Home Életmód Életmód hírek Új szívvel még megszülhette kisbabáját, utána meghalt

Új szívvel még megszülhette kisbabáját, utána meghalt

Ismeretlen donortól kapott szívet a beteg anyuka, hogy addig még élhessen, amíg a babája világra jön.

Új szívvel még megszülhette kisbabáját, utána meghalt

A 27 éves Leah Biggs mindössze tizenkilenc napot élt a kislánya, Aria születése után, de a férje, Mike elhatározta, hogy az örökségét tovább élteti.

A romantikus versekben mindig szerepel a szív, ám ami Michael Biggs-zel és a családjával történt, a legszívhezszólóbb költeménnyel is felér.

Egy bátor idegen, aki a szívét donorként felajánlotta, értékes éveket biztosított Mike feleségének és annak a kislánynak, aki enélkül a világra sem jöhetett volna. Sajnos a kis Aria édesanya nélkül fog felnőni, mert Leah a várandóssága során megbetegedett, és 19 nappal a szülés után meg is halt.

Valahányszor Mike kezébe veszi a most négyhónapos kislányt, hálát érez az ismeretlen iránt, akinek segítsége nélkül a már szívbetegen született Leah nem tudta volna kihordani a kisbabáját.

Felesége halála után Mike kampányolásba vetette bele magát: azt szeretné elérni, hogy törvénybe foglalják, hogy amennyiben valaki nem mond le a lehetőségről, automatikusan ajánlják fel a szerveit átültetésre.

Aria az élő bizonyíték arra, hogy élet-halál kérdését döntheti el egy felajánlott szerv– nyilatkozta a férj.

Ha találkozhatnék Leah szívdonorának családjával, megölelném őket, és nagyon megköszönném nekik a lehetőséget. Leah új szíve öt csodálatos évet adott nekünk, és egy gyönyörű kislányt is világra segített.

Mike még csak tizenhét éves volt, amikor egy spanyolországi nyaraláson megismerkedett Leah-val. A nyári szerelem akkor is folytatódott, amikor hazatértek Angliába. Bár 200 kilométerre laktak egymástól, minden hétvégén találkoztak, aztán Mike oda is költözött Leah családjához.

Szerelem volt ez az első látásra. Tudtam Leah szívbetegségéről, de azt is láttam, hogy semmiben sem korlátozza. Soha nem gondoltuk végig azt, hogy nincs elég időnk. Naponta gyógyszert szedett, csak pár tablettát. És minden hat hónapban kontrollra járt. De kívülről semmi sem látszott rajta.

Leah szívbetegsége igen ritka, alig néhányan szenvednek benne a világon. A szíve bal oldala annyira megnagyobbodott, hogy nehezen pumpálta a vért. Ezzel lehet élni, azonban a terhesség nem ajánlott, mert túl nagy munkát ró a gyenge szívre.

Beszéltünk róla – meséli Mike. – Nekem nem volt olyan fontos, én csak Leah-t akartam. Ő évek óta tisztában volt azzal, hogy nem lehet gyereke, és el is fogadta a helyzetet. Örömmel vártuk, hogy együtt élhessük le az életünket.

A pár 2009-ben összeházasodott, de a következő év elején Leah mellkasi fájdalomra és nehézlégzésre panaszkodott. Az év közepén mellhártyagyulladás is fellépett nála. Kerekesszékbe kényszerült, miközben Mike gondoskodott róla a munkája mellett.

Leah-nak új szívre volt szüksége, anélkül sohasem jöhetett volna rendbe. Félelmetes gondolat volt, de mindig megnyugtatott, hogy minden rendben lesz.

Annyira pozitív, vidám és erős volt, beleállt minden csapásba.

Leah-t felvették a donorlistára, és 2010-ben találtak is egy szívet a számára.

Tudom, hogy nagy szerencsénk volt, csak két hónapot kellett várnunk. A műtét előtt csókkal búcsúztam el a feleségemtől, aztán pánikrohamot kaptam a folyosón. Az elkövetkező öt óra szörnyű volt. Az ember hallja, hogy az újszíves emberek hirtelen nem szeretik, amit eddig, új dolgokat kedvelnek meg, mintha a donor személyiségét is átvennék. Tudom, hogy butaság, de amikor Leah magához tért, az volt az első kérdésem, hogy szeret-e még. Naná!

Három hónappal később Leah recepciósként helyezkedett el, és kozmetikusnak tanult.

Azt mondta, hogy fura érzés új szívvel élni, nem is érzi, hogy dobog – magyarázza Mike. – A sebész szerint a régi szíve akkora volt, mint egy rögbi labda, és mivel nyomta a többi szervet, minden szívdobbanást érzett.

A szívműtét után a házaspár sokat utazott, bejárták az Államokat, Görögországot, Spanyolroszágot, Törökországot, és Liverpoolba költöztek.

Leah a szervdonorok szóvivője lett, egy évvel a műtét után már hegyet mászott a sorstársaival. Két évvel a műtét után pedig újra felmerült a gyerekvállalás kérdése.

Be kell vallanom, hogy nem voltam biztos a dologban – emlékezik Mike. – Nem akartam kockázatni semmit, ami Leah egészségét veszélybe sodorná. De annyira szeretett volna édesanya lenni, és az orvosoktól is zöld utat kapott. Azt mondták neki, hogy ha teherbe esik, új gyógszereket kap, és ennyi.

Egy vetélés után Leah tavaly ismét terhes lett, és december 27-re írták ki.

Annyira boldogok voltunk – mondja Mike. – Leah gyakran járt ellenőrzésre, és minden rendben volt. Nevekről beszélgettünk, és nagyon vártuk, hogy végre szülők lehessünk.

De a terhesség ötödik hónapjában Leah pulzusa az egekbe szökött. Egy ultrahangos vizsgálat kimutatta, hogy folyadék gyülemlett fel a szíve körül. Háromszor is megpróbálták a folyadékot kivezetni, de nem sikerült, így az orvosok úgy döntöttek, hogy a kis Ariának korábban kell megszületnie.

Azt hitték, hogy terhességi kompliáció lépett fel, és ha Leah életet ad a gyereknek, ez meg is szűnik. Azonban Leah valahol legbelül sejtette, hogy nagyobb a baj. Mielőtt befeküdt a kórházba, azt mondta nekem, hogy “Mike, nem akarok meghalni”. Rettegtem én is, de igyekeztem nem mutatni.

A kétkilós kislány császármetszéssel jött világra november 10-én. Leah magához tért az altatásból, és magához ölelte a kislányát. Mint kiderült, sajnos először és utoljára.

Aztán kihozták nekem Ariát, takarókba bugyolálva. Boldog és büszke voltam. Soha nem fogom elfelejteni ezt a pillanatot.

A kislányt inkubátorba fektették, a fiatal anyukát pedig feltolták az intenzív osztályra.

Állandóan a kislány után érdeklődött, tudni akarta, mikor láthatja újra. Mondtam neki, hogy ne aggódjon, igyekezzen visszaszerezni az erejét. Egész este vele voltam, és úgy tűnt, minden rendben van. Kivettem egy szobát a kórházban, megölelgettem Ariát a gyermekosztályon, aztán lefeküdtem aludni.

Azonban az orvosok hajnalban azzal keltették fel az apukát, hogy Leah állapota rosszabbra fordult.

Még soha nem láttam ennyire félni. Valami nagy baj volt, és ő ezt pontosan tudta. Hirtelen megszólalt egy vészcsengő, mire Leah megrettenve bámult rám. Kizavartak, hogy az orvosi team odaférjen, de a szívmonitor egyenes vonalának hangja ott csengett a fülemben. Akkor láttam utoljára eszméleténél. A vizsgálatok kiderítették, hogy Leah-nak szívkoszorúér megbetegedése van, ami gyakori a szívátültetetteknél, és semmi köze a terhességhez. Az orvosok egy újabb átültetés lehetőségéről beszéltek, de Leah ezúttal a várólistára sem kerülhetett fel. Annyi vérátömlesztést kapott és az antitestjei olyan magasan voltak, hogy nem maradt esély megfelelő donorszívet találni.

A Leah-t életben tartó gépeket november 29-én kapcsolták ki, miközben a fiatal férj és apuka az ágya mellett zokogott.

Életem legborzalmasabb perce volt. Hogyan lehetek szülő Leah nélkül? Nem csak a feleségem volt és Aria édesanyja, hanem a legjobb barátom is. Hirtelen magamra maradtam.

A talpraállásban a család segít Mike-nak, aki beismerte, hogy a kötődés a kislányához nagyon nehezen alakul a gyász súlya miatt.

Lassan haladok, de Aria miatt muszáj. Sokat segít, hogy az édesanyja kiköpött mása. Leah egy része velünk maradt. Remélem, az erejéből talán rám is ragadt valami.

A gyereknevelés mellett a donáció melletti kampányhoz is csatlakozott. A bal karjára donorkártyát tetováltatott fel, hogy az orvosok minden esetben tisztában legyenek vele, szándéka végleges és megváltoztathatatlan.

Angliában, Magyarországgal ellentétben, ugyanis azt kell kikötni, hogy halálod esetén felajánlod a szerveidet. Itthon tiltakozó nyilatkozatot kell kitölteni, (akár írásban, közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban) vagy szóban közölni a kezelőorvossal, hogy megtiltod szerveid használatát. Angliában viszont akkor kell külön jelentkezni egy erre rendszeresített honlapon, ha felajánlod a szerveidet. Ilyenkor egy donorkártyát kapsz, amit magadnál kell tartanod.

A hatályos magyar jogszabályok értelmében „halottból szerv, illetve szövet eltávolítására átültetés céljából akkor kerülhet sor, ha az elhunyt életében ez ellen nem tett tiltakozó nyilatkozatot. Tiltakozó nyilatkozatot a cselekvőképes személy írásban (közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban), vagy – amennyiben írásbeli nyilatkozatot egyáltalán nem vagy csak jelentékeny nehézséggel tudna tenni – kezelőorvosánál szóban tehet. Korlátozottan cselekvőképes személy tiltakozó nyilatkozatot törvényes képviselőjének közreműködése nélkül is tehet. A cselekvőképtelen személy helyett tiltakozó nyilatkozatot törvényes képviselője tehet.”
A kezelőorvos a szerv, illetve szövet eltávolítására rendelkezésre álló időn belül köteles meggyőződni arról, hogy az elhunytnál maradt-e tiltakozó nyilatkozat, azaz a beteg egészségügyi dokumentációját és iratait átvizsgálva, illetve a Fodor József Országos Közegészségügyi Központ részeként működő Országos Transzplantációs Nyilvántartást megkeresve meggyőződni arról, hogy a donor tett-e még életében tiltakozó nyilatkozatot. A tiltakozó nyilatkozatnak az OTNY-be történő felvétele nem feltétele a tiltakozás érvényességének. Amennyiben az írásbeli nyilatkozat az eltávolításra rendelkezésre álló időn belül nem kerül elő, illetve ilyet nem juttatnak el a kezelőorvoshoz, annak hiányát kell vélelmezni. A jogszabály nagykorú donor esetén nem írja elő a hozzátartozók bevonását a döntési folyamatba, de azt igen, hogy az elhunyt hozzátartozójával való kapcsolatfelvételkor tájékoztatni kell őt arról, hogy nem találtak tiltakozó nyilatkozatot, és az elhunytból mely szervet, szövetet távolították el. Ha a donor kiskorú, csak törvényes képviselő írásban tett hozzájárulásával kezdhető meg a szerv-szöveteltávolítás. Magyarországon csak agyhalott, cadaver donorból történik szervkivétel. Jelenleg non-heart-beating (nem dobogó szívű) donorból nincs szervátültetés, a hatályos hazai jogszabályok nem térnek ki erre.

orrás: biokemia.blog.hu

Forrás: szeretlekmagyarország

Exit mobile version
Megszakítás