Egy északkelet-szibériai régészeti lelőhelyen találták meg mélyen a föld alatt azt a két, 31 ezer éves tejfogat a kutatók, amelyek a vizsgálatok szerint egy eddig ismeretlen embercsoporthoz tartoznak.
A kutatás vezetője, Eske Willerslev a Cambridge-i Egyetemről arról számolt be, az általános elképzelés eddig az volt, hogy az itt élő első emberek az indiánok ősei voltak, akik átkeltek a Bering-szoroson. Ez az elmélet most megdőlni látszik – olvasható a New Scientist hírei közt.
A felfedezett embercsoport ugyanis nagyjából 38 ezer évvel ezelőtt elszakadt a régió többi csoportjától. A kutatók ezt a különálló, indiánokhoz nem közvetlenül kapcsolódó csoportot ős északi szibériaiaknak nevezték el.
A kis létszámú embercsoport, amely gyapjas mamutra, gyapjas orrszarvúra és bölényre vadászott, kihalt, és csak apró nyomot hagyott a ma élő szibériaiak DNS-ében – olvasható a brit Daily Mirror hírlapban.
A DNS-t tejfogakból nyerték ki, amelyeket az orosz Yana folyónál találtak meg, és jelentőségük, hogy ezek az egyetlen emberi maradványok ebből az időszakból.
Willerslev és csapata arra a felfedezésre jutott, hogy ezek az emberek tovább vándoroltak dél felé a melegebb területekre, körülbelül 26 500 és 19 ezer évvel ezelőtt, és genetikailag közelebb állnak a vadászó-gyűjtögető életmódot folytató nyugat-eurázsiai népekhez.