
Nagy Péter kiemelte: mindkét intézménynek rendkívül komoly gyógyszerfejlesztési törekvései vannak, melyek igen magas szakértelemmel párosulnak, és a két intézet szakemberei megosztják egymással a megszerzett tudásanyagot, segítve ezzel egymás munkáját, illetve kutatásait.
A fejlesztések keretében indult el az Országos Onkológiai Intézetben az a célzott terápiás eljárás, amelyet egyébként a piacon és a klinikumban egyaránt alkalmaznak, és a melanoma malignumot, vagyis a bőr pigmenttermelő sejtjeiből kiinduló rosszindulatú daganatot gyógyítja, illetve annak hatékonyságát növeli. Az intézetigazgató figyelmeztetett: bár a kezdeti fázisban még nagyon hatékony ez a művelet, nagyon hamar elveszíti a hatékonyságát, mert a betegek tumora „megtanulja kikerülni ezt az eljárást”,
a daganat pedig később sokkal agresszívabb formában jöhet vissza.
Az Országos Onkológiai Intézet szakemberei ennek a folyamatnak a molekuláris hátterét vizsgálták, majd elkezdték a kombinált terápiás gyógyszerfejlesztést, amelyben a Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium munkatársai segítik őket. Nagy Péter hozzátette: a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontban is zajlanak különböző gyógyszerfejlesztések, melyek eredményeként már létrejöttek az úgynevezett célmolekulák, az onkológiai intézet pedig a kölcsönös együttműködés keretében az in vivo vizsgálatokban, valamint a klinikai alkalmazásban nyújt segítséget, továbbá a proteomikai, metabolomikai módszereikkel az alapkutatási tevékenységekben is részt tudnak venni a szakemberek.
Nagy Péter elmondta: abban bíznak, hogy ha a fejlesztések sikeresek lesznek és a megfelelő preklinikai, majd klinikai vizsgálatok is végbemennek, hatékonynak bizonyul a kifejlesztett gyógyszerük a melanoma ellen. Hozzátette:
csak abban az esetben kerülhet piacra valós gyógyszerként ez a készítmény, ha mind állat, mind ember számára biztonságos, számos kritériumnak, előírásnak kell megfelelni.
Az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója ugyanakkor megjegyezte: hosszú évek munkája vár még rájuk, egyebek mellett igazolni kell a vegyületek biztonságosságát, továbbá állat- és humánkísérleteket kell végezniük. „Akár tíz évet is felölelhet, amíg a felfedezéstől a betegágyig eljutnak ezek a gyógyszerfejlesztések, hogy aztán reményeink szerint az onkológiai melanomás betegek gyógyításának a szolgálatába legyenek állíthatók” – magyarázta Nagy Péter.