„Nekem a számom vágod, nigger, fejem felett az átok nem ér el” – hangozhatott el az RTL új zenés tehetségkutató műsorában, számolt be róla a 444.hu. A lap tájékoztatása szerint teletext feliratozásán is a „nigger” szó szerepelt a szombat esti műsor alatt. Az RTL szerint Curtis azonban nem niggert, hanem négykert rappelt. Lapunk az üggyel kapcsolatban megkereste Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), valamint az Amnesty International Magyarország szervezeteket.
Niggernek hangzott, de az RTL szerint Curtis nem ezt a szót rappelte a csatorna új, énekes tehetségkutatójában – számolt be a hírről a 444.hu.
Mint ismert, a hétvégén indult az RTL új zenés tehetségkutató műsora. A tévécsatorna a 11 évadot megélt X-Faktort cserélte most le a Voice-ra, amelyben a zsűritagok nem látják a jelölteket, csak háttal hallgatják a válogatásra jelentkezőket.
A 444.hu kiszúrta, a televíziónál a műsort azzal indították, hogy Miklósa Erika elkezdte énekelni a Csillagok, csillagok című népdal operettesített változatát, amibe aztán becsatlakozott egy nagyon menőnek szánt rappeléssel Curtis, akiből első hangzásra a következő dalszövegrészlet bukott ki:
„Nekem a számom vágod, nigger, fejem felett az átok nem ér el.”
A lap tájékoztatása szerint a teletext feliratozásán is a „nigger” szó szerepelt a szombat esti műsor alatt. Aztán ez ügyben megkeresték az RTL-t, ahonnan a következőt válaszolták: „Curtis újpesti kötődésű rapperként Budapest IV. kerületéről írta a szöveget és »négyker«-t rappelt a dalban és az adásban így is hangzott el. A külsős feliratozó cég szoftver kezelő kollegája sajnos félrehallás miatt elrontotta a feliratot, amiért ezúton is elnézést kérünk.”
Itt a videó, amely alapján mindenki eldöntheti, hogy Curtis mit mond körülbelül a 40. másodpercnél, miután feláll a székéből:
Lapunk megkereste Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), valamint az Amnesty International Magyarország szervezeteket. Afelől érdeklődtünk, hogy mi a véleményük az ügyről, illetve hogy terveznek-e bármilyen intézkedést, esetleg terveznek-e feljelentést tenni. Cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz, amint ez változik, frissítjük írásunkat.
Nem az első botrány az RTL-nél
Úgy tűnik, az utóbbi időben egyre gyakoribbak a botrányok az RTL-nél. Emlékezetes, az RTL Celeb vagyok, ments ki innen! 2022. október 18-i adásában Vadon János megalázó helyzetbe hozott egy 10-12 év körüli, Pedro nevű kisfiút, aki leveleket szállított a műsor szereplőinek. Az NMHH az adásban látottak miatt
kétmillió forintos bírságot szabott ki az RTL-re.
Vadon a vonatkozó epizódban kérdéseket tett fel neki, amelyekre ő rendre a „Sí, senor”, azaz az „Igen, uram!” választ adta, valószínűleg előre lebeszélve, hogy mindenre ezt válaszolja. A jelenet akkor kezdett nehezen vállalhatóvá válni, amikor Vadon arról kérdezte a magyarul nem tudó fiút, hogy „Tudja-e, hogy ő az igazi apja?”, „Szereti-e az édességet?”, és hogy „Tisztában van-e vele, hogy ha még tíz éven keresztül fánkot zabál, ahogy eddig, akkor kamaszként elhízott lesz?”. A kérdések közben Vadon műsorvezetőtársa, Sebestyén Balázs a háttérben nevetett, majd hozzátette:
Szegény, abuzáltuk.
Jogsértés, álhír a világjárvány alatt
Lapunk előzőleg, idén januárban arról számolt be, hogy
jogerősen elmarasztalták A mi kis falunk sorozatot gyártó céget,
és az RTL Klubon látható sorozatot gyártó Content Factory Kft.-nek bocsánatot kell írásban kérnie a felperestől, valamint háromszázezer forint sérelemdíjat és 2,6 millió forint perköltséget is meg kell fizetnie. Mindezt azért, mert a Győri Ítélőtábla a megismételt, jogerős másodfokú ítéletében megállapította:
a cég megsértette Reményi János képmáshoz fűződő jogát, amikor korábban a férfi engedélye nélkül készített róla felvételt, amit – szintén az ő tudta nélkül – néhány másodperc erejéig be is emelt a műsorba.
Mint később kiderült, a Content Factory Kft. felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Győri Ítélőtábla jogerős határozata ellen. Ennek kapcsán a Kúria júliusi ítéletével – a jogerős ítélettel egyezően – megállapította, hogy ráutaló magatartás hiányában szó sincs megadott felvételkészítési engedélyről, ezért a cég megsértette Reményi János képmáshoz fűződő jogát és a bocsánatkérés is jogos, de a Content Factory Kft. mégsem köteles megfizetni a sérelemdíjat és a felmerült perköltséget sem Reményi Jánosnak.
Vagyis a cég által korábban átutalt 2,9 millió forintot a férfinak vissza kellene fizetnie, amelyre már fel is szólították az ötgyermekes családapát.
A végső szót az Alkotmánybíróság mondhatja ki A mi kis falunk sorozatot gyártó cég, a Content Factory Kft. elleni perben. A csatorna korábban a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalmat is be akarta perelni, amiért plakátkampányukon a következő felirat szerepelt: „Mellékhatás? – Egy új élet elképesztő boldogságot adhat!”
A televíziós csatorna és a civil szervezet közötti vita az RTL+ egyik műsorának népszerűsítő plakátja miatt robbant ki, amelynek szlogenje: „Egy új életre rámehet mindenki másé”, miközben egy nő magzatpózban fekszik egy méhszerű díszletben. Emlékezetes az is: az RTL Klub 2020-as híradós anyagában elhangzottakra hivatkozva számos médiumban valótlan állítás jelent meg az Emberi Erőforrások Minisztériumáról. A RTL Híradó akkori adásában, a karácsonyi vásárokról szóló riportban azt az álhírt terjesztették, hogy az Emmi akkori vezetője, Kásler Miklós szerint a koronavírus-fertőzöttek növekvő száma ellenére is meg lehet tartani a karácsonyi vásárokat.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: RTL)