Újabb csőbombákra bukkantak pénteken Egyesült Államokban, az egyiket Cory Booker New Jersey-i szenátornak, a másikat James Clappernek, a nemzeti hírszerzés volt igazgatójának címezték: a levélbombák hasonlóak voltak az elmúlt napokban neves demokrata párti személyiségeknek – közöttük Barack Obama volt elnöknek, Joe Biden volt alelnöknek és Hillary Clinton volt elnökjelöltnek – küldött szerkezetekhez – közölte a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI).
A Bookernek és Clappernek a CNN hírtelevízió címére feladott csomagokat egy manhattani belvárosi postahivatalban találtak meg. Egy hasonló csomagot szintén a CNN New York-i címére küldtek korábban John Brennannak, aki Obama idején a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) vezetője volt. A rendvédelmi szervek nevük elhallgatását kérő vezetői elmondták az AP hírügynökségnek, hogy az időzítővel és elemmel ellátott szerkezetek nem a nyitáskor robbantak volna. Egy postai adatbázis szerint a levélbombák többségét Floridából adták postára – közöltek nyomozók.
A bombák címezettjei között volt Obama, Hillary Clinton, a CNN és Maxine Waters kaliforniai republikánus politikus, valamint Robert de Niro színész, valamennyien Donald Trump amerikai elnök heves bírálói. James Clapper kijelentette: nem lepődött meg, hogy gyanús csomag címzettjévé vált, és péntek reggel „hazai terrorizmusként” hivatkozott az elnök bírálóinak küldött csőbombákra. Clapper „komolynak” nevezte a helyzetet, de hozzátette, hogy a szerkezetek „nem fogják elhallgattatni a kormányzat bírálóit”.
Clapper hangsúlyozta, hogy nem feltételez semmilyen közvetlen kapcsolatot Trump beszédei és a csomagok között. Hozzátette ugyanakkor, hogy az elnök a felelős az országban uralkodó „durva és kulturálatlan hangnemért”. A csomagok országszerte feszültséget és aggodalmat váltottak ki, miközben a szavazók a november 6-i félidős választásra készüknek. Donald Trump pénteken sajnálkozását fejezte ki, hogy a bomba-sztori nem előnyös a republikánusoknak a kongresszusi választások előtt, akik eddig jól szerepeltek a népszerűségi listán.
Már gyanúsított is van
Őrizetbe vettek egy embert a szövetségi hatóságok pénteken – közölte az amerikai igazságügyi minisztérium. A gyanúsítottat Miami térségében állították elő – közölte a rendvédelmi szervek egyik nevének elhallgatását kérő illetékese. A Floridában őrizetbe vett férfi a fő gyanúsított. Az 56 éves Cesar Sayoc büntetett előéletű – közölték illetékesek. A New York-i születésű férfit 2002 augusztusában Floridában elítélték, miután pokolgéppel fenyegette meg az egyik floridai szolgáltató cég képviselőjét – közölte Ronald Lowy ügyvéd, aki az ügyben a férfit képviselte. Korábban, az 1990-es években lopásban és orgazdaságban találták bűnösnek.
Donald Trump pénteken a Fehér Házban megerősítette, hogy őrizetben van a csőbomba-ügy egyik gyanúsítottja, és közölte, hogy „törvény teljes szigorával” fogják felelősségre vonni. „Soha nem engedhetjük meg, hogy a politikai erőszak gyökeret verjen Amerikában” – jelentette ki az elnök. Trump „hitványnak nevezte ezeket a terrorcselekményeket”, és kijelentette, hogy az amerikaiaknak össze kell fogniuk. Az elnök dicsérte a Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) az ügyben végzett „hihetetlen munkáját”. A nyomozás Florida déli részére és az ottani postahivatalokra összpontosult.
A nap folyamán később Jeff Sessions főügyész, igazságügyi miniszter bejelentette, hogy az őrizetbe vett férfi ellen öt pontban emelnek vádat, köztük volt elnökök megfenyegetése miatt, és ha bűnösnek bizonyul, összesen 58 év börtönbüntetést kaphat. Eddig senki sem vállalta magára a tucatnyi levélbomba küldését, amit a hatóságok terrorizmusnak minősítettek.
A küldeményeket nem egészen két héttel a november 6-án esedékes félidős kongresszusi választások előtt adták postára, amelyek során megváltozhatnak a hatalmi erőviszonyok Washingtonban. A CNN közben pénteken jelentette, hogy újabb csőbomba ügyében nyomoznak a kaliforniai sacramentói hatóságok, amelynek címzettje a Trump elnököt bíráló Kamala Harris demokrata párti szenátor.
Forrás: