10.9 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeTudástárTudástár - minden érdekességÚj tudományos felfedezés: úgy hat a sajt az agyra, mint a drog

Új tudományos felfedezés: úgy hat a sajt az agyra, mint a drog

A ked­venc éte­led a saj­tos tészta? Min­den pohár bor­hoz egész sajt­tá­lat szol­gálsz fel? Akkor lehet, hogy rá­szok­tál a sajtra! Igen, egy új ta­nul­mány sze­rint ez le­het­sé­ges, a sajt leg­alább olyan ad­dik­tív, mint a ká­bí­tó­sze­rek.

A kutatók, 500 résztvevőt vizsgálva, két felmérést is elvégeztek. Az egyik tanulmányban az ételfüggőséggel kapcsolatos kérdőívet kellett kitölteniük a válaszadóknak: ez a kérdőív azt méri, mennyire áll függő viszonyban az illető az ételekkel (a kérdések között például olyanok szerepeltek, hogy szokott-e a válaszadó a rosszullét határáig enni). Ezután a résztvevőknek egy 35 elemből álló listán meg kellett jelölniük azokat az ételeket, amelyektől szerintük a legkönnyebb függőségbe kerülni, és pontozniuk kellett a listán szereplő élelmiszereket abból a szempontból, hogy milyen nehéz abbahagyni az evését.

Új tudományos felfedezés: úgy hat a sajt az agyra, mint a drog

Fotó: Pinterest

Az eredmények nem különösebben meglepőek: az éllovas a pizza, amely megelőzte a csokit, a chipset, a sütit és a sajtburgert. Ám kevésbé szokványos módon a sajt is az élmezőnyben végzett az addiktív ételek listáján. De vajon mi teszi a pizzát olyan vonzóvá? Lehet, hogy az, hogy jó vastagon beborítják zsíros sajttal? A kutatók szerint ugyanis minél nagyobb egy étel zsírtartalma, annál jellemzőbb, hogy nem tudjuk pár falat után abbahagyni az evését.

A „függőség” szó egyébként néhány esetben egyáltalán nem túlzás: a kutatók szerint néhány válaszadó konkrétan a szerfüggőség jeleit mutatta a válaszaiban – csak éppen a használt „szer” az étel volt.

De vajon mivel magyarázható a „sajtfüggőség”?

Új tudományos felfedezés: úgy hat a sajt az agyra, mint a drog 1

Fotó: Pinterest

A sajt, és általában a tejtermékek egy kazein nevű fehérjét tartalmaznak, amely a szervezetben az étel emésztése során kazomorfinná alakul. A kazomorfin az agy ópiátreceptoraihoz kapcsolódik, és ugyanolyan hatást fejt ki, mint a heroin és a morfium. A sajt, mivel kicsi a víztartalma, meglehetősen koncentrált kazomorfin-forrás. Ahhoz természetesen további kutatások szükségesek, hogy pontosan kiderüljön, hogyan befolyásolja a sajt az agy működését, de az bizonyítottnak látszik, hogy addiktív élelmiszerről van szó – ami szerencsére azért hasznos tápanyagokkal, például kalciummal is ellátja a szervezetet.

Forrás: Ripost

 

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner