Az elkövetőt minden jel szerint iszlamista motiváció vezérelte.
„Terrorista indíttatású gyilkosság” elkövetésével vádolták meg azt a marokkói illegális bevándorlót, aki Hartlepool belvárosában halálra késelt egy brit nyugdíjas bácsit vasárnap – írja a BBC. Az Ahmed Ali Alid néven azonosított elkövető a reggeli órákban, minden előjel nélkül lépett oda a 70 éves áldozatához, egy konyhakéssel hátulról elvágta a torkát, többször mellkason szúrta, majd végignézte a haláltusáját. Ezután visszament a menekültszállásra, majd célba vette a nem muszlim vallású lakótársait, valamint a személyzetet több tagját. Ebben a támadásban ketten sérültek meg könnyeben, mire a marokkóit sikerült lefegyverezni és sarokba szorítani a rendőrök kiérkezéséig.
A rendőrség tájékoztatása szerint a terrorgyilkosság áldozata, Terrence Carney egyetlen bűne az volt, hogy rosszkor volt rossz helyen. A nyomozás során kiderült, hogy a halála előtt nem sokkal nagyobb mennyiségű készpénzt vett fel egy ATM-ből, de a támadója egyetlen fontot sem vett el tőle. Az igazságügyi szakértők szerint ebből arra lehet következtetni, hogy az illegális migránst nem az anyagiak, hanem a gyilkolás szándéka motiválta, és véletlenszerűen választotta ki az áldozatát.
James Dunkerley, a hartpooli nyomozóhatóság főfelügyelője azt mondta, hogy a merénylő egyedül dolgozott, így a támadást elszigetelt esetként kezelik. A kerületi ügyészség közlése szerint a nyomozás még korai szakaszban van, de a vádhatóság jelenleg úgy véli, hogy a bűncselekményt iszlamista terrorizmus motiválta.
Arab tolmácsot vettek igénybe, de a gyanúsított se a nevét, sem pedig a születési dátumát nem volt hajlandó elmondani az első bírósági meghallgatásán csütörtökön. A BBC beszámolója szerint a marokkói egyedül azt ismételgette hosszas percekig: „nagyon beteg vagyok, nem tudok beszélni, nem tudok beszélni.”
A terrorgyilkosság kapcsán fontos elmondani, hogy az Izrael Gázai övezet elleni akciója után ismét nő a terrorfenyegetettség Európában. Azok az országok, amelyekben jelentős iszlám kisebbség él, az Egyesült Királyság, Franciaország, Belgium, Hollandia, Spanyolország, Németország, valamint Svédország, különösen nagy veszélyben vannak.
London polgármestere, Sadiq Khan biztosította a főváros közösségeit arról, hogy továbbra is fokozott biztonsági intézkedések lesznek érvényben az imahelyek védelme érdekében a Hamász által Izraelben elkövetett terrortámadások hatását követően.
Suella Braverman brit belügyminiszter azt közölte, az iszlám terrorizmus jelenti a legnagyobb veszélyt az Egyesült Királyság biztonságára. A terroristák azonban egyre kiszámíthatatlanabbá válnak, ami megnehezíti az esetek felderítését. Az Egyesült Királyságban a terrorelhárító erők jelenleg mintegy 800 éles nyomozást folytatnak, 2022-ben 169 letartóztatást hajtottak végre terrorizmussal kapcsolatos bűncselekmények miatt.