Home Főhírek Külföld Új repülőtér okozhat óriási károkat Machu Picchu híres romvárosában

Új repülőtér okozhat óriási károkat Machu Picchu híres romvárosában

A Machu Picchu Peru legjelentősebb turisztikai látnivalójaFORRÁS: CRIS BOURONCLE/AFP/GETTY IMAGES

A perui régészek tiltakoznak a Machu Picchu híres inka romvárosa mellé tervezett új, nemzetközi repülőtér ellen, amely az eddigieknél is nagyobb számban szállítaná a turistákat az amúgy is sérülékeny régészeti lelőhelyre.

A perui Andok déli részén található rejtélyes település évente több mint 1,5 millió látogatót vonz, ami pont a duplája annak, mint amennyit az UNESCO ajánlása megengedne. Ez viszont nagy terheket ró a helyi ökológiára.

A hegyektől a tengerpartig terület el

A régészek, a történészek és a helyi lakosság felháborodására elkezdődött a több milliárd dolláros nemzetközi repülőtér építése a Machu Picchu közelében fekvő Chincheroban. A buldózerek már tisztítják a területet a festői inka városban: 3800 méterrel a tengerszint feletti magasságban több millió tonnányi földet szállítottak el az inkák szent völgyének kapujában. Ez a terület egykor a mai Kolumbiától Argentínáig nyúló civilizáció szívének számított és a 15. században élte fénykorát a világ legnagyobb birodalmaként.

A Machu Picchu Peru legjelentősebb turisztikai látnivalójaFORRÁS: CRIS BOURONCLE/AFP/GETTY IMAGES

Ez egy szó szerint épített táj, olyan teraszokkal és útvonalakkal, amelyeket az inkák terveztek. Ezt egy repülőtér egészen biztosan elpusztítaná– mondta Natalia Majluf, a Cambridge Egyetem perui művészettörténésze, aki petíciót szervezett az új repülőtér ellen.
A Machu Picchu feltételezhetően egy kövezett út mentén terült el, amely részét képezte annak a 40 ezer kilométeres hálózatnak, amely átszelte az egész hatalmas Inka Birodalmat, a hegyektől a tengerpartig.

Kiszámíthatatlan károkat okozhat az inka romokban

Az inkák szent völgyébe a látogatók jelenleg elsősorban a cuscoi repülőtérről érkeznek, amely azonban csupán egyetlen kifutópályával rendelkezik és csak korlátozott számú és méretű repülőgépeket tud fogadni. A tervezett repülőtér azonban lehetővé teszik a közvetlen járatokat Latin-Amerika és az Egyesült Államok nagyobb városaiból. Nem véletlen, hogy a kivitelezésre benyújtotta ajánlatát több dél-koreai és kanadai építőipari cég is.

A repülőgépek várhatóan a közeli Ollantaytambon is áthaladnak majdFORRÁS: PRISMA BY DUKAS PRESSEAGENTUR GMBH/ALAMY

A projekt bírálói azt is jelezték, hogy a repülőgépek várhatóan a közeli Ollantaytambo és annak 134 négyzetkilométeres régészeti parkján haladnak át, ami „potenciálisan kiszámíthatatlan károkat okozhat az inka romokban”.Azért is aggódnak, hogy az építkezés kimerítené a Piuray-tó vízgyűjtőjét, amelyre Chinchero városa támaszkodik.
Ironikusnak és ellentmondásosnak tűnik, hogy csupán húsz percre a Szent völgytől, az inkák kultúrájának magjától akarnak repülőteret építeni– magyarázta Pablo Del Valle, cuscoi antropológus. – Nem hiszem, hogy akad olyan régész vagy történész, aki a területen dolgozik, és nem írta alá a petíciót.

Régóta terveznek egy nagyobb repteret

A petícióban arra kérik a perui elnököt, Martín Vizcarrat, hogy vizsgálja felül vagy helyezze át a repülőteret Chincheroból. Utbbi hat évszázaddal ezelőtt királyi birtokként épült az inka uralkodó, Túpac Inca Yupanqui számára. A helyi gazdaság a gazdálkodásra és a turizmusra épül alapul, és a látogatókra támaszkodik.

A helyi árusok is aggódnakFORRÁS: MAREK POPLAWSKI/ALAMY STOCK PHOTO/ALAMY STOCK PHOTO

Békésen élünk itt, nincsenek tolvajok, nincsenek bűnözők, ám attól félünk, hogy ha megépül a repülőtér, sok minden megváltozik– mondta Alejandrina Contreras helyi árus a The Guardiannek. –
A repülőtér megépítése azonban Cusco városa számára elengedhetetlen, így számos tanulmány bizonyította annak létjogosultságát.Luis Cusicuna polgármester azt mondja, hogy a helyi vezetők már az 1970-es évektől kezdve törekednek egy második, nagyobb repülőtér építésére. A beruházók mintegy 2500 munkahelyet is ítélnek, miközben több család tekintélyes vagyonra tett szert a mezőgazdasági területeik értékesítésével.

Jogos az aggodalom az infrastruktúra miatt

Az új repülőtér helyszíne azonban „sok kárt okoz a Cusco egyik legfontosabb turisztikai kínálatának, amely igazi festői szépség” Mark Rice, a Machu Picchu: a turizmus politikája a huszadik századi peruban (Machu Picchu: The Politics of Tourism in Twentieth-Century Peru) című könyv szerzője szerint. Hozzátette azt is, hogy „jogos az aggodalom az miatt, hogy a Cusco infrastruktúrája jelentősen korlátozott”.

Repülőgép a cuscoi kifutópálya felettFORRÁS: IMAGEBROKER/ALAMY

A legnagyobb problémát az generálja, hogy Machu Picchu annyira egyedülállóan dominál a perui turisztikai kínálatban, mint semmi más, ezért egyedi és rengeteg turistát vonz– hangsúlyozta. – A leginkább ahhoz tudnám hasonlítani, hogy az Egyesült Királyságba utazók egyértelműen meglátogatják a Stonehenge-et.

A veszélyes világörökség listára kerülhet

A látogatói szám ilyen mértékű növekedése miatt Peru már szigorította a helyszínre vonatkozó belépési követelményeket, és korlátozta a reggeli és délutáni turnusok látogatását. Machu Picchut és a mintegy 32 592 hektáros, természetes környezetét 1981-ben „perui történelmi szentély” címmel ruházták fel, mint különlegesen fontos kulturális értéket őrző szent területet.Az UNESCO az Emberiség Kulturális és Természet Örökségévé nyilvánította 1983-ban, és 2007-ben a Világ Új Hét Csodájának egyike lett.Az egykori Inka Birodalom romvárosa egy csaknem megközelíthetetlen hegynyergen bújik meg, amelyet 1450 körül Pacsakutek Jupanki inka király parancsára építettek és csak 1570-ben hagytak el. Az izgalmas fekvésű régészeti lelőhely legszentebb pontjai az Intihuatana – „az a hely ahová kipányvázták a Napot”–, a Naptemplom és a Háromablakos templom.

Inka kőépítmény a Machu PicchunálFORRÁS: FLICKR.COM

Ez a legfontosabb idegenforgalmi látnivaló Peruban, amely naponta körülbelül 2200 látogatót fogad.A turisták jellemzően helikopterjáratokkal, vagy az úgynevezett „inka úton” négynapi gyaloglással, esetleg vasútvonalon közelíthetik meg a helyet. Az UNESCO most már azzal a szankciót helyezte kilátásba, hogy Machu Picchut a veszélyes világörökség listájára helyezi.

origo

ElőzőJelentős változások jönnek a bankszámláknál
KövetkezőAz egész ország ledöbbent – Pápai Joci előre megérezte sokkoló kudarcát az Eurovízión
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás